Pokłosie gdańskiej Konferencji „WOLNE MEDIA EUROPEJSKIE”

| 19 Lut 2018  08:40 | Brak komentarzy

Lech Wałęsa wśród dziennikarzy, fot. Ricardo Guiterez

Zakończyła się trwająca w dniach 15 i 16 lutego 2018 r. w Gdańsku konferencja zorganizowana staraniem Europejskiej Federacji Dziennikarzy. Jej obrady toczyły się w symbolicznym miejscu – Europejskim Centrum Solidarności. Wzięło w niej udział ponad 150 dziennikarzy, przedstawicieli organizacji medialnych, rad prasowych, a także naukowców, polityków i działaczy na rzecz praw człowieka. Głównym motywem konferencji była wola nie tylko zachowania, ale i umocnienia wolności mediów jako kluczowego spoiwa demokracji.

Gościem specjalnym dziennikarzy był prezydent Lech Wałęsa, z którym spotkanie stanowiło jeden z momentów kulminacyjnych. Wałęsa zagrzewał dziennikarzy do nieustawania w intelektualnym wysiłku w poszukiwaniu i popularyzacji nowych rozwiązań politycznych, cywilizacyjnych, i gospodarczych, odpowiadających współczesnym czasom.


Podczas konferencji podawano liczne przykłady naruszania wolności prasy i mediów, a także dokonano przeglądu rozmaitych działań istotnych z punktu widzenia wolności słowa.

Uczestnicy konferencji poddali ocenie obecny stan wolności prasy pod kątem pięciu kryteriów: pluralizmu, standardów etycznych i autocenzury, utrzymywaniu nowych mediów i niezależnego dziennikarstwa poza kontrolą państwa, naruszeń wolności mediów za pośrednictwem ustawodawstwa.

Jednym z paneli podczas konferencji było spotkanie poświęcone obecnej sytuacji mediów w Polsce, które prowadził przewodniczący Europejskiej Federacji Dziennikarzy Mogens Blicher Bjerregård, a wzięli w nim udział przedstawiciele trzech polskich organizacji dziennikarskich afiliowanych przy Federacji: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Alexandra Rybińska), Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (Tomasz Miłkowski) i Towarzystwa Dziennikarskiego (Krzysztof Bobiński). Przedstawiciele SDRP i TD podkreślali zagrożenia dla wolności prasy, jakie wynikają z przyjmowanych rozwiązań ustawodawczych, w tym ostatnio zmienionej ustawy o IPN, a także przekształcenie telewizji publicznej w faktycznego reprezentanta opcji rządowej. Z opiniami tymi polemizowała reprezentantka SDP. W późniejszych wypowiedziach i debatach powracały przykłady ograniczania wolności lub szykanowania dziennikarzy (sprawa Tomasza Piątka, zwolnienie red. Jerzego Sosnowskiego z radiowej Trójki) i nieprzyjaznych rozstrzygnięć w polskim prawodawstwie. Powoływano się też na liczne przykłady podobnych zjawisk w wielu krajach europejskich (szczególnie jaskrawe w Turcji).

Przedstawiciele kilku organizacji dziennikarskich z Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii przekazali wyrazy solidarności z polskimi dziennikarzami w ich walce o niezależność i wolność mediów.

Na zakończenie konferencji Mogens Blicher Bjerregård przedstawił rekomendacje do dalszych działań, mających na celu obronę i umacnianie wolności mediów, a m.in., mobilizowanie polityków do obrony wolności mediów, wywieranie presji na umacnianie pluralizmu, obrona dziennikarstwa śledczego, kontynuowanie studiów nad autocenzurą, angażowanie obywateli do obrony wolności prasy.

Ricardo Guiterez, sekretarz Europejskiej Federacji dziennikarzy tak podsumował dorobek konferencji i współudział w jej przygotowaniu i przeprowadzeniu wielu instytucji: „W konferencji wzięli udział przedstawiciele 41 związków członkowskich EFJ z 31 krajów, by okazać solidarność z polskimi dziennikarzami.
Konferencja odbyła się dzięki współorganizatorom: Radzie Europy, Unii Europejskiej, Międzynarodowemu Instytutowi Prasy, i Nordyckiemu Centrum Dziennikarstwa.

Podziękowania składam także organizacjom partnerskim EFJ, które wzięły udział w konferencji: Albany Associates, ARD, Artykuł 19, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ), Komitetowi Ochrony Dziennikarzy (CPJ), Etycznej Sieci Dziennikarskiej (EJN), Europejskiej Unii Nadawców (EBU), Komisjo Europejskiej, Europejskiemu Instytutowi Uniwersyteckiemu (CMPF), Europejskiemu Centrum Solidarności, IFEX, Indeksowi Cenzury, Międzynarodowemu Wsparciu Medialne (IMS), IAPC, ICIJ, Centrum Obrony Mass Media, Radzie Etyki Mediów Macedonii, News Media Europe (NME), OBWE, PMA, Université Libre de Bruxelles, Uniwersytetowi Gdańskiemu, Uniwersytetowi Maltańskiemu.

Dziękuję naszym sponsorom: Europejskiemu Związkowi Służb Publicznych (EPSU), Europejskiej Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), Europejskiej Federacji Związków Zawodowych (ETUF), Europejskiemu Centrum Solidarności, miastu Gdańsk i województwu pomorskiemu”.

 

(tom)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM