Pokłosie gdańskiej Konferencji „WOLNE MEDIA EUROPEJSKIE”

| 19 Lut 2018  08:40 | Brak komentarzy

Lech Wałęsa wśród dziennikarzy, fot. Ricardo Guiterez

Zakończyła się trwająca w dniach 15 i 16 lutego 2018 r. w Gdańsku konferencja zorganizowana staraniem Europejskiej Federacji Dziennikarzy. Jej obrady toczyły się w symbolicznym miejscu – Europejskim Centrum Solidarności. Wzięło w niej udział ponad 150 dziennikarzy, przedstawicieli organizacji medialnych, rad prasowych, a także naukowców, polityków i działaczy na rzecz praw człowieka. Głównym motywem konferencji była wola nie tylko zachowania, ale i umocnienia wolności mediów jako kluczowego spoiwa demokracji.

Gościem specjalnym dziennikarzy był prezydent Lech Wałęsa, z którym spotkanie stanowiło jeden z momentów kulminacyjnych. Wałęsa zagrzewał dziennikarzy do nieustawania w intelektualnym wysiłku w poszukiwaniu i popularyzacji nowych rozwiązań politycznych, cywilizacyjnych, i gospodarczych, odpowiadających współczesnym czasom.


Podczas konferencji podawano liczne przykłady naruszania wolności prasy i mediów, a także dokonano przeglądu rozmaitych działań istotnych z punktu widzenia wolności słowa.

Uczestnicy konferencji poddali ocenie obecny stan wolności prasy pod kątem pięciu kryteriów: pluralizmu, standardów etycznych i autocenzury, utrzymywaniu nowych mediów i niezależnego dziennikarstwa poza kontrolą państwa, naruszeń wolności mediów za pośrednictwem ustawodawstwa.

Jednym z paneli podczas konferencji było spotkanie poświęcone obecnej sytuacji mediów w Polsce, które prowadził przewodniczący Europejskiej Federacji Dziennikarzy Mogens Blicher Bjerregård, a wzięli w nim udział przedstawiciele trzech polskich organizacji dziennikarskich afiliowanych przy Federacji: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Alexandra Rybińska), Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (Tomasz Miłkowski) i Towarzystwa Dziennikarskiego (Krzysztof Bobiński). Przedstawiciele SDRP i TD podkreślali zagrożenia dla wolności prasy, jakie wynikają z przyjmowanych rozwiązań ustawodawczych, w tym ostatnio zmienionej ustawy o IPN, a także przekształcenie telewizji publicznej w faktycznego reprezentanta opcji rządowej. Z opiniami tymi polemizowała reprezentantka SDP. W późniejszych wypowiedziach i debatach powracały przykłady ograniczania wolności lub szykanowania dziennikarzy (sprawa Tomasza Piątka, zwolnienie red. Jerzego Sosnowskiego z radiowej Trójki) i nieprzyjaznych rozstrzygnięć w polskim prawodawstwie. Powoływano się też na liczne przykłady podobnych zjawisk w wielu krajach europejskich (szczególnie jaskrawe w Turcji).

Przedstawiciele kilku organizacji dziennikarskich z Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii przekazali wyrazy solidarności z polskimi dziennikarzami w ich walce o niezależność i wolność mediów.

Na zakończenie konferencji Mogens Blicher Bjerregård przedstawił rekomendacje do dalszych działań, mających na celu obronę i umacnianie wolności mediów, a m.in., mobilizowanie polityków do obrony wolności mediów, wywieranie presji na umacnianie pluralizmu, obrona dziennikarstwa śledczego, kontynuowanie studiów nad autocenzurą, angażowanie obywateli do obrony wolności prasy.

Ricardo Guiterez, sekretarz Europejskiej Federacji dziennikarzy tak podsumował dorobek konferencji i współudział w jej przygotowaniu i przeprowadzeniu wielu instytucji: „W konferencji wzięli udział przedstawiciele 41 związków członkowskich EFJ z 31 krajów, by okazać solidarność z polskimi dziennikarzami.
Konferencja odbyła się dzięki współorganizatorom: Radzie Europy, Unii Europejskiej, Międzynarodowemu Instytutowi Prasy, i Nordyckiemu Centrum Dziennikarstwa.

Podziękowania składam także organizacjom partnerskim EFJ, które wzięły udział w konferencji: Albany Associates, ARD, Artykuł 19, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ), Komitetowi Ochrony Dziennikarzy (CPJ), Etycznej Sieci Dziennikarskiej (EJN), Europejskiej Unii Nadawców (EBU), Komisjo Europejskiej, Europejskiemu Instytutowi Uniwersyteckiemu (CMPF), Europejskiemu Centrum Solidarności, IFEX, Indeksowi Cenzury, Międzynarodowemu Wsparciu Medialne (IMS), IAPC, ICIJ, Centrum Obrony Mass Media, Radzie Etyki Mediów Macedonii, News Media Europe (NME), OBWE, PMA, Université Libre de Bruxelles, Uniwersytetowi Gdańskiemu, Uniwersytetowi Maltańskiemu.

Dziękuję naszym sponsorom: Europejskiemu Związkowi Służb Publicznych (EPSU), Europejskiej Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), Europejskiej Federacji Związków Zawodowych (ETUF), Europejskiemu Centrum Solidarności, miastu Gdańsk i województwu pomorskiemu”.

 

(tom)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM