Ludzie z pasją: Marcel Novek, mistrz poezji śpiewanej

| 11 Gru 2013  17:03 | Brak komentarzy

novekmarcel

DziennikarzeRP: Można o panu powiedzieć, iż jest pan jednym z pierwszych organizatorów polskiej estrady. W 1955 niedługo po debiucie Elvisa założył pan orkiestrę swingową, a rok później orkiestrę jazzową „7 czarcich łap”, która istniała do 1959 r. Czy muzyka była pana pasją ?

Marcel Novek: Rzeczywiście moja pasja do muzyki sprawiła, iż towarzyszyła mi przez całe moje życie i przyznaję, że nigdy się z nią nie rozstałem. Obydwa zespoły muzyczne były moim debiutem jako kierownika orkiestry, a zarazem jej menadżera. To wówczas nauczyłem się zasad organizowania koncertów, pozyskiwania publiczności i kreowania wizerunku orkiestry. Blisko cztery lata to jak na ówczesne czasy dużo, aby zaistnieć na estradowym rynku. Po rozwiązaniu orkiestry zostałem zaangażowany jako solista do orkiestry Waldemara Kazaneckiego. Śpiewałem wyłącznie w języku francuskim, który był językiem kraju mojego pochodzenia.

Na początku lat sześćdziesiątych brałem udział w spektaklach organizowanych przez starą „Stodołę”, m. in. w spektaklu „Album Chagalla „. Piosenka francuska ciesząca się wówczas niekłamanym zainteresowaniem licznej publiczności była przeze mnie śpiewana z udziałem Jeremiego Horodyńskiego w Piwnicy Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Interesującą przygodą estradową były występy w kabarecie w Hybrydach (1963). Wylansowałem tam przebój „Zaczarowana dorożka”.

Piosenka w języku francuskim towarzyszyła panu już potem zawsze a pana zainteresowania poezją sprawiły, że coraz częściej pan po nią sięgał i wykorzystywał w swoich recitalach. W 1963 r przygotował pan recital polskiej poezji śpiewanej w języku francuskim wykorzystując twórczość poetów od Kochanowskiego do Grochowiaka. Projektowi temu posłużyła „Antologia poezji polskiej” wydana przez paryską „Kulturę” w opracowaniu Konstantego Jeleńskiego. W realizacji tego przedsięwzięcia brała udział m. in. Alina Piechowska, Joanna Bruzdowicz, Jerzy Woy Wojciechowski.

Z mojej inicjatywy w 1968 roku zrealizowany został spektakl „Wmurowani w pejzaż szubienic” w oparciu o wiersze K.K. Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego. Wyboru wierszy dokonał Jerzy Falkowski a muzykę napisał Jan Pilecki. Moje wykonanie wokalne oraz interpretacja wierszy Krzysztofa Mroziewicza oraz moje wykonanie wokalne wywoływało wzruszenie i aplauz publiczności. Stało się to dla mnie zachętą, by nie opuszczać wybranej drogi realizacji moich przemyśleń i zainteresowań poezją, w której znajdowałem to wszystko co było dla mnie ważne i co mogłem śpiewając wyrazić .

Muzyka żywi się poezją i odwrotnie. Często zaczynamy rozumieć poezję, kiedy jest śpiewana, wtedy właśnie wzruszamy się.

Moje artystyczne racje to właśnie połączenie poezji z muzyką wraz z własną formą przekazu. Wszystkie kolejne moje recitale wiązane były z poezją. Ważną dla mnie realizacją był udział w recitalu „Elegia” w 1979 w Teatrze Małym, w 1979 r w spektaklu „Troska i pieśń” w Teatrze Nowym, w Staromiejskim Domu Kultury według mojego wyboru poezja śpiewana według wierszy Broniewskiego oraz 1981 „Poezja śpiewanej Jana Kochanowskiego” przy akompaniamencie Janusza Tylmana. Niezapomnianym wydarzeniem w 1981 r. był recital „Medytacje” do wierszy Karola Wojtyły z muzyką Janusza Tylmana oraz w 1986 r. realizacja przedstawienia „Wielki testament” – Franciszka Villona z muzyką Wojciecha Borkowskiego.

Pana działalność artystyczna to kawał przebytej drogi po ścieżkach polskiej estrady muzycznej i teatralnej, ale jak się okazuje także filmowej. Brał pan udział w ponad 20 realizacjach filmowych.

Rzeczywiście, ale film był dla mnie tylko przygodą.

Rozmawiała Elżbieta Grec

*

Marcel Novek – ur. 4 września 1932 r. w Bruges (Belgia), mistrz poezji śpiewanej. Od 1946 roku mieszka w Polsce. Początkowo śpiewał utwory z repertuaru francuskich bardów, w późniejszym okresie sięgnął po twórczość polskich poetów: od Jana Kochanowskiego poprzez Stanisława Grochowiaka na Czesławie Miłoszu skończywszy.

Zdjęcie: e-teatr.pl
Filmy: Marcel Nove na YouTube

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM