Ludzie dla ludzi…

| 13 Sty 2014  21:56 | Brak komentarzy

hospicjum

Państwo nasze w minimalnym stopniu myśli o coraz bardziej starzejącym się społeczeństwie, o ludziach, którym powinno zapewnić paliatywną opiekę. Tymczasem brakuje lekarzy opieki paliatywnej oraz paliatywnej opieki szpitalnej. Nie wiemy gdzie mamy szukać pomocy. Tę najczęściej znajdujemy w istniejących – na szczęście – hospicjach. Czy one w pełni są w stanie pomóc ludziom potrzebującym pomocy? Zastanówmy się!

W Polsce istnieje około 350 zakładów opieki hospicyjnej – publicznych (państwowych i samorządowych) oraz niepublicznych, prowadzonych m. in przez fundacje, stowarzyszenia, placówki kościelne (zakony, Caritas…). Większość z nich otacza chorych opieką paliatywną, mało dostępną w szpitalach, w których jest tylko 76 oddziałów. Opiekę można uzyskać także w 154 poradniach medycyny paliatywnej, w tym w 53. niepublicznych. Jeśli dodać do tego 284 hospicja domowe (121 niepubliczne) i 63 hospicja stacjonarne (34 niepubliczne) – to można powiedzieć , stanowią one największą bazę dostępu do opieki dla coraz większej liczby osób. Tymczasem nasze społeczeństwo coraz częściej zapada na choroby nowotworowe. Paliatywna opieka jest tą podstawową, którą państwo powinno świadczyć , a więc jeśli nie w pełni finansować, to dofinansowywać. Niestety, procedura świadczenia tej opieki jest niedoszacowana. Jak więc radzą sobie z tym problemem hospicja, które te usługi świadczą?

Zapytałam o to Dorotę Jasińską – panią prezes Fundacji Hospicjum Onkologicznego im. św. Krzysztofa w Warszawie.

– Rzeczywiście zbilansowanie faktycznych kosztów świadczenia opieki paliatywnej wykazuje, iż procedura ta jest niedoszacowana. Kontrakty z NFZ pokrywają 55% rzeczywistych kosztów utrzymania Hospicjum. Pozostałe 45% kosztów pozyskujemy sami, a składają się na to darowizny, w tym 1% oraz prowadzone akcje uzyskiwania pomocy doraźnie. Mimo ustawicznych starań i prowadzonych akcji na prowadzenie działalności Hospicjum w skali roku brakuje 300 tys. złotych.

Organizacje pożytku publicznego otrzymały w 2012 roku prawie pół miliarda złotych (brak danych za 2013), zaś 11,5 mln podatników w ramach odpisu 1% przekazało 457 mln zł. Brak jest czytelnych danych o wydatkach ze środków pochodzących z odpisów.Rządowe bazy sprawozdań są mało precyzyjne i trudno jest dowiedzieć się na co organizacje pożytku publicznego wydatkowały otrzymane środki. Zarzuca się wielu organizacjom pozarządowym, że nie ujawniają swoich darczyńców i sposobu wydatkowania otrzymanych pieniędzy. Jak Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa udostępnia informacje o wydawaniu pieniędzy pochodzących od podatników?

– Nie tylko podajemy na koniec roku na co zostały wydatkowane konkretne kwoty uzyskane od podatników, ale publikujemy na naszej stronie internetowej także audyt oraz listę osób, które były uprzejme przekazać nam 1%. Powołane zostało specjalne stanowisko Fundraiser do przekazywania opinii publicznej bieżących informacji z zakresu wydatkowania pozyskiwanych środków finansowych. Jest dla nas ważne, aby nasz darczyńca wiedział, jak wykorzystaliśmy przekazane nam pieniądze i mamy nadzieję, iż stanowi to dobrą zachętę dla dalszej filantropii naszych darczyńców. W bieżącym roku z darowizn pochodzących z 1% pozyskaliśmy 863.746,64 zł, z akcji „16,60” – 92.860,26 zł i z pozostałych darowizn pieniężnych – 528.596,02 zł. Jak wspomniałam wcześniej, mimo tych darowizn mieszczących się w 45%, kosztów utrzymania Hospicjum, które sami zdobywamy – w skali roku brakuje 300.000 zł. Średnio każdego roku Hospicjum nasze obejmuje 2000 pacjentów domową opieka hospicyjną i 800 pacjentów opieką szpitalną. Zgłoszeń jest bardzo wiele i robimy wszystko, by przyjęty był każdy zgłaszający się pacjent, niezależnie od tego skąd pochodzi. Okres oczekiwania na przyjęcie nie jest dłuższy niż dwa, trzy tygodnie.

Czy podobnie wygląda domowa opieka hospicyjna?

– Praktycznie nie ma okresu oczekiwania. Zapewniamy choremu całodobową opiekę, 24 godziny po zarejestrowaniu. Wizyty w domu pacjenta, w ramach których wykonywane są zabiegi pielęgnacyjno-medyczne zlecone przez hospicyjnego lekarza. W 2013 roku mieliśmy 2000 podopiecznych Mamy 30 wolontariuszy, którzy pracują w oparciu o kodeks etyczny wolontariusza i zaakceptowane przez niego obowiązki. W 2013 roku objęliśmy opieką paliatywną 2000 chorych i ich rodzin w opiece domowej oraz 1000 pacjentów w hospicjum stacjonarnym. W opiece długoterminowej mamy pielęgniarki, które odwiedzają chorych świadcząc opiekę i pomoc medyczną. Na terenie Warszawy i okolic do 20 km – dojazd pielęgniarki jest bezpłatny.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentów bezpłatnie wypożyczamy m. in. łóżka, materace przeciwodleżynowe, ssaki, koncentratory tlenu, pompy inwazyjne, chodziki, kule laski… Nasi podopieczni mogą także liczyć na psychologa (dostępnego również dla rodziny) oraz na fizjoterapeutę.

Jak więc słyszymy hospicja mogą pomóc i pomagają. Miejmy nadzieję, iż w bieżącym roku darczyńcy nie zawiodą Hospicjum św. Krzysztofa i podobnie jak w poprzednich latach przekażą 1% dla ludzi tak bardzo ich pomocy potrzebujących w myśl zasady ludzie dla ludzi, a gwarantowana przez państwo opieka paliatywna świadczona przez hospicja zostanie przez państwo właściwie doszacowana.

– Jestem tego pewna . Z radością obserwuję, iż od dwóch – trzech lat, choć datki są mniejsze, jest coraz więcej darczyńców indywidualnych. Bardzo im za to dziękujemy.

Rozmawiała Elżbieta Grec

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM