Komentuje Oniszczuk: Dziwne lecz prawdziwe

| 20 Sie 2015  11:18 | Brak komentarzy

W miarę, jak poprawia się i stabilizuje sytuacja w Grecji – następuje również jej wzrost współpracy gospodarczej z zagranicą, w tym z Polską. Potwierdzają to najświeższe dane za I półrocze br. A są to wyniki rekordowe w historii wymiany handlowej między Polską i Grecją.

Chodzi o poziom obrotów i ich dynamikę, a już z całą pewnością o polski eksport na rynek grecki. Tylko w minionym półroczu wartość obrotów handlowych sięgnęła już 699 mln euro.

A to oznacza ich wzrost do ubiegłorocznego poziomu aż o 44,4%. W tym samym okresie – polski eksport zwiększył się z 309,21 mln euro do 425,32 mln euro czyli o 37,6%, natomiast import – z 174,70 mln euro do 273,40 mln euro czyli o 56,5%. Jest kilka czynników wpływających na ten stan rzeczy. Wymienię tylko trzy z nich.

Pierwszy, to oczywiście popyt po stronie greckiej. A ten, poza normalnym popytem krajowym, generuje turystyka. Wystarczy powiedzieć, że w roku 2014 Grecję odwiedziło 23 mln turystów, a w roku bieżącym ich liczba ma zwiększyć się do 25 mln. Do tego trzeba dodać, że Grecja posiada 40 tys. obiektów zakwaterowania, 6,5 tys. firm importerów i dystrybutorów, 4 tys. oddziałów w posiadaniu 30 sieci supermarketów, 4,5 tys. pojedynczych supermarketów, 30 tys. minimarketów, 65 tys. firm cateringowych, 25 tys. lokali gastronomicznych Snack Cafe. To olbrzymi potencjał popytowo – konsumpcyjny. Nic też dziwnego , że grecki import sektora rolno – spożywczego szacowany jest na 5,5 mld euro. Polska zajmuje tu też znaczące miejsce, w tym eksportując m. in. pokaźne ilości wołowiny, mebli z drewna i pieców grzewczych.

Drugi czynnik – to atuty i walory polskiego eksportu. Są one dobrze znane na całym świecie, a więc i Grekom. To wysoka jakość i konkurencyjne ceny. Stąd nieustające zainteresowanie i rosnące zapotrzebowanie na polskie produkty.
Z analizy zapytań firm greckich o charakterze branżowo – asortymentowym –
do perspektywicznych branż i towarów dla polskiego eksportu zaliczyć należy:

 • żywność, produkty rolno – spożywcze, mięso, głównie wołowe, cielęcinę i przetwory z mięsa oraz bydło wołowe, przetwory spożywcze, zawierające kakao, grzyby, głownie pieczarki,, cukier i wyroby cukiernicze, mleko i przetwory mleczne, głównie mleko w proszku oraz przetwory zbożowe, a także tytoń i wyroby tytoniowe,
 • wyroby chemiczne, w tym kosmetyki, farmaceutyki, odczynniki i komponenty chemiczne oraz
 • wyroby przemysłowe, części i akcesoria, maszyny i urządzenia, urządzenia do cyfrowego przetwarzania danych, pralki, chłodziarki, opony pneumatyczne, pojazdy mechaniczne, meble z drewna i piece grzewcze.

A na tym tle – trzecim, bardzo ważnym czynnikiem jest rola promocji w wykonaniu naszych ekonomicznych służb dyplomatycznych. Na tak konkurencyjnym rynku, jakim jest rynek grecki, nie wystarczy ograniczać się do przysłowiowej zasady, że „dobry towar sam się chwali”. Potrzebna jest rzeczowa i aktywna promocja! A w tej materii – na uznanie zasługuje działalność Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji w Atenach.

Warszawa, 19 sierpnia 2015 r.

Mikołaj ONISZCZUK

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM