Knebel europosła Kurskiego

| 11 Lut 2013  13:48 | Brak komentarzy

Zastępca redaktora naczelnego tygodnika „NIE” zawiadomił Jacka Kurskiego, że ma zamiar opublikować artykuł na temat związków europosła z asystentką. W tym celu zadał Kurskiemu e-mailem kilka pytań, na które europoseł nie miał zamiaru odpowiedzieć, natomiast natychmiast udał się ze sprawą do sądu.

Jacek Kurski, który wielokrotnie naruszał bez pardonu dobra osobiste wielu osób publicznych, tym razem wielce oburzony propozycją „NIE”, wystąpił w obronie dóbr własnych. Nie pamiętał najwidoczniej o dziadku z Wermachtu i o tych głupich ludziach, co każde kłamstwo kupią.

Sąd Okręgowy w Gdańsku, w którym wniosek został złożony, w ramach zabezpieczenia powództwa zakazał tygodnikowi „NIE” pisania o romansie europosła Jacka Kurskiego. Mimo zakazu informacja na temat korespondencji między tygodnikiem i europosłem została opublikowana i obiegła wszystkie największe portale, wiele serwisów i dyskutowano o niej w mediach społecznościowych. Dyskusji nie były również w stanie wstrzymać groźby pełnomocnika Kurskiego, który powołując się na postanowienie sądu, dotyczące zakazu druku w tygodniku” NIE”, próbował uciszyć wszystkie media w Polsce. Przez kilka dni o sprawie było głośno, a echo grało jeszcze przez dwa tygodnie. Blokada Kurskiego, coś na kształt knebla, przyniosła odwrotny skutek, europoseł po prostu strzelił sobie w kolano.

Żałosna jest wiedza „pełnomocnika”. Wyroki sądowe, niestety, nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa w RP, zatem zakaz publikacji dotyczył jedynie tygodnika „NIE”. Zastanawiający jest także werdykt sądu. Tygodnik „NIE” nie zamierzał bowiem opisywać  dla wzbudzenia sensacji, lecz w interesie publicznym, na tle tego  związku europosła, chciał ukazać obłudę Jacka Kurskiego, który wielokrotnie publicznie wypowiadał się na temat moralności, wartości chrześcijańskich, w tym rodziny , jako dobra o szczególnym znaczeniu. Trudno więc zrozumieć protest Kurskiego, wszak opisywanie obłudy, cynizmu, jak mi się wydaje , nie stanowi naruszenia dóbr osobistych. W przypadku europosła, który, jak żona Cezara, powinien być bez skazy, publiczne napiętnowanie hipokryzji staje się dziennikarską powinnością.

Kurski będąc dziennikarzem, zanim stał się politykiem, nie raz tropił osoby publiczne dobierając się im do skóry. I wtedy artykuł 14.6 prawa prasowego świadomie i z premedytacją interpretował na korzyść dziennikarza, któremu wprawdzie nie wolno bez zgody osoby zainteresowanej publikować informacji oraz danych dotyczących prywatnej sfery życia, ale jeżeli wiąże się to bezpośrednio z działalnością publiczną danej osoby, wtedy zakaz nie obowiązuje.

Przy tej okazji warto też przypomnieć artykuł 54 Konstytucji RP, gdzie w ustępie 1. jest zapisane, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a w ustępie 2. widnieje wyraźny zakaz cenzury prewencyjnej i koncesjonowania prasy.

W tym kontekście, nasz europoseł tak bardzo nie lubiący wszystkiego co rodem z PRL, okazał się kneblowym prasy polskiej, czołowym cenzorem III RP.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM