Homo pisoviensis odbija Pałac Prezydencki i niszczy Polaków

| 18 cze 2014  23:01 | Brak komentarzy

Fot: Wikipedia

Fot: Wikipedia

Po mozole wyborczym do Parlamentu Europejskiego, w PiS ruszyła już kampania do parlamentu krajowego pod hasłem: bo Polską rządzi sitwa. Wszyscy radośnie powtarzają: „podsłuchy, podsłuchy”! Prezes PiS (według rzecznika Hofmana – premier), wygłodzony brakiem władzy wzywa do boju hufce własne i cudze. U boku mistrza gotowi stanąć panowie: Ziobro, Gowin, a może i panie: Kempa, Wróbel i kto tam jeszcze? Wszystkim migocze miraż władzy. Poprowadzą ich do boju najwierniejsi z wiernych: Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, który dopiero co ocalał z sejmowego pogromu. Zachował talizman – immunitet! Poselski.

Prezesa uskrzydlają polskie media, które wysyłają na spotkania na Nowogrodzką (lub do Sejmu) tabuny żurnalistek i żurnalistów. Ci, zapracowany ludek wyrobników, na polecenie szefów nie oszczędzają ani czasu, ani szefowskich złotówek na emisję prezesowych goryczy. Płynie zatem czarna propaganda z ust prezesa, która jednak w przeciwieństwie do tej nazwy, ma swe źródło: właśnie w prezesie, bo trzeba wiedzieć, że czarna propaganda ma to do siebie, że nadawca nie ujawnia się.

Czasu pozostało niewiele, rok, a może mniej, trzeba zatem zrobić wszystko, aby „nasza” partia wygrała te wybory – samorządowe, parlamentarne… I w perspektywie te następne: prezydenckie… Według partii i partyjek Polska się nie liczy, „najważniejsze my som”, jak w satyrycznym wierszu Ludwika Jerzego Kerna sprzed lat. Zadanie na dziś: rozwalić budowaną przez premiera Tuska „unię energetyczną”

Można imaginować, oskarżając, tak jak to czynił pan Antoni Macierewicz w niedzielę (27 kwietnia w Bydgoszczy) stawiając zadania własnym kandydatom do Brukseli: „odbić mafii pieniądze, które kradnie Polakom”. A mafia to polscy komuniści, polskie służby specjalne, które pan wiceprezes PiS zlikwidował. Czyli jednak się ukryły… i teraz kradną!

*

Kim jest człowiek pisowski? Trudno jednoznacznie go zdefiniować. Ma wiele cech – sądzę, że i dobrych, ale jeszcze więcej złych. Dobrych dla PiS, bo jest wierny do śmieszności. Wierny prezesowi. Wytresowany w propagandowym rzemiośle. I nieporadny jak pan Błaszczak z Legionowa. Rzuca w przestrzeń frazesami. Wszędzie. I tego się trzyma, choć są to często banialuki.

Homo pisoviensis wyznaczany przez wodza na igrzyska telewizyjne, np. „W kawie na Ławie”, albo „Woronicza 17” nie dyskutuje, tylko atakuje, głównie ludzi PO lub samego premiera: „to wina Tuska”. Sądzić należy, że obudzony nagle z głębokiego snu, bez względu na porę nocy, wyrecytuje bezbłędnie wykładnię wiceprezesa Macierewicza w sprawie dramatu w Smoleńsku.

A pozostali? Jest ich wielu – panie i panowie. Przychodzą więc chętnie do kamer i głoszą słowo prezesa panowie: Hofman, Brudziński, Girzyński, pani Wróbel,.. To ci super wierni. Wyrasta nowe pokolenie bojowników. Czasami zasiądzie przed kamerami pani Beata Gosiewska i zakrzyczy, która po przeniesieniu krzyża spod Pałacu Prezydenckiego do kościoła powiedziała: „To jest postępowanie jak z czasów komunizmu, wtedy aresztowano ludzi, teraz zarekwirowano krzyż”.

*

To nie tragedia smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku dzieli Polaków, jak powszechnie uważają co niektórzy komentatorzy medialni. Po przeanalizowaniu wieloletnich działań politycznych, decyzji podejmowanych przez Jarosława Kaczyńskiego, i jego totumfackich, a przede wszystkim te jątrzące wypowiedzi po ich kolejnych przegranych wyborach lub przed wyborami, dzieli całe społeczeństwo. Dyrygenci wciągają do walki swoich zwolenników. Język – nienawistny, nietolerancyjny, ciągle oskarżający innych, w mowie, brak refleksji historycznej, wykluczanie tysięcy ze wspólnoty narodowej.

Tak dzieje się od samego początku przemian politycznych i społecznych w Polsce. Jarosław Kaczyński (a wcześniej jeszcze wspomagał go w tym dziele brat Lech) wyprodukowali mnóstwo klonów do walki – brutalnych, nieprzebierających w słowach. Prokuratura nie reaguje na ubliżanie prezydentowi, premierowi, sędziom, prokuratorom. To bracia Kaczyńscy narzucili ten styl. Nie chcę powoływać dalszych nazwisk – uważni obserwatorzy życia politycznego w Polsce znają tych wszystkich, bo „człowiek pisowski”, to specyficzna struktura ożywiona. Proszę posłuchać wypowiedzi posłów, których tak chętnie zapraszają do swych programów nasze stacje radiowe i telewizyjne dając posłuch ludziom, którzy nigdy nie powinni przekroczyć przysłowiowego progu studia radiowego czy telewizyjnego.

*

Najpierw był brutalny atak na rodaków za ich wybory polityczne w przeszłości. A więc ciągłe straszenie recydywą komunizmu. Podchwyciła to na swój sposób gawiedź polityczna: „A na drzewach, zamiast liści, będą wisieć komuniści”. Obnoszenie na transparentach owych: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”… Wypuszczenie z butelki dżina nienawiści podczas pisowskich polowań na konfidentów bezpieki. A więc lustracja nieograniczona. IPN ze swoją dokumentacją dostępną dla każdego tchórzliwego dziennikarzyny, który wymachując legitymacją, docierał do „kwitów”. A potem: – Co prawda nic nie znalazłem w dokumentach IPN, a to nie znaczy, że nie współpracował z bezpieką!

*

To swoiste chciejstwo zdobycia władzy przez Jarosława Kaczyńskiego powoduje głębokie rozdźwięk wśród nas, Polaków. Ta chciwość władzy jest szokująca, zaskakuje normalnego człowieka. Jego zaś pomysły na obalenie rządu premiera, wygłaszane po aferze podsłuchowej są wręcz przestępcze, zważywszy sytuację międzynarodowa. Zaś obrona immunitetu poselskiego Mariusza Kamińskiego przez jego ugrupowanie wpisuje się w kanon zdrady narodowej. O tym mogą świadczyć liczne przykłady zachowań z życia tego „bojownika” nie tylko pełniącego funkcję szefa CBA.

*

Śmierć Barbary Blidy do tej pory nie została wyjaśniona, główni sprawcy tej tragedii nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Znalem Barbarę Blidę, jej uczciwość nie może być kwestionowana. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego do dziś nie zostało rozliczone.

*

Dla Jarosława Kaczyńskiego władza to narkotyk. W ten nałóg wciągnął otoczenie, szczególnie swoje odbicie, np. prostego niegdyś chłopaka z Kalisza – Adama Hofmanna. Zaś bieg do pałacu prezydenckiego zaplanował już 10 kwietnia 2010 roku. W bólu bliźniaczym, w odrętwieniu, ponoć…

10 kwietnia 2014 roku wiele czasu spędziłem na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim, obserwując tłum. Trafiłem akurat na relacje z Sejmu, na żywo, telewizji ponoć chrześcijańskiej ojca Tadeusza Rydzyka oddanej we władanie Antoniego Macierewicza prezentującego raport o dramacie smoleńskim. Tej zgęszczonej nienawiści i zarazem irytacji tłumu przestraszyłem się, chociaż nigdy do lękliwych nie byłem zaliczany.

Henryk Zagańczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM