Arabia Saudyjska obala stereotypy i mity

| 24 kw. 2018  18:01 | Brak komentarzy

W dniach 25 stycznia 2018 – 4 lutego 2018 roku delegacja składająca się z przedstawicieli Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP udała się z wizytą do Królestwa Arabii Saudyjskiej. Delegacja w składzie: Sławomir Pietrzyk (Przewodniczący Delegacji), Ireneusz Michał Hyra (Supervisor), Anna Szczepanowska, Grażyna Cholewa, Magdalena El-Ghamari (tłumacz), Piotr Wasilewski, Jacek Balcewicz, Jacek Łukaszewski i Leszek Marmon przekonała się o nieprawdziwości mitów i stereotypów panujących w Europie na temat Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Cała sprawa zaczęła się od wysłania zapytania do Arabii Saudyjskiej o możliwość zorganizowania prasowego wyjazdu studyjnego do Arabii Saudyjskiej. Nikt z nas nie spodziewał się raczej pozytywnej odpowiedzi, jednak w lipcu 2017 roku na zaproszenie Jego Excelencji Ambasadora Mohammeda Hussaina Madaniego delegacja Zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP – Sławomir Pietrzyk i Ireneusz Michał Hyra – złożyła oficjalną wizytę w Ambasadzie Królestwa Arabii Saudyjskiej. Ambasador wyraził zainteresowanie i poparł nasz pomysł, aby zorganizować wyjazd studyjny (press tour) do Arabii Saudyjskiej dla kilku dziennikarzy. Zgodnie z sugestią Ambasadora przygotowano skład delegacji i wysłano go do akceptacji wraz ze wstępnym programem pobytu w Arabii Saudyjskiej. Pierwotny termin wyjazdu wyznaczono na 25 listopada 2017 – 3 grudnia 2017 roku. Jednakże w związku z zawirowaniami na scenie politycznej i niestabilnej sytuacji międzynarodowej wyjazd został odroczony i przesunięty na rok 2018 (25 stycznia 2018 – 4 lutego 2018).


Arabia Saudyjska jest dla większości Polaków krajem egzotycznym. Trudno tu przyjechać na wycieczkę jako turysta. Aby przyjechać do Arabii Saudyjskiej, trzeba zmierzyć się z długim procesem wizowym. Aby wjechać do Arabii Saudyjskiej, we wniosku wizowym należy podać osobę lub instytucję, która będzie sprawować pieczę nad pobytem w tym czasie w kraju Saudów. Co prawda jest możliwość udania się na Hajj lub Umre do Mekki, ale to nie jest wyjazd turystyczny.
Kraj liczy blisko 30 milionów mieszkańców, z tego 40% populacji to emigranci zarobkowi przeważnie z regionu Zatoki Perskiej. Oczywiście naszych rodaków też nie zabrakło, ale nie jest ich dużo, i jak podaje nasza Ambasada w Riyadzie, jest ich niecała setka. 95% wyznawców to muzułmanie i całe życie w tym kraju podporządkowane jest Allahowi. Pozostali wyznawcy mogą żyć w spokoju obok nich pod warunkiem, że nie będą obnosić się ze swoją wiarą, ani też nie będą przesadnie jej eksponować i promować.


Delegacja dziennikarzy przyleciała do Riyadhu (stolicy Arabii Saudyjskiej) w sobotni wieczór. Na lotnisku oczekiwał na nas przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Informacji. Pierwszego wieczora już mieliśmy szansę skonfrontować nasze wyobrażenia o tym kraju z rzeczywistością. Wieczorna podróż do hotelu obaliła pierwszy stereotyp, iż wszędzie będą tylko mężczyźni, a kobiet nie będzie w ogóle widać.

Każdego dnia nasza delegacja miała szansę spotykać się z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Informacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na tych spotkaniach, prezentacjach i rozmowach były obalane kolejne mity i stereotypy, z którymi przyjechaliśmy na bliski wschód. Już na pierwszym spotkaniu przekonaliśmy się że Arabia Saudyjska nie jest obojętna na uchodźców, przekonaliśmy się, że miliardy dolarów są przeznaczane na ten cel. Oprócz oficjalnych spotkań Ministerstwa zadbało, abyśmy choć w ułamku zobaczyli historię Arabii Saudyjskiej, i tak pokazano nam bogate zbiory Muzeum Narodowego. Muzeum zostało otwarte w 1999 roku dla uczczenia stulecia zajęcia twierdzy Masmak przez Abd al-Aziza ibn Sauda, które doprowadziło do powstania współczesnej Arabii Saudyjskiej. Muzeum znajduje się w centrum Riyadhu otoczone bogatą szatą zieleni i zajmuje dwupiętrowy gmach o powierzchni około 28 000 metrów kwadratowych. Stała wystawa ukazuje historię od powstania świata według nauki Islamu, przez czasy prehistoryczne, okres cywilizacji starożytnych, a także życie i działalność Mahometa, aż po czasy współczesnej Arabii Saudyjskiej. Są tu prezentowane eksponaty geologiczne, paleontologiczne, archeologiczne i historyczne. Część eksponatów jest odtworzona, bo oryginały znajdują się w znanych światowych muzeach. Wiele eksponatów jest wzbogacona prezentacjami multimedialnymi.


Dialog to ważna rzecz dla arabów, dlatego tęż kolejnym punktem było Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Kulturowego. Centrum łączy najważniejsze religie świata, czyli buddyzm, chrześcijaństwo, hinduizm, islam i judaizm, co łamie stereotypy o dominacji tylko islamu. Jest to organizacja ponadnarodowa, w skład zarządu wchodzą przedstawiciele Austrii, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii i Watykanu. Celem działania jest szkolenie, dialog i łagodzenie konfliktów politycznych i wojennych zgodnie z zasadą uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka. To jest działanie na rzecz wzajemnego dialogu pod hasłem: „nie jesteś zły, bo jesteś inny”. W bezpośredniej rozmowie z przedstawicielami tego Centrum dowiedzieliśmy się, że zadaniem organizacji jest nawiązanie dialogu pomiędzy państwami bez względu na różnice kulturowe i religijne.


Duże wrażenie na nas zrobiło odwiedzenie The Mohammed bin Naif Counseling and Care Center, które powstało w 2008 roku. Jest to ośrodek resocjalizacyjny dla terrorystów, wierzących w Jihad (świętą wojnę). Od początku swojego istnienia leczyło się tutaj ponad 3100 osób. Z zewnątrz nie przypomina on żadnego więzienia, ale raczej hotel lub pensjonat. Razem z nami centrum odwiedziły również dwie inne delegacje dziennikarzy – z Hiszpanii i z Bułgarii. Zapoznano nas z prezentacją o działalności ośrodka, a później go zwiedziliśmy. Znajdują się tutaj schludne mieszkania, gdzie przebywają poddani resocjalizacji, do których mogą przyjeżdżać członkowie rodziny. Jest tutaj nieźle wyposażona placówka zdrowia, a nawet kryty basen, siłownia i boiska sportowe. Wszystko ma służyć ponownemu powrotowi do społeczeństwa, dlatego wiodącą rolę spełniają terapeuci, psychologowie i socjologowie, ale także są imamowie, no i nie brakuje strażników, bo jednak jest to ośrodek strzeżony.

Wielki festiwal kultury arabskiej odbywa się raz na 2 lata poza Riyadhem w miejscu do tego specjalnie przygotowanym. Znajdowały się tutaj nowoczesne pawilony, w których można było się zapoznać z historią wydobycia ropy naftowej, będącej podstawowym bogactwem tego kraju, czy innymi przedsięwzięciami rozwoju kraju wraz z militarnymi akcentami, ale dominowały prezentacje rodzimej kultury w wydaniu historycznym. Na każdym kroku mogliśmy podziwiać występy zespołów regionalnych prezentujących tańce i obyczaje ludowe. Prezentowano też, jak uprawiało się ziemię przed laty, jak była ona nawadniana na tamte czasy nowoczesnym systemem irygacji wspomaganym przez wielbłądy. Oprócz przedstawicieli regionów Arabii Saudyjskiej, na festiwalu prezentowały się też ludy z innych państw regionu Zatoki Perskiej i Morza Czerwonego. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również pawilony ministerstw: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Zdrowia Publicznego, Ministerstwa Energii i Poczty. Wielbłądy pokazywane na festiwalu, prezentowano jako zwierzęta nie tylko służące do transportu przed laty, ale także jako podstawowy napęd różnych urządzeń mechanicznych tłoczących olej z soczewicy, wodę ze studni.

 


Kolejnym elementem festiwalu to możliwość degustacji lokalnych potraw i przysmaków w wykonaniu gospodyń arabskich. Zawijane w kapustę mięsa i doprawiane sosy były bardzo smaczne. Oczywiście była to tylko wołowina, baranina lub kozina, bo wieprzowiny Arabowie nie jedzą – uważają ją za nieczystą.
Po trzydniowym pobycie w Riyadhzie nasza delegacja poleciała do Jeddah, drugiego co do wielkości miasta Arabii Saudyjskiej położonego nad Morzem Czerwonym. W pierwszej kolejności pokazano nam budowę najwyższego budynku na świecie. Jeddah Tower został zaprojektowany w 2011 roku, a w listopadzie 2014 roku ukończono czteropiętrowy fundament i do 2018 roku na jego bazie miał powstać budynek liczący ponad 1 kilometr. W ten sposób przebiłby najwyższy do tej pory wieżowiec świata Burj Chalifia z Dubaju liczący 828 metrów. Na razie w związku z dekoniunkturą na rynku ropy naftowej budowa się przedłuża, ale ma być zakończona w 2020 roku. Będzie tu 167 pięter, na których znajdą się biura, hotel z 200 pokojami i luksusowe apartamenty na najwyższych piętrach. Na wysokości 644 metrów będzie najwyżej położona na świecie platforma widokowa, a wieżowiec będzie obsługiwać 59 wind poruszających się z prędkością 10 m/s.

Kolejne duże wrażenie przeżyliśmy, odwiedzając Jeddah Economic City, czyli miasto przyszłości powstające na pustyni i dochodzące do brzegu Morza Czerwonego. W Arabii Saudyjskiej powstaje miasto na miarę XXI wieku mające zmienić oblicze tego kraju. To ma być nie tylko stworzenie nowoczesnej strefy ekonomicznej dającej zatrudnienie, ale także otwarcie Arabii Saudyjskiej na świat. W pobliżu mają powstać centra turystyczne, luksusowe hotele, a nawet prywatne wyspy na Morzu Czerwonym, gdzie będzie można raczyć się zakazanym w Arabii Saudyjskiej alkoholem. Będzie to przełamywanie barier i otwieranie się na świat.

To nie tylko miasto samo w sobie, ale także nowoczesna uczelnia na wysokim poziomie dla młodych ludzi, klub golfowy, który zrobił wrażenie nawet na paniach z naszej delegacji. Gdy zobaczy się strzyżenie zieloniutkiej trawy przy zbiornikach wody, wśród których tryskają fontanny, a w dali widać bezkresny piasek pustyni to robi wrażenie. Wszystko to część i realizacja planu gospodarczego pod nazwą Wizja 2030 ogłoszonego w ubiegłym roku przez następcę tronu księcia Mohammeda bin Salamana bin Abdulaziza. Głównym jego celem jest odejście od ropy naftowej jako głównej siły napędowej rozwoju Arabii Saudyjskiej. Ten surowiec powoli traci na znaczeniu i trzeba go czymś zastąpić.

Motorem rozwoju Arabii Saudyjskiej ma być właśnie rozbudowywana infrastruktura, edukacja i turystyka. Rocznie do Arabii Saudyjskiej przyjeżdża ponad 8 mln ludzi, głównie pielgrzymów odwiedzających Mekkę, święte miejsce Islamu położone niecałe 80 km od Jeddah. Dla projektodawcy Wizji 2030 do Arabii Saudyjskiej ma przyjeżdżać rocznie do 2020 roku 15 milionów ludzi, a 2030 nawet 30 milionów. I nie chodzi tu tylko o turystów religijnych. Program ten zakłada również rozwój placówek kulturalnych takich jak teatry, kina czy centra rozrywkowe, których ma powstać do 2020 roku 450. Mają one dać szansę rozrywki młodym ludziom, a średnia wieku wynosi 27,5 lat, aby nie wyjeżdżali do pobliskich Emiratów Arabskich, gdzie zostawiają miliardy dolarów.

Większość stereotypów związanych z życiem, kulturą, obyczajami, traktowaniem kobiet i zachowaniem się została obalona podczas tego wyjazdu. Wróciliśmy do Polski z zupełnie innym przekonaniem o tym kraju, niż to, które mieliśmy lecąc tam.

Sławomir Pietrzyk
Ireneusz Michał Hyra

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM