„Wprost” gwałci  standardy

| 24 lut 2015  17:35 | Brak komentarzy

Wprost

Rewelacje opublikowane w tygodniku „Wprost” na temat Kamila Durczoka poruszyły nie tylko środowisko dziennikarskie. Nie mamy zamiaru bronić dziennikarza, nie znając  całej prawdy, bo to co zamieszczono na łamach kolejnych numerów „Wprost”, tą prawdą nie jest.   Budzi wiele wątpliwości. Naszym jednak dziennikarskim obowiązkiem jest ocenić to co robi  kierownictwo i niektórzy dziennikarze tygodnika.

Poniedziałkowa (23 lutego br.) publikacja „Wprost”, jako dalsza część serialu na temat Durczoka, jest ewidentnym przykładem  pogwałcenia zasad  etyki dziennikarskiej i obowiązujących w rzetelnym dziennikarstwie  standardów.

Uważam, że powinnością  nie tylko dziennikarzy śledczych, ale każdego dziennikarza, który swój zawód  traktuje jako posłannictwo i społeczną służbę,  jest piętnowanie zła i dostarczanie rzetelnej, prawdziwej, sprawdzonej i udokumentowanej informacji. To co nam na swych łamach serwuje „Wprost” nie ma nic wspólnego z tak pojętymi zasadami.

Nie dopuszczalne jest naruszanie  prywatności, grzebanie się w osobistych rzeczach i wywlekanie tego na forum publiczne bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Posądzanie kogoś o naruszenie prawa, nie posiadając twardych dowodów, nie czekając na werdykt powołanych do orzekania o winie  sądów jest po prostu naruszeniem przepisów prawa prasowego.

Jeżeli tygodnik „Wprost”, opierając treści publikacji  na pomówieniach, plotkach i wyznaniach osób, które oczerniając, występują w  swojej sprawie, stara się podwyższać nakład pisma, to z takimi metodami absolutnie zgadzać się nie można.

Nie przesądzam sprawy Durczoka, poczekam na wyniki pracy komisji w TVN, na zakończenie dochodzenia prokuratury, ale już dziś wyrażam zdecydowany sprzeciw metodom jakie stara się upowszechniać tygodnik „Wprost”. Nawet najszczytniejszy cel, jakim jest publiczne napiętnowanie zła, nie upoważnia dziennikarzy do posługiwania się „wolną amerykanką” w  publicystyce

 

Andrzej Maślankiewicz.

 

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...