RZEŹBIARZ Z NYSY
Andrzej Maślankiewicz | 12 wrz 2019 21:40 | komentarze 2
Profesor Marian Molenda, rzeźbiarz z Nysy jest twórcą statuetek, Złoty i Zielony Prus, które co roku wręczamy laureatom Nagrody im. Bolesława Prusa. Skromny rzeźbiarz niezabiegający o splendor i zaszczyty, niezbyt skory do wywiadów, jest twórcą wielu znakomitych monumentów rzeźbiarskich, od Piłsudskiego poczynając, na dziesiątkach postaci artystów (Starsi Panowie, Kofta, Grotowski) i pisarzy ( Osiecka, Młynarski) nie kończąc.
Urodzony w Baranowie Lubelskim, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, stąd wyjątkowe zainteresowanie postacią Bolesława Prusa. Studia odbył na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni rzeźby prof. Franciszka Duszeńki.
Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1983 roku. W latach 1983-1984 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Prace wystawiał w (licznych ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami m.in. w Niemczech, Czechach, USA, Francji, Rosji, na Węgrzech oraz w Chinach. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Opolskiego. W Instytucie Sztuki UO prowadzi pracownię rzeźby.
Marian Molenda sympatyczny rzeźbiarz z Nysy jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Wymieńmy przynajmniej niektóre.
- I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik pomordowanym w Barbarce podczas II wojny światowej (realizacja). Toruń 2008,
- (z zespołem) I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik JP II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku oraz realizacja 2009,
- I i II nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik Kazimierza Górskiego przy Stadionie Narodowym w Warszawie.
- W 2018 roku otrzymał odznaczenie „Pro – Patria”.
W 2018 roku Profesor Molenda wykonał pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance w Nysie, a także Fortunata dra Antoniego Troczewskiego w Kutnie ,( 2019).
Jest twórcą kilkunastu pomników w Polsce, min. Katowicach, Nysie, Opolu, Radomiu, Toruniu, Strzelcach Opolskich, Wrocławiu, Warszawie.
Prace Mariana Molendy znajdują się w zbiorach:
- Muzeum na Majdanku w Lublinie,
- Muzeum Medali JP II w Częstochowie,
- Muzeum Dom Rodzinny JP II w Wadowicach,
- Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz w kolekcjach prywatnych w Brazylii, USA, Niemczech, Czechach, Meksyku, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce.
W czerwcu spotkaliśmy Mistrza Molendę przy uroczyście odsłanianym pomniku – ławeczce prof. Mieczysława Pożaryskiego przed gmachem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej ( na zdjęciu). Prof. Mieczysław Pożaryski(1875-1945) był wieloletnim dziekanem Wydziału Elektrycznego PW.
Profesor Marian Molenda poza rzeźbą monumentalną tworzy również drobniejsze formy między innymi okolicznościowe medale, wspomniane statuetki, a także impresje plenerowe. Aktualnie pracuje nad kolejną ławeczką. Będzie to pomnik Jerzego Kozarzewskiego poety, który mieszkał i tworzył w Nysie. W ten sposób staraniem władz miasta Nysy upamiętniona zostanie ciekawa postać poety, który w latach powojennych doświadczył prześladowań UB, łącznie z wyrokiem śmierci, na szczęście dzięki pomocy i wstawiennictwu Tuwima ułaskawiony.
W ubiegłym roku minęło 30 lat pracy twórczej Profesora Mariana Molendy. Z pewnym poślizgiem 6 października w Opolu odbędzie się jubileuszowa uroczystość, wystawa dorobku Rzeźbiarza z Nysy.
Na zdjęciach niektóre prace Mariana Molendy. Starsi Panowie w Opolu, Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski jeszcze w pracowni artysty, Jonasz Kofta w czasie montażu.
Andrzej Maślankiewicz
Komentarze
komentarze 2 do “RZEŹBIARZ Z NYSY”
Pozostaw komentarz:
sobota, 21 - wrz - 2019, godz. 22:20
MISTRZU-SZACUNEK!!!
niedziela, 8 - gru - 2019, godz. 12:44
JESTEM DUMNA ALBOWIEM TEN MISTRZ „RZEZBIARZ Z NYSY” JEST MOIM KOLEGA Z PANSTWOWEGO LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH Z NALECZOWA. MAM NAWET Z NIM ZDJECIE Z TAMTYCH CZASOW.
MARIAN BARDZO SERDECZNIE POZDRAWIAM,PERLA