RZEŹBIARZ Z NYSY

| 12 wrz 2019  21:40 | komentarze 2

Profesor Marian Molenda, rzeźbiarz z Nysy jest twórcą statuetek, Złoty i Zielony Prus, które co roku wręczamy laureatom Nagrody im. Bolesława Prusa. Skromny rzeźbiarz niezabiegający o splendor i zaszczyty, niezbyt skory do wywiadów, jest twórcą wielu znakomitych monumentów rzeźbiarskich, od Piłsudskiego poczynając, na dziesiątkach postaci artystów (Starsi Panowie, Kofta, Grotowski) i pisarzy ( Osiecka, Młynarski) nie kończąc.


Urodzony w Baranowie Lubelskim, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, stąd wyjątkowe zainteresowanie postacią Bolesława Prusa. Studia odbył na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni rzeźby prof. Franciszka Duszeńki.

Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1983 roku. W latach 1983-1984 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Prace wystawiał w (licznych ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza granicami m.in. w Niemczech, Czechach, USA, Francji, Rosji, na Węgrzech oraz w Chinach. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Opolskiego. W Instytucie Sztuki UO prowadzi pracownię rzeźby.

Marian Molenda sympatyczny rzeźbiarz z Nysy jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Wymieńmy przynajmniej niektóre.

  • I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik pomordowanym w Barbarce podczas II wojny światowej (realizacja). Toruń 2008,
  • (z zespołem) I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik JP II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Prudniku oraz realizacja 2009,
  • I i II nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik Kazimierza Górskiego przy Stadionie Narodowym w Warszawie.
  • W 2018 roku otrzymał odznaczenie „Pro – Patria”.

W 2018 roku Profesor Molenda wykonał pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance w Nysie, a także Fortunata dra Antoniego Troczewskiego w Kutnie ,( 2019).

Starsi panowie na wzgórzu uniwersyteckim w Opolu

Jest twórcą kilkunastu pomników w Polsce, min. Katowicach, Nysie, Opolu, Radomiu, Toruniu, Strzelcach Opolskich, Wrocławiu, Warszawie.
Prace Mariana Molendy znajdują się w zbiorach:

  • Muzeum na Majdanku w Lublinie,
  • Muzeum Medali JP II w Częstochowie,
  • Muzeum Dom Rodzinny JP II w Wadowicach,
  • Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz w kolekcjach prywatnych w Brazylii, USA, Niemczech, Czechach, Meksyku, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce.

W czerwcu spotkaliśmy Mistrza Molendę przy uroczyście odsłanianym pomniku – ławeczce prof. Mieczysława Pożaryskiego przed gmachem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej ( na zdjęciu). Prof. Mieczysław Pożaryski(1875-1945) był wieloletnim dziekanem Wydziału Elektrycznego PW.

Profesor Marian Molenda poza rzeźbą monumentalną tworzy również drobniejsze formy między innymi okolicznościowe medale, wspomniane statuetki, a także impresje plenerowe. Aktualnie pracuje nad kolejną ławeczką. Będzie to pomnik Jerzego Kozarzewskiego poety, który mieszkał i tworzył w Nysie. W ten sposób staraniem władz miasta Nysy upamiętniona zostanie ciekawa postać poety, który w latach powojennych doświadczył prześladowań UB, łącznie z wyrokiem śmierci, na szczęście dzięki pomocy i wstawiennictwu Tuwima ułaskawiony.

Osiecka i Młynarski w pracowni Molendy

W ubiegłym roku minęło 30 lat pracy twórczej Profesora Mariana Molendy. Z pewnym poślizgiem 6 października w Opolu odbędzie się jubileuszowa uroczystość, wystawa dorobku Rzeźbiarza z Nysy.

Na zdjęciach niektóre prace Mariana Molendy. Starsi Panowie w Opolu, Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski jeszcze w pracowni artysty, Jonasz Kofta w czasie montażu.

Andrzej Maślankiewicz

Pomnik Jonasa Kofty, montaż w Opolu

Komentarze

komentarze 2 do “RZEŹBIARZ Z NYSY”

  1. wojciech
    sobota, 21 - wrz - 2019, godz. 22:20

    MISTRZU-SZACUNEK!!!

  2. Perła
    niedziela, 8 - gru - 2019, godz. 12:44

    JESTEM DUMNA ALBOWIEM TEN MISTRZ „RZEZBIARZ Z NYSY” JEST MOIM KOLEGA Z PANSTWOWEGO LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH Z NALECZOWA. MAM NAWET Z NIM ZDJECIE Z TAMTYCH CZASOW.
    MARIAN BARDZO SERDECZNIE POZDRAWIAM,PERLA

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...