Rok 2012 najtragiczniejszy dla dziennikarzy!

| 10 lut 2013  13:47 | Brak komentarzy

bandeau_en

Dyskusja na temat wolności prasy w Polsce, swobodnego wypowiadania się na łamach gazet w radio i telewizji, a także w internecie, co jakiś czas jest tematem numer jeden. Zdania są podzielone, oceny rożne, bo jakże inaczej mogłoby być w społeczeństwie tak bardzo podzielonym. Ostatnio ostra wymiana zdań nawiedziła nasze media w czasie „afery trotylowej”, kiedy to wydawca wyrzucił z Rzeczpospolitej redaktora naczelnego oraz autora wątpliwej jakości tekstu.

– To skandal, białoruskie metody, zamordyzm – komentowali dziennikarze , którzy w ramach protestu opuścili również Rzeczpospolitą. Nie zastanawiając się, czy wydawca mógł postąpić, jak postąpił, stwierdzenie nasuwa się jednoznaczne, że w tej sprawie, z całą pewnością wolność prasy ewidentnie została naruszona. Czy to jednak upoważnia do ogólnych stwierdzeń, iż w Polsce nie ma wolności prasy, jak to często słyszymy z ust histerycznie nastawionych przedstawicieli opozycj

Po raz jedenasty, w roku 2012, organizacja Reporterzy bez Granic (Reporters Without Borders) opublikowała doroczny ranking i raport o poziomie wolności prasy w 179.  krajach świata – Press Freedom Index. Niektórzy, a wśród nich ci właśnie, którzy uważają, że w Polsce nie ma wolności prasy, twierdzą: raport jest robiony na zasadzie sobie a muzom.

Otóż raport organizacji Reporterzy bez Granic sporządzono na podstawie wyników ankiet rozesłanych do 18 organizacji partnerskich na wszystkich kontynentach, sieci 150 korespondentów, a także dziennikarzy, naukowców, prawników i obrońców praw człowieka z całego świata. Pod uwagę wzięto m. in. takie kwestie jak ingerowanie cenzury w publikowane materiały, regulacje prawne dotyczące zawodu dziennikarza, czy bezpieczeństwo osób wykonujących tę pracę.

Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu, podobnie jak w ubiegłym roku, zajęła Finlandia, która wyprzedziła Holandię, Norwegię, Luksemburg i Andorę. Najgorzej w raporcie oceniono sytuację prasy w Erytrei, Korei Północnej oraz w Turkmenistanie. Polska zajęła 22 miejsce, wyprzedzając m. in. Wielką Brytanię (29 miejsce) i USA (32 miejsce).

Najgorzej w rankingu zostały ocenione Azerbejdżan (156, +6) i Białoruś (157, +11). Oba kraje „dają mało powodów do świętowania” – napisano w raporcie. „Dziesiątki dziennikarzy zostało aresztowanych i pobitych. Niezależni dziennikarze i internauci dużo ryzykują, wypełniając swoje obowiązki dostarczania informacji. Rok 2013 rozpoczął się dla nich od nowych aresztowań i przemocy.

Najwięcej więzionych dziennikarzy jest w Turcji. Według raportu w tureckich więzieniach przetrzymywanych jest więcej dziennikarzy niż w Chinach, Erytrei, Iranie czy w Syrii. Wielu z nich więzionych jest bez wyroku w aresztach tymczasowych. Smutny to paradoks w kraju, który sam siebie przedstawia jako najbardziej demokratyczne państwo w regionie.

Rosja (148 miejsce) została w sprawozdaniu określona jako kraj „nadający ton wzrastającemu poziomowi represji wśród państw byłego Związku Radzieckiego”. Na protesty opozycji, na niespotykaną dotychczas w Rosji skalę, odpowiedziano ponowną serią zatrzymań, ściślejszą kontrolą internetu, zakazem przyjmowania grantów z zagranicy przez organizacje walczące o prawa człowieka.

W raporcie organizacji Reporterzy bez Granic napisano również, że rok 2012 był dla dziennikarzy najtragiczniejszy w historii. W minionym roku na świecie zginęło 88 dziennikarzy, o jedną trzecią więcej niż w roku 2011. Szczególnie niebezpiecznie było w Syrii, Somalii i Pakistanie. Zdaniem autorów raportu najbardziej narażeni byli reporterzy zajmujący się dziennikarstwem obywatelskim. Ginęli najczęściej z rąk sił bezpieczeństwa. Organizacja RBG podkreśla, że ci, którzy zabijają dziennikarzy, zwykle nie ponoszą za to konsekwencji, co pozwala im czuć się bezkarnymi.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...