Przekazuję jeden procent!

| 22 sty 2015  13:37 | Brak komentarzy

1procZaapelowaliśmy do członków naszego Stowarzyszenia. Zwracamy się również do sympatyków naszej organizacji. – Takich nie brakuje. Przekazujcie jeden procent ze swego podatku na konto Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, organizacji pożytku publicznego. Dlaczego tak nam zależy, by jak najwięcej ludzi dobrej woli wsparło tę doroczną akcję. – Po prostu potrzebne są fundusze na pomoc dla dziennikarzy – emerytów i rencistów, którzy są w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej nie otrzymuje żadnych dotacji państwowych, nie jest regularnie wspierane przez sponsorów. Jako organizacja nie czerpiemy też żadnych korzyści finansowych z wynajmowanych lokali, bo ich nie mamy, ani innego rodzaju działalności gospodarczej. Budżet SDRP tworzymy z członkowskich składek i z tego, co raz w roku, spłynie w ramach odpisów jednego procenta.

Całość uzyskanych tą drogą wpłat, zgodnie z obowiązującym regulaminem, przeznaczamy na doraźną pomoc dla dziennikarzy – głównie na lekarstwa. Dla ludzi, którzy całe swe życie służyli Polsce!

Członkowie SDRP to w większości osoby w podeszłym wieku. Często schorowani. Dziesiątki lat spędzili na wyczerpującej pracy w redakcjach gazet, radio i telewizji, w agencjach prasowych. Teraz kiedy przyszedł czas zasłużonej emerytury, okazuje się, że dla niektórych oznacza to wegetację. Opłacenie składek organizacyjnych, członkowskich, staje się problemem, czasem brakuje na wykupienie lekarstw, nie wystarcza na uregulowanie należności za komorne. Budżet domowy się nie spina. A tu jeszcze trzeba żyć.

*

W czasach kiedy Domem Dziennikarza przy Foksal 3/5 zarządzała nasza organizacja w restauracji „dla dziennikarzy” były dziennikarskie tanie obiady, ulgowe posiłki. Dziś Villa Foksal karmi celebrytów, zaś niektórzy seniorzy z naszego środowiska żywią się w stołówkach pomocy społecznej!

*

W ramach możliwości składkowych Stowarzyszenia staramy się udzielać wsparcia tym najbardziej potrzebującym. Na ten cel właśnie potrzebne są pieniądze z dobrowolnych z 1 procentowych odpisów.

Co roku, z różnych stron, płyną zachęty by część mojego emeryckiego podatku przekazywać na pomoc sierotom, osobom chorym na raka, bezdomnym… Oczywiście mam dylemat, ale zawsze zwycięża chęć wsparcia mi bliższych, koleżanek i kolegów dziennikarzy w potrzebie. Przekazuję więc jeden procent na konto mojej organizacji – SDRP. Wraz ze mną czyni to moja żona, dołączają dzieci. To tak niewiele, a dla wielu tak sporo…

Andrzej Maślankiewicz

STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Zarząd Główny
NR KRS: 0000043110

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...