LIST OTWARTY do PREZESA  LEASING TEAM

| 24 lip 2015  09:06 | Brak komentarzy

Agata Ławniczak, autorka wielu filmów dokumentalnych, wiceprzewodnicząca Związku zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich „Wizja” została przez kierownictwo Agencji  Leasing Team dyscyplinarnie zwolniona z pracy. 

Nie pierwszy to przypadek, w Leasing Team  planowo , systemowo zwalnia się  pracowników w tym dziennikarzy z wieloletnim dorobkiem zawodowym. Prawo pracy, prawo prasowe w Agencji Leasing Team nie obowiązują. Agencja posiada swoje wewnętrzne prawo, dekalog państwa w państwie. Według tego prawa,  pracownik agencji,  a takimi stali się dziennikarze  przeniesieni przez prezesa Brauna do Leasing Teamu, nie może wypowiadać własnego zdania, nie ma prawa krytykować, bo to może skończyć  się dyscyplinarnym zwolnieniem.

Agata Ławniczak jest tego przykładem .Nawiązując do opinii wyrażonych przez Najwyższą Izbę Kontroli, pisała w liście otwartym i mówiła w wywiadach o wątpliwościach co do  niezgodnego z prawem przejęcia dziennikarzy TVP przez Leasing Team. Kierownictwo Leasing Team nie toleruje prawa do wolnej wypowiedzi, nawet jeżeli pracownik  jest funkcyjnym, chronionym  działaczem związkowym. Wewnętrzne prawo Agencji nie przewiduje takich okoliczności.

Nie wystarczy protestować  przeciwko zwolnieniu Agaty Ławniczak. Trzeba bić na alarm, bo znaleźliśmy się w przededniu rodzącego się bezprawia. Jakaś agencja przejmuje dziennikarzy i  pracowników  twórczych   TVP wraz z milionami złotych , nota bene pieniędzmi  publicznymi i kilka miesięcy później zwalnia pracowników, bo tak  się komuś spodobało. Dorabia się uzasadnienia, tworzy się ideologię, wskazuje na naruszenie kodeksu pracy, z którym Agencja Leasing Team, w innych okolicznościach , jest na bakier.

Stowarzyszenie Dziennikarzy PR od dawna wyrażało opinię, że działalność agencji zewnętrznych   takich, jak Leasing Team wzbudza wątpliwości prawne. Protestowaliśmy przeciwko przejmowaniu dziennikarzy z TVP. Występowaliśmy w ich obronie. Uważaliśmy za skandaliczne  dokonywanie merytorycznych  ocen dziennikarzy  przez Agencję Leasing Team  do tego nie upoważnioną.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP zdecydowanie  sprzeciwia się takim działaniom, protestuje przeciwko zwolnieniu  Agaty Ławniczak i oczekuje wyjaśnień w tej sprawie  prezesa Zarządu Leasing Team, Macieja Majewskiego.

Andrzej Maślankiewicz

Sekretarz generalny ZG SDRP

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...