60 LAT KLUBU „POD GRUSZKĄ”

| 15 lis 2015  12:29 | Brak komentarzy

60 lat Pod Gruszką

W piątek , 13 listopada 2015 roku( data może niezbyt szczęśliwie dobrana, ale mimo przesądom obyło się bez niespodzianek) w krakowskim Klubie „Pod Gruszką” uroczyście obchodzono 60 –lecie zasłużonej dla Krakowa i krakowskiego środowiska dziennikarskiego, placówki nie tylko kulturalnej. Zaszczycili obecnością włodarze miasta i województwa, liczne zebrali się dziennikarze, wielu pamiętających początki i długą, barwną historię Klubu, byli pracownicy, kierownicy oraz sympatycy, których poza środowiskiem dziennikarskim nigdy nie brakowało.


Zbigniew Bajka , wierny bywalec, współorganizator licznych imprez, spotkań, dyskusji i konferencji, w znacznym stopniu żywa historia Klubu „Pod Gruszką” opisał w książce wydanej z okazji 60 – lecia, dzieje Klubu, barwną i jakże bujną chwilami historię. Przypomniał wiele znakomitych nazwisk dziennikarzy, literatów, aktorów, którzy latami spotykali się „Pod Gruszką” mając swoje zarezerwowane stoliki.

W czasie uroczystego spotkania w Sali Fontany wiele było wspomnień, gratulacji nawet łez wzruszenia. Nie zapomniano również o czasach burzliwych, o całkowitym upadku klubu po likwidacji Fundacji „ Merkuryusz”, że dzięki przychylności władz Krakowa, w roku 2009 Klub „Pod Gruszką” mógł się odrodzić jak Feniks z popiołów. Nie sposób nie docenić roli jaką w tym wskrzeszeniu KLubu odegrał obecny przewodniczący Oddziału Małopolskiego red. Sławomir Pietrzyk, radny i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Obecnie w Klubie mają swoje pomieszczenia biurowe organizacje dziennikarskie SDRP i SDP.

Szkoda wielka , że w dniu jubileuszu Klubu, koledzy z SDP nie wznieśli się ponad podziały i nie przybyli, by osobiście odebrać licznie przyznane im medale „Gruszki”. Szkoda!

60 lat Pod Gruszką_
Zarząd Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP uhonorował bardzo liczną grupę dziennikarzy SDRP I SDP , byłych pracowników Klubu oraz gości zasłużonych dla tej placówki złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami „Gruszki”. Zarząd Główny SDRP został wyróżniony złotym medalem. Za uznanie dziękujemy.

Spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze, a w kuluarach przy lampce wina i poczęstunku wspominkowe rozmowy trwały do późnego wieczora.

Na zdjęciach złoty medal i okładka książki autorstwa Zbigniewa Bajki.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...