REM broni TVP przed bezpodstawnymi zarzutami pos. Agnieszki Pomaski

| 16 Cze 2021  20:08 | Brak komentarzy

Warszawa, 16 czerwca 2021 r.

Pani Agnieszka Pomaska
Poseł na Sejm RP

Szanowna Pani Poseł,

Składam skargę na skandaliczne zachowanie dziennikarza programu Alarm! TVP1, odpowiadającego za przeprowadzenie wywiadu z profesor Anną Strzałkowską na temat tragicznej zbrodni sprzed 26 lat – gwałtu i morderstwa jej koleżanki z klasy, 18 letniej Darii Relugi – napisała Pani w mailu wysłanym 2 czerwca br. do przewodniczącego Rady Etyki Mediów.

Kontaktując się z profesor Strzałkowską dziennikarz zapowiedział: „Chciałbym porozmawiać z Panią na temat Darii Relugi – o tym jak ją Pani wspomina. Myślę, że wspomnienia przyjaciół są bardzo wartościowe do materiału który przygotowuję. Czy możemy się spotkać dziś na 15 min?”. Natomiast podczas wywiadu wprost podał hipotezę, że morderstwo było wynikiem zemsty Anny Strzałkowskiej spowodowanej odrzuconymi zalotami Pani Profesor wobec koleżanki z klasy. Dodał również, że w materiale zostanie ona podpisana jako „aktywistka LGBT”, a nie przyjaciółka zamordowanej Darii. Depcząc pamięć o brutalnie zamordowanej Darii, materiał atakuje środowisko LGBT. (…). Mając na uwadze powyższe zwracam się do Rady Etyki Mediów o zbadanie zgodności wyżej opisanej sytuacji z Kartą Etyczną Mediów, której przepisy nakładają na dziennikarzy m.in. zasadę prawdy, oddzielenia informacji od komentarza, uczciwości czy szacunku i tolerancji.

W tydzień później, odpowiadając na prośbę Sekretariatu REM, wyjaśniła Pani, że program Alarm wyemitowany został 7 czerwca br., z czego wynika, iż złożyła Pani skargę jeszcze przed emisją, przed zapoznaniem się z reportażem, opierając się na relacji swojej rozmówczyni.

Zdaniem REM, przedstawione przez Panią zarzuty naruszenia zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów okazały się całkowicie bezpodstawne. Dziennikarz może bowiem naruszyć te zasady wyłącznie w publikacji, nie w zachowaniu (które określa Pani , za swoją informatorką, jako skandaliczne), nie w rozmowie przed przystąpieniem do wywiadu, nawet jeśli reporter Alarmu, red. Krzysztof Plona, miałby w niej powiedzieć to, co przekazała Pani rozmówczyni.

Reportaż programu Alarm o przejętym przez Archiwum X śledztwie w sprawie brutalnego gwałtu i morderstwa w lesie na obrzeżach Gdańska 26 lat temu dochowuje, zdaniem REM, wierności zasadom prawdy, obiektywizmu, szacunku i tolerancji. Hipotezę, iż przyjaciółka Darii Relugi, Pani informatorka, mogła przyczynić do tragedii, formułuje w nim nie red. Plona (jak twierdzi Pani w skardze do REM) , lecz ojciec ofiary, pan Dariusz Reluga. Może ktoś miał tylko namówić sprawcę, by postraszył Darię, a potem wszystko wymknęło się spod kontroli? – pyta red. Plona. A dziennikarz prowadzący program podsuwa także kilka innych hipotez. Może zbrodni dokonał przypadkowy napastnik, który umknął śledczym z pola widzenia? Może trop prowadzi za granicę? Występująca w programie prokurator Grażyna Wawryniuk poinformowała, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zwróciła się w tej sprawie do władz Francji i Ukrainy.

Całkowicie pozbawione podstaw jest w Pani skardze zdanie: Depcząc pamięć o brutalnie zamordowanej Darii, materiał atakuje środowisko LGBT. Reportaż nie „depcze” pamięci o ofierze morderstwa, lecz ją przywraca. Pani informatorka nie jest podpisana jako aktywistka LGBT. Uszanowano jej odmowę zgody na publikację przeprowadzonego z nią przez red. Plonę wywiadu. Niczego więc w programie nie mówi. Nie pokazano jej twarzy. Przedstawiono natomiast planszę, z rozpowszechnianym przez Pani informatorkę przed emisją programu oświadczeniem: „Nie umiem zaakceptować tego, że można podeptać pamięć zmarłej zamordowanej brutalnie, aby zrobić kolejnego newsa o LGBT”. To jedyny moment kiedy w programie pojawia się ten skrót. Nie ma ataku na osoby z określanego nim środowiska. Uczucia wiążące prawie trzy dekady temu Pani rozmówczynię z ofiarą zbrodni red. Plona taktownie określa jako nieodwzajemnioną, niespełnioną miłość.

To nie był więc kolejny news o LGBT. Był to reportaż o zabagnionym śledztwie prowadzonym przez nieudolną prokuraturę, która, zresztą, zgubiła akta zawierające opis jej własnego postępowania w tej sprawie, po czym, dając dowód swej bezradności, umorzyła również dochodzenie w kwestii zniknięcia tych akt.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 2/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM