XII Edycja Konkursów Urzędu Patentowego RP: Jerzy Byra („Prestiż„) – wyróżniony!

| 29 Sty 2015  15:54 | Jeden komentarz

XII Edycja Konkursów Urzędu Patentowego RP

Zanim opiszemy wydarzenie, jakie miało miejsce pod koniec ubiegłego roku i do którego nawiązuje tytuł tego tekstu, wróćmy do tego co się działo w sobotę 24 stycznia 2015 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Tam właśnie, po raz dwudziesty pierwszy odbyła się Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu wieńcząca XXIV edycję Konkursu: „Lider Polskiego Biznesu” organizowanego od roku 1991 przez Business Centre Club. Podczas części oficjalnej wręczono Nominację i Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu, zaś Laureaci z poprzednich lat, którzy utrzymali pozycję na rynku, otrzymali Diamenty do swoich Statuetek. Do Konkursu zgłoszono 104 firmy, 40 uzyskały Nominacje, wręczono 12 Statuetek.

Tegorocznym Laureatem Nagrody Specjalnej BCC za aktywne działania na rzecz rozwoju i stabilności naszego kraju, politykę porozumienia i zrozumienia, sprzyjającą rozwojowi polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw został Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski. Przypomnę, że pierwszą w historii Nagrodę Specjalną, otrzymała w roku 1992 Margaret Thatcher za: „zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki, za determinację, siłę i wytrwałość w dążeniu do celu”.

Telewizja TVP1 nadała obszerny reportaż z Gali. Wielu nagrodzonych przedsiębiorców podkreślało wagę nowych rozwiązań i znaczenie innowacyjności w rozwoju swoich firm.

I właśnie zagadnieniom innowacyjności, a przede wszystkim ochronie dorobku intelektualnego była poświęcona XII Edycja Konkursów organizowanych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Pod koniec ubiegłego roku, w sali warszawskiego kina „Iluzjon” odbyła się (przemilczana przez media – niestety!) uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w konkursach: na plakat, krótki film, informację medialną, a także na najlepszą rozprawę habilitacyjną i doktorską oraz pracę magisterską, licencjacką lub inżynierską z zakresu ochrony własności intelektualnej. Konkurs w kategorii: „informacje medialne” został przeprowadzony dopiero po raz drugi i jak powiedziała świetnie prowadząca Galę Pani Prezes UP RP dr Alicja Adamczak „przez to wzbogaciliśmy ofertę konkursową”. To prawda, na konkurs w tej kategorii nadesłano 93 artykuły, w tej kategorii zostały wręczone także nagrody „Certificate of Merit” przyznane przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) dla Programu 1 Polskiego Radia, dziennik „Rzeczpospolita” oraz Telewizji Polskiej Program1.

Z wielką przyjemnością informuję, że w kategorii „informacje medialne” wyróżnienie otrzymał Jerzy Byra – Redaktor Naczelny magazynu „Prestiż – relacje gospodarcze”, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak w adresie do red. Jerzego Byry napisała m.in. (cyt.): „Ogromnie sobie cenię Pana twórcze zainteresowanie tą tematyką i mam nadzieję, że otrzymana nagroda przyczyni się do kontynuowania problematyki związanej z upowszechnieniem szeroko pojętej wiedzy na temat znaczenia ochrony dóbr niematerialnych”. Dyplom „Wyróżnienie” wręczył redaktorowi Jerzemu Byrze wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii – Grzegorz Napieralski, który w rozmowie ze mną, bardzo wysoko ocenił poziom Konkursu.

Red. Jerzy Byra nie krył zadowolenia z otrzymanego wyróżnienia, ale jednocześnie powiedział mi: „naprawdę jestem zaskoczony, nie spodziewałem się tej nagrody”.

Przyczyniły się do tego dwa teksty autorstwa red. Jerzego Byry zamieszczone w magazynie: „Prestiż – relacje gospodarcze” w roku 2014, pierwszy: „Sztuczna kość już do wykorzystania” – marzec 2014 oraz drugi: „Innowacje potrzebują szybkich decyzji” – wrzesień 2014. Wyjaśnię, że wspomniane teksty, to pokłosie ubiegłorocznego konkursu o nagrodę gospodarczą „RENOMA ROKU” przyznaną przez magazyn „Prestiż – relacje gospodarcze” w kategorii „Wynalazca” dwóm zespołom: zespołowi prof. dr hab. Grażyny Ginalskiej z Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu w Lublinie – za kompozyt kościozastępczy oraz zespołowi dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie – za nową technologię wytwarzania grafenu.

Konkurs o nagrodę gospodarczą „RENOMA ROKU” jest organizowany przez Centrum Komunikacji Gospodarczej BYRA od roku 2012, zaś od roku 2013 współorganizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Finał tegorocznego Konkursu nastąpi 11 marca.

Serdecznie gratulujemy naszemu Koledze Jerzemu Byrze, tego Wyróżnienia w tak wymagającym i cenionym wydarzeniu, jakim jest konkurs Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Wojciech Grabowski

Komentarze

Jeden komentarz do “XII Edycja Konkursów Urzędu Patentowego RP: Jerzy Byra („Prestiż„) – wyróżniony!”

 1. Jan
  piątek, 30 - Sty - 2015, godz. 19:58

  Oby w Polsce było więcej takich ludzi czyniących to, co robi red. Jerzy Byra. Dobrze, że w te działania włączyło się Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.
  Innowacyjność, postęp techniczny, ochrona własności intelektualnej (temu jest poświęcona kolejna edycja konkursów Urzędu Patentowego RP), to kamienie milowe pozycji naszego kraju w świecie i to trzeba wspierać i o te wartości trzeba walczyć.
  Zabieg Wojciecha Grabowskiego – autora świetnego tekstu, aby omówić w jednym artykule dwie ważne imprezy: Galę BCC oraz Konkursy UPRP – uważam – za bardzo udany.”

  Dr inż. Jan Grzegorek

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM