Nie żyje Mirosław Begger

| 20 sty 2017  13:57 | Brak komentarzy

16 stycznia 2017 roku zmarł w Gdańsku redaktor Mirosław Begger, dziennikarz sportowy, entuzjasta zapasów. Przez wiele lat był aktywnym działaczem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Urodził się 12 lipca 1950 roku w Kręgu. Współpracownik wielu gazet i czasopism, „Dziennika Bałtyckiego”, „Słowa Powszechnego/Słowa Dziennika Katolickiego”, Dziennika Ludowego”, „Wieczoru Wybrzeża”, „Głosu Wybrzeża”, „Pielgrzyma”, „Gwiazdy Morza”, „Gazety Kociewskiej”, „Kuriera Kaszubskiego”, dwutygodnika NSZZ Solidarność „Portowiec”, miesięcznika „Nasz Gdańsk i „Magazynu Pomorskiego” i ogólnopolskiego magazynu „Zapaśnik”.


Uprawiał zapasy w stylu klasycznym w KS Spójnia Gdańsk. Był sekretarzem sekcji zapaśniczej KS Spójnia Gdańsk, LZZ Orlęta Reda. Założyciel i prezes KS Wierzyca Pelplin, założyciel i kierownik sekcji zapaśniczej KKS Gedania Gdańsk. Członek zarządu Gdańskiego Okręgowego Związku Zapaśniczego, członek komisji propagandowej Polskiego Związku Zapaśniczego i Polskiego Komitetu Olimpijskiego w latach 1988-1991. Aktywny krzewiciel idei olimpijskiej, przez blisko 50 lat zorganizował ponad 2000 spotkań z olimpijczykami, m.in. Kazimierzem Lipieniem, Adamem Sandurskim, Andrzejem Supronem czy Andrzejem Wrońskim.
Spiker i komentator podczas wielu imprez zapaśniczych. Rzecznik prasowy Rady Wojewódzkiej LZS w Gdańsku.  Odznaczony wieloma wyróżnieniami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi RP, medalami za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego, Złotą Gwiazdą Polskiego Związku Zapaśniczego, złotą odznaką PKOl, Ludowych Zespołów Sportowych i medalem z okazji 90-lecia PKOl.

Jerzy Jakobsche

***

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 21 stycznia 2017 roku o godz. 13.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdańsku, ul. Słowackiego 79. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godz. 14.30 na cmentarzu komunalnym przy ul. Srebrniki w Gdańsku.

***

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...