ŻYD W ZIELONYM KAPELUSZU

| 19 lip 2016  21:53 | komentarze 2

planty_okladka_1

70 rocznica pogromu Żydów w Kielcach minęła kilka tygodni temu w atmosferze różnych poglądów wygłaszanych na temat tej strasznej zbrodni. Niektóre wypowiedzi były skandaliczne, miedzy innymi ministra edukacji. A przecież pogrom w Kielcach został zbadany, wydano na ten temat ponad 150 książek, powstało kilkanaście opracowań naukowych i wydawać się może, iż sięgając do ogólnie dostępnych publikacji nie powinno się mieć wątpliwości, kto był sprawcą okrutnego mordu Żydów w Kielcach. Mimo to niektórzy uważają , że ten okrutny los zgotowali Żydom 4 lipca 1946 roku w Kielcach nie sąsiedzi Polacy ale jacyś dotychczas nie odkryci sprawcy.

Książka Jerzego Daniela pod tytułem „Żyd w zielonym kapeluszu” wznowiona po 20 latach , wzbogacona opiniami, ukazała się przed 70 rocznicą pogromu Żydów w Kielcach , jakby na przekór temu wszystkiemu co wokół tego makabrycznego zdarzenia się ciągle dzieje , aby powiedzieć wszem i wobec – panowie i panie ( minister jest kobietą) prawda o pogromie jest jedna i znajdziecie ją w książce Jerzego Daniela, który temat pogromu drąży od wielu lat.

 

planty_okladka_4
Rafael Blumenfeld , ranny w pogromie , ocalał i po dwóch latach wyjechał do Izraela, na konferencji , która odbyła się w Kielcach powiedział:

Jerzy Daniel, który napisał książkę Żyd w zielonym kapeluszu”, był pierwszy, który opisał pogrom tak rzetelnie. Ja gromadzę wszystko o pogromie ,ciągle się tym interesuję, mam całą bibliotekę na ten temat , chyba ze 150 książek i innych publikacji. I dlatego, kiedy przeczytałem co napisał Jerzy Daniel, to nie mogłem się powstrzymać i wysłałem do niego bardzo gorący list. I powiedziałem mu: po raz pierwszy kielecki żurnalista i pisarz dał tak obiektywne nakreślenie tamtych wydarzeń, Bardzo mu podziękowałem, głęboko podziękowałem.

I my dziękujemy Jerzemu Danielowi za ten ogromny trud i mozolną pracę, którą wykonał przeprowadzając dziesiątki rozmów ze świadkami, a także ocalałymi ofiarami tamtych odległych wydarzeń, gromadząc setki dokumentów, docierając do najbardziej odległych i mrocznych zakamarków prawdy o pogromie. Bez tego , bez reporterskiego zacięcia , Jerzego Daniela nie powstała by ta cenna książka, obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy jeszcze nie dotarli do prawdy o pogromie Żydów w Kielcach. Polecamy tę lekturę przede wszystkim pani, która zarządza w naszych szkołach edukacją.

Jerzy Daniel jest dziennikarzem , pisarzem, wydawcą, kielczaninem. Autorem m.in. ostatnio opublikowanych książek „ W gwiazdach zapisane”( tom reportażowych opowieści o losach kielczan oraz „Wierni sobie” ( o kolegach szkolnych Stefana Żeromskiego). Jako działacz odznaczony „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Jest wiceprzewodniczącym Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Kielcach.

(am)

Komentarze

komentarze 2 do “ŻYD W ZIELONYM KAPELUSZU”

  1. Lena
    niedziela, 18 - wrz - 2016, godz. 20:26

    Podpisuję się pod wszystkimi pozytywami niezwykłej książki Jerzego Daniela. Zresztą, od czasu lektury pierwszego wydania, nie przestaję żałować, iż nie jest popularna w Polsce, a przede wszystkim, że nie została przetłumaczona na inne języki. W każdym razie „Żyda w zielonym kapeluszu” powinni poznać wszyscy młodzi inteligenci polscy i żydowscy. Dla siebie i dla Tych, których już nie ma.

  2. Anna
    sobota, 15 - gru - 2018, godz. 14:19

    Czy można gdzieś jeszcze dostać tę książkę?

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...