Życie bez śmierci

| 11 mar 2014  21:55 | Brak komentarzy

czarownica-z-krakowa

W czasie corocznego zebrania Zespołu Starszych Dziennikarzy 9 grudnia 2013 roku w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 odbył się pokaz zapisu filmowego mojego spektaklu „Czarownica z Krakowa”, gdzie wystąpiłam w towarzystwie redaktora Andrzeja Maślankiewicza oraz Wojciecha Potockiego.

Przed pokazem znany lekarz internista dr nauk med. Marek Leszek Krześniak podał oficjalnie do wiadomości mediów wynik mojego eksperymentu zamierzonego parę lat temu i wspólnie przeprowadzonego. Został mianowicie podjęty przeze mnie – autorkę spektaklu – zamysł pionierskiego eksperymentu z dziedziny psychologii twórczości i doprowadzony szczęśliwie do końca.


Cytuję słowa dr. Marka Krześniaka, który między innymi powiedział, iż:

spektakl „Czarownica z Krakowa”, to nie tylko recytacja wierszy naszej wielkiej poetki Mari Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, nie tylko fragment libretta Bożenny Hampel – Siemaszko do operetki o Kossakach…

Autorka spektaklu, aby móc przeprowadzić ten eksperyment, musiała zagrać rolę wielkiej poetessy, po to, aby na samej sobie zbadać koincydencję (czyli jednoczesność zjawienia się impulsów elektrycznych, uzyskiwanych w wyniku tych zjawisk) pomiędzy „stanem twórczym” Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej a własnym.

*

Podjęcie tego eksperymentu oznaczało w istocie badania nad działaniem mózgu, które od dawna prowadzę (szerzej na ten temat:

Jak powiedział dr Marek Krześniak podczas zebrania dziennikarzy na Foksal, wnioski z analizy moich ról aktorskich (między innymi Agafii w „Ożenku” Gogola), tekstów (między innymi „Uśmiech bez kota, czyli kolisko czasu”) napisanego na podstawie książki M. Hellera i mego słuchowiska nagranego w Teatrze PR (gdzie jako jedyny dziennikarz rozpatrywałam katastrofę smoleńską od strony internetu, uważając, że katastrofa ta wydarzyła się w podświadomości pilotów oraz podświadomości zbiorowej) posłużą lekarzom do wyciągnięcia konsekwencji praktycznych (a nie tylko filozoficznych) w naszej zmieniającej się w wirtualną – rzeczywistości.

Ze swej strony mogę oświadczyć, że istnieją nieodkryte dotąd właściwości mózgu prowadzące do możliwości reaktywowania jego pracy. Co w istocie oznaczałoby życie bez śmierci.

Bożenna Hampel

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...