W ZWIĄZKU ZAWODOWYM TWÓRCÓW KULTURY MIEJSCE DLA DZIENNIKARZY

| 26 kwi 2017  10:22 | Brak komentarzy

Związek Zawodowy Twórców Kultury, we wrześniu 2008 roku, został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym wieloletnie starania różnych grup i środowisk twórczych, zostały uwieńczone sukcesem zmierzającym do powołania organizacji, która mogłaby działać i zabiegać o słuszne interesy wszystkich polskich twórców w ramach formuły związku zawodowego. Środowisko polskich twórców zyskało wówczas nowy, potężny oręż w toczącej się walce o poprawę materialnych, socjalnych i prawnych warunków pracy twórców.

Twórcami kultury są wszyscy, którzy w sferze sztuki tworzą w szczególności utwory: słowne, muzyczne, wizualne. Twórcami kultury są zarówno ci, którzy tworzą dzieła o charakterze trwałym, jak np. utwór muzyczny, dzieło literackie, obraz malarski, rzeźba, fotografia, jak i ci, którzy uczestniczą w procesie twórczym np. artyści wykonawcy, reżyserzy, realizatorzy dźwięku, prezenterzy radiowi i telewizyjni oraz tłumacze form literackich i dzieł audiowizualnych.

W tak sformułowanej definicji twórcy mieści się również status dziennikarza który wykonuje pracę twórczą, posługując się słowem pisanym i mówionym oraz różnymi formami wizualnymi.

W dobie postępującej globalizacji i natrętnej komercjalizacji kultury, wytwory polskich twórców, niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie spełniają się twórczo ich autorzy, wymagają wzmożonej opieki i ochrony. Prężny i silny – także liczebnie – związek zawodowy polskich twórców przemawia w tych sprawach zdecydowanym głosem, z którym muszą się liczyć zarówno obecni, jak i przyszli decydenci.

Przed dwoma laty Związek Zawodowy Twórców Kultury wstąpił w struktury Forum Związków Zawodowych – apolitycznej centrali związkowej, która powstała w 2002 r w Bydgoszczy. Tym samym ZZTK stał się organizacją reprezentatywną w rozumieniu Ustawy o Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego. Uzyskano więc, zapowiadany wcześniej, potężny oręż do twardych rozmów z rządem i ministrem kultury na tematy nurtujące środowisko twórców kultury, czy przygotowywanych aktów prawnych jak „ustawa medialna” czy „o prawach autorskich i pokrewnych”.

Jeszcze nigdy stowarzyszenie ani środowisko twórcze w Polsce nie uzyskało tak dobrego umocowania prawnego do rozmów z władzą w interesie swych członków.

Dziennikarze polscy w sposób szczególny mogą ubolewać, że nie mają ogólnopolskiej organizacji, która w tak zdecydowany sposób mogłaby bronić ich interesów. Żadne stowarzyszenie , SDP czy SDRP oraz kilkanaście innych rozdrobnionych organizacji dziennikarskich nie są w stanie zagwarantować dziennikarzom skutecznej ochrony prawnej w zakresie zatrudnienia , warunków socjalnych czy wynagrodzenia za pracę.

Każdego twórcę można zniszczyć, każdą organizację – zlekceważyć. Natomiast związek zawodowy ma solidne umocowanie w Konstytucji RP i jest elementem ustroju państwa, z którym władze muszą się liczyć. Wspólną domeną twórców jest kultura narodowa. Jeśli upadną stocznie i huty, kupimy statki w Chinach, a stal – w Indiach. Jeśli upadnie kultura narodowa, nie kupimy jej nigdzie za żadne pieniądze. Dlatego trzeba o nią dbać, a dbałość o kulturę narodową to dbałość o jej twórców. ZZTK stara się objąć ochroną prawną interesy wszystkich środowisk twórczych, stara się walczyć o odbudowę statusu twórcy i o restytucję emerytur twórczych, chce wywalczyć nowoczesny pakiet socjalny i lepsze warunki ochrony zdrowia dla polskich twórców kultury.

Tak przedstawiony program działania Związku Zawodowego Twórców Kultury powinien zainteresować dziennikarzy, tym bardziej że w strukturach ZZTK wśród 14 sekcji branżowych, od ponad dwóch lat, działa sekcja dziennikarzy i publicystów, skupiająca kilku na razie dziennikarzy, ale mająca zdecydowane tendencje rozwojowe. W Związku Zawodowym Twórców Kultury jest miejsce dla dziennikarzy.

(am)

KONTAKT:

Związek Zawodowy Twórców Kultury
ul. Daniłowiczowska 18 / 5A
00-093 WARSZAWA
tel. 22-826-24-15
e-mail: biuro@zztk.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...