Zrozumieć media…

| 9 sty 2013  23:04 | Brak komentarzy

Drodzy Państwo,

Pragnę Państwu zaprezentować medium internetowe (chociaż dopiero w stadium budowy) Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo iż jest to produkt w początkowym okresie tworzenia, to jednak już teraz wystawiamy go na ogląd publiczny. Chcemy bowiem – z Państwa przyzwoleniem – wejść już teraz w obieg czytelniczy.

Jak dotychczas tylko okazyjnie Zarząd Główny SD RP udzielał się w przestrzeni medialnej – wychodziliśmy bowiem z założenia, że bliżej codziennego życia Polaków są nasi liczni członkowie – dziennikarze pracujący w mediach lokalnych, a zrzeszeni w oddziałach SD RP w całym kraju. Wystarczyło tylko wpisać w internetowej wyszukiwarce hasło „SD RP”, by dowiedzieć się, co robi nasza organizacja dla dobra wspólnego, dla Polski i porządku medialnego na Państwa terenie.

mcluhanJednak błyskawiczny rozwój mediów, szczególnie elektronicznych, dziejący się na naszych oczach, w wyniku czego następują rewolucyjne przeobrażenia cywilizacyjne, tu i teraz, zweryfikował nasze myślenie. Używając terminologii wybitnego znawcy mediów, Kanadyjczyka Marshalla McLuhana, chcemy Zrozumieć media (to tytuł jednej z prac uważanej za najsłynniejsze dzieło o mediach i kulturze tego uczonego), wpływ mediów na nas, na rozwój globalny. To właśnie Marshall McLuhan mówiąc o świecie współczesnym, wprowadził, już w 1962 roku, do obiegu termin globalna wioska – global village, bowiem dzięki mediom, a przede wszystkim internetowi, glob nasz staje się jednością mimo różnorodności. Właśnie mediom i multimediom na naszych stronach poświęcać będziemy wiele miejsca.

Jednak w sferze naszych zainteresowań będą nie tylko problemy związane z mediami. Wystarczy wczytać się w menu tworzonej przez nas gazety internetowej, portalu, aby skonstatować, iż twórcze poszukiwania tematyczne będą wyjątkowo obszerne. Marzeniem moim jest, aby współtworzyły nasze pismo siły intelektualne z całej ogólnopolskiej dziennikarskiej branży.

Sądzę, że nasze wejście w obieg publiczny spotka się z życzliwością Państwa…

Henryk Zagańczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...