Znamy zdobywców nagród w 26. edycji nagród SDP…

| 20 mar 2019  22:23 | komentarze 2

… Wśród wyróżnionych w Konkursie o Nagrody SDP 2018 jest „nasza” red. Anna Kolmer ze Szczecina, szefowa Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie!

Anna Kolmer otrzymała wyróżnienie za reportaż „Protest w „Dolinie Miłości”, który wyemitowało Polskie Radio Szczecin (4 stycznia 2018). To nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikacje o problemach ochrony środowiska.

****

„Dolina Miłości” to malowniczy parka krajobrazowo-naturalistyczny o powierzchni ok. 80 ha, położony w Zatoni Dolnej, w gminie Chojna, w województwie zachodniopomorskim. Park założony został w latach 50. XIXw. stanowiąc część zespołu pałacowo-parkowego posiadłości rycerskiej Krajnika Górnego. Elementami kompozycyjnymi parku są liczne głazy okolicznościowe z wypisanymi datami i nazwiskami osób odwiedzających teren do roku 1945 oraz dwie rzeźby ogrodowe (w dolinie) ADAM i EWA usytuowane w pobliżu stawów. Z dawnych elementów układu przestrzennego parku istnieją szlaki komunikacyjne: drogi, aleje, ścieżki spacerowe. Zachował się podstawowy skład gatunkowy starodrzewu, w którego skład wchodzą: buki, zespoły jesionowe,jesionowo-sosnowo-brzozowe, sosnowo-olchowo-jesionowe, a także drzewa i krzewy ozdobne: kasztanowce, jedlice, orzechy, berberysy, bukszpany i śnieguliczki. Wśród drzewostanu występują drzewa o charakterze pomników przyrody. Park ten jest jednym z większych założeń krajobrazowych o czytelnej kompozycji w dolinie dolnej Odry. Ze względu na zachowane cechy parku naturalistycznego z fragmentami romantycznymi z XIXw. podlega ochronie konserwatorskiej –16 marca 1992 r. został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1208.

W latach 2010 – 11 stowarzyszenie Federacja Zielonych GAJA przeprowadziło projekt rewitalizacji terenu pt. „Rozbudowa infrastruktury i rozwój Europejskiego Parku Hugenotów w Schwedt nad Odrą i parku naturalistycznego Dolina Miłości w Zatoni Dolnej jako transgraniczne centrum turystyki”, nr projektu: INT-09-0007. Całkowity koszt przedsięwzięcia – 2 849 353,45 euro, z czego na Dolinę Miłości przeznaczono 1 097 251,00 euro.

Niestety, okazało się, że brak planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i w efekcie wprowadzono na teren prywatnego inwestora, który buduje tu pensjonat i stajnię koni i ma otworzyć ośrodek terapii dla osób niepełnosprawnych. I o tym jest reportaż laureatki Anny Kolmer – o tym, jak łatwo przekreślić wartość historycznej i atrakcyjnej miejscowości . Na marginesie – po drugiej stronie Odry jest park Hugenotów, czyli – Niemcy potrafili wykorzystać swoją szansę. A mógłby to być piękny przykład historii wspólnej budowy wartości europejskich!

Barbara Janiszewska, fot. Bogdan Krawczyk

Komentarze

komentarze 2 do “Znamy zdobywców nagród w 26. edycji nagród SDP…”

  1. wojciech
    czwartek, 21 - mar - 2019, godz. 11:35

    Serdeczne GRATULACJE dla Koleżanki Anny Kolmer.
    Brawo Aniu!!!
    Z pozdrowieniem i życzeniami dalszych sukcesów.
    Wojciech Grabowski – przewodniczący NSD SDRP

  2. Stanisław Wojnarowicz
    piątek, 22 - mar - 2019, godz. 11:57

    Serdeczne gratulacje! Aniu.
    Pozdrawiam z Lublina i życzę kolejnych laurów.
    Staszek Wojnarowicz

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...