Zmarł Karol Strug

| 29 maj 2018  19:21 | Brak komentarzy

W wieku 92 lat zmarł Karol Strug, mistrz dziennikarstwa, twórca i pierwszy redaktor naczelny „Echa Dnia”, wychowawca wielu pokoleń dziennikarzy w Kielcach .

Przed przybyciem do Kielc dziennikarz wrocławskiego „Kuriera Ilustrowanego”1948: w kolejnych latach zajmowal kierownicze stanowiska kierownik w wałbrzyskim odddziale „Dziennika Zachodniego”1950, „Trybunie Wałbrzyskiej, ”Gazecie Zielonogórskiej”- a także w miesięczniku „Nadodrze” / Zielona Góra/.

Do Kielc trafił w 1960 roku. Był kierownikiem Magazynu Słowa Ludu, sekretarzem redakcji „Przemian”, a w latach 1971 -1980 twórcą i redaktorem naczelnym „Echa Dnia”. To wulkan pomysłów i redakcyjnych akcji, które konsekwentnie wcielał w życie, między innymi „Pluszowego Misia” organizowanego w okresie Świąt Bożego Narodzenia do dzisiaj. Zawsze można było liczyć na Jego rady, mądre słowa.

W pamięci dziennikarzy pozostanie jako znakomity organizator, wspaniały wychowawca i opiekun młodych dziennikarzy. Aktywnie zaangażowany w dzielności w Stowarzyszeniu.Członek Zarządu Głównego SDP-SD PRL- SDRP, wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej w Kielcach, wspaniały, życzliwy człowiek, zawsze służący dobrą radą i pomocą. Był ciekawy świata. Kochał podróże, autor reportaży z Brazylii, Urugwaju i Argentyny. Jego pasją była muzyka, między innymi twórczość znanego wiedeńskiego kompozytora Roberta Stolza.

– Życzliwy, wielki przyjaciel gazety, wzór terminowości i zasad pracy dziennikarskiej. Regularnie spotykaliśmy się, często odwiedzał „Echo Dnia”, do końca był jego czytelnikiem Do 2013 roku pisał horoskopy, które miały ogromną rzeszę czytelników- wspomina Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.

Karol Strug wyróżniał się także w działalności społecznej. Ceniony działacz filatelistyczny, prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów, komisarz krajowy Światowych Wystaw Filatelistycznych w Szwecji, Niemczech, Austrii, Turcji Bułgarii i na Węgrzech Aktywny do ostatnich dni życia.

Redaktora Karola Struga pożegnamy w sobotę, 2 czerwca o godzinie 13, w Domu Pogrzebowym Eden na cmentarzu w Cedzynie.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...