Zmarł Feliks Netz, pisarz, tłumacz…radiowiec

| 13 kwi 2015  21:08 | Brak komentarzy

feliksnetz
W niedzielę zmarł Feliks Netz. Jeden z najważniejszych pisarzy Śląska, autor powieści, wierszy i esejów, felietonów radiowych. Nagradzany również za scenariusz słuchowiska “Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską” o tragedii w kopalni Wujek w 1981 r. Miał 76 lat.

Urodził się 26 grudnia 1939 r. w Kretkach koło Rypina. Gdy miał kilka lat, jego rodzina znalazła się w powojennym Lubaniu pełnym Polaków przesiedlonych ze Wschodu. W 1955 r. przeniósł się do Katowic (ówcześnie Stalinogrodu), gdzie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. W latach 60. poprzedniego stulecia był redaktorem Polskiego Radia, następnie w latach 1972-86 redaktorem, a potem redaktorem naczelnym tygodnika “Panorama”, który czytał już od pierwszego numeru w 1954 r.

Feliks Netz

Był poetą, prozaikiem i eseistą. Wśród jego książek są powieści “Urodzony w święto zmarłych” i “Dysharmonia caelestis” (nominacja do nagrody Nike 2005), tom esejów “Ćwiczenia z wygnania” (nominacja do Cogito 2009) i tomy wierszy “Związek zgody”, “Wir” czy “Trzy dni nieśmiertelności” (finalista Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej “Silesius 2010″).

Tłumaczył literaturę hiszpańską i węgierską. Przede wszystkim przez lata popularyzował w Polsce dzieła Sandora Maraiego (1900-89). Przetłumaczył m.in. jego “Żar”, “Księgę ziół”, “Występ gościnny w Bolzano”, “Krew świętego Januarego”, “Pierwszą miłość”, “Dziedzictwo Estery” i “Wyspę”.

Był także autorem słuchowisk – za scenariusz “Pokoju z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską” został laureatem festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w 2007 r. W konkursie Prix Italia to słuchowisko o kopalni Wujek uznano za jedno z trzech najlepszych na świecie. Opowiadał o nim kiedyś “Wyborczej”:

Czasami nachodzi mnie myśl, że ten dzień, kiedy tutaj, w marcu 1955 roku wyszedłem z pociągu i zobaczyłem napis Stalinogród, a spod niego przebijającą nazwę Katowice, był efektem działania jakiejś tajemnej siły. Bo przecież miną dziesięciolecia, a ja opowiem historię pacyfikacji kopalni Wujek, i ta historia pójdzie w świat. Jakbym po to został tutaj przysłany…

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...