ZMARŁ BOGDAN TUSZYŃSKI

| 5 sty 2017  16:23 | Brak komentarzy

Bogdan Tuszyński

Bogdan Tuszyński (Foto: Grzegorz Jakubowski /PAP)

Bogdan Tuszyński, dziennikarz sportowy, wieloletni sprawozdawca Polskiego Radia, a także historyk prasy i sportu ,po długiej ,ciężkiej chorobie zmarł 1 stycznia w Warszawie.

Był wychowawcą całego pokolenia dziennikarzy radiowych z Włodzimierzem Szaranowiczem, Krzysztofem Miklasem, Dariuszem Szpakowskim, Bogdanem Chruścickim na czele.


Człowiek z pasją. Często podkreślał, że sport jest realizacją marzeń – marzeń o przekraczaniu granic, o byciu najlepszym. Znany z niepowtarzalnych relacji z Wyścigu Pokoju.

Wielu słuchaczy pamięta jego słynne powitanie, będące wizytówką imprezy: „Halo, halo! tu helikopter! Mówi Bogdan Tuszyński”.
W jednym z wywiadów powiedział, że z radiowym mikrofonem towarzyszył polskim sportowcom przez blisko pół wieku. Relacjonował ich zmagania z kilku kontynentów, z różnych imprez – wyścigów, igrzysk i meczów. Znany dziennikarz jest autorem pierwszego opracowania z historii prasy sportowej, wychowawcą całego pokolenia dziennikarzy radiowych z Włodzimierzem Szaranowiczem, Krzysztofem Miklasem, Dariuszem Szpakowskim, Bogdanem Chruścickim na czele.

W latach 1951 – 1952 pełnił funkcję redaktora Przeglądu Sportowego. Potem, aż do 1981 roku był sprawozdawcą sportowym w Polskim Radiu. Przez kilka lat pełnił funkcję redaktora naczelnego redakcji sportowej.

Bogdan Tuszyński jest autorem wielu książek między innymi „Sprintem przez Prasę Sportową”, „Tytani Mikrofonu”, „Radio i Sport”, „Sportowe Pióra”, „100 lat Kolarstwa Polskiego”, „Od Dynasów do Szurkowskiego”, „Złota Księga Kolarstwa Polskiego”, i ”Polscy Olimpijczycy XX wieku”. Laureat licznych wyróżnień. Za obsługę Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku otrzymał nagrodę Radiokomitetu. Wyróżniony Srebrnym i dwukrotnie Złotym Wawrzynem Olimpijskim. Trzykrotnie zdobył Złote Pióro.

Był absolwentem Wydziału Dziennikarskiego UW, doktorem nauk politycznych.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...