NIE ZGADZAMY SIĘ NA TAKIE DZIENNIKARSTWO

| 1 lut 2017  12:53 | Brak komentarzy

Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Są granice dziennikarskich dociekań, których nie można przekraczać. Nie wolno naruszać dóbr osobistych, wkraczać w intymną sferę życia osób publicznych, dokonywać prowokacji, kiedy interes publiczny tego nie uzasadnia. O tych kanonach dziennikarskiej etyki zapomnieli dziennikarze „Super Expressu” i prowadzący „Studio Polska ” Maciej Pawlicki.

W pierwszym przypadku prywatne sms-y posłów Ryszarda Petru i Joanny Schmidt znalazły się w okładkowym tekście weekendowego wydania „Super Expressu”. Podstawą publikacji było zdjęcie ekranu smartfona Joanny Schmidt zrobione na sali Sejmu.

Natomiast w sobotnim programie „Studio Polska” jego prowadzący Maciej Pawlicki poinformował, że funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa zatrzymali posła opozycji Ryszarda P., przewodniczącego partii Nowoczesna. Prokuratura postawiła Ryszardowi P. zarzut szpiegostwa na rzecz obcego państwa, domniemanie, że chodzi o Rosję. Maciej Pawlicki dodał też, że trwa posiedzenie Prezydium Sejmu w sprawie immunitetu posła Ryszarda P. Po chwili wyjaśnił, że tak właśnie wygląda fabrykowanie informacji i wyraził nadzieję, że nikt mu nie uwierzył. Tematowi temu miał być poświęcony program „Studio Polska”. Prowadzący program tłumaczył, że komunikat był prowokacją służącą dyskusji nt. dezinformacji.
Posłowie Nowoczesnej słusznie oburzeni powyższymi materiałami, złożyli skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że w powyższych przypadkach, pod żadnym pozorem, interes publiczny nie wymagał tak niegodnych działań dziennikarzy. Nasza dezaprobata jest wyrazem nie godzenia się na takie standardy dziennikarstwa.

PREZYDIUM ZG SDRP

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...