ŻEGNAMY LECHA WINIARSKIEGO

| 27 lut 2018  21:42 | Brak komentarzy

22 lutego 2018 odszedł z naszego dziennikarskiego, stowarzyszeniowego grona Lech Winiarski. Miał 89 lat.

Drogę zawodową rozpoczął 67 lat temu w Gazecie Krakowskiej. Od 1955 roku był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a do grudnia 2017 roku czynnym uczestnikiem spotkań w Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP. Po okresie krakowskim 11 lat spędził w Kielcach, w redakcji Słowa Ludu.

W 1969 roku rozpoczął swą dziennikarską przygodę w Warszawie. Początkowo w Polskim Radio w redakcji Muzyki Aktualności, następnie w Agencji Robotniczej, w Polityce, Życiu Partii, Trybunie Ludu i tygodniku Rada Narodowa. W tygodniku nasze drogi się spotkały.

Od likwidacji RSW, a tym samym Wydawnictwa Współczesnego i zamknięcia tygodnika minęło 27 lat, szmat czasu, ale przy każdej okazji spotkania z Leszkiem miło wspominaliśmy czteroletnią współpracę dwóch zastępców redaktora naczelnego. W miejsce Rady Narodowej powstał tygodnik samorządu terytorialnego Wspólnota i Leszek jeszcze przez kilka lat, do emerytury, publikował na jego łamach, zajmując się problematyką społeczno-polityczną, głównie w relacjach między władzą a obywatelami. Był autorem wielu felietonów na temat kontroli społecznej, władz przedstawicielskich, parlamentu, samorządu terytorialnego, komisji sejmowych, komisji rad gminnych itp. Często materiały Leszka były przedrukowywane w gazetach terenowych, co dawało świadectwo dużej fachowości Autora.

Swą wiedzą i doświadczeniem dzielił się z młodymi dziennikarzami, uczył nie tylko solidnego warsztatu , ale przede wszystkim dziennikarskiej etyki i odpowiedzialności za słowo pisane. Wychował dwóch synów Pawła i Tomasza, obaj poszli w ślady Ojca, w dziennikarstwo.

W redakcji i poza Leszek zawsze był życzliwy i pogodny. Lubił żartować i potrafił to robić z klasą. Szkoda, że kolejna dziennikarska karta zamknęła się.

Pożegnanie Lecha Winiarskiego 1 marca o godzinie 11.15 na Cmentarzu Północnym.

Andrzej Maślankiewicz

.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...