ŻEGNAMY EDWARDA MIKOŁAJCZYKA

| 10 wrz 2020  16:50 | Jeden komentarz

7 września 2020 roku zmarł Edward Mikołajczyk. Redaktor o unikalnej osobowości i wielu talentach. Błyskotliwy erudyta, postać telewizyjna i znawca telewizji. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowego studium dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 70. Razem z Bożeną Walter, Tadeuszem Sznukiem i Tomaszem Hopferem współprowadził popularne, dziś już legendarne „Studio 2”. Telewidzowie starszego pokolenia pamiętają Edwarda Mikołajczyka z programu publicystycznego ”Wszystko za wszystko”.

W „Sztandarze Młodych” pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W latach 80. był korespondentem Polskiego Radia i Telewizji w Jugosławii. W ostatnich latach, czytelnicy tygodnika „Przegląd” poznali Edwarda Mikołajczyka jako autora cyklu felietonów „Szołkejs”. Pasjonował się piłką nożną , prywatnie i zawodowo. Pełniąc funkcję rzecznika prasowego Polskiego Związku Piłki Nożnej, był na Mistrzostwach Świata w Meksyku.

W roku ubiegłym, kiedy Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej zaproponowało Edwardowi Mikołajczykowi udział w Kapitule Nagrody im. Bolesława Prusa, wahał się. Obawiał się, że choroba utrudni Mu udział w obradach Kapituły. Propozycję przyjął. Dziś z żalem konstatuję, w takich okolicznościach przychodzi to stwierdzać z trudnością, że był członkiem Kapituły i już nim nie będzie. Nigdy nie zadzwonię, by powiedzieć Panie Redaktorze, termin posiedzenia Kapituły… i nie usłyszę, jak będę się dobrze czuł

Żegnamy Edwarda, naszego Kolegę, z Rodziną i Bliskimi łączymy się w smutku.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Jeden komentarz do “ŻEGNAMY EDWARDA MIKOŁAJCZYKA”

  1. Wojciech
    czwartek, 17 - wrz - 2020, godz. 19:55

    To On sprowadził zespół ABBA do Warszawy w 1976r. Znaliśmy się, Żal,że odszedł na wieczną wartę. R.I.P.
    W.Grabowski

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...