ŻEGNAMY DANUTĘ PÓŁROLĘ-PAROL

| 4 lip 2024  22:18 | Jeden komentarz

19 czerwca 2024 roku w wieku 84 lat zmarła Danuta Półrola-Parol, wieloletnia przewodnicząca Kielecko-Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej. Ta smutna wiadomość dotarła do nas z opóźnieniem, dlatego dopiero dziś żegnamy naszą Koleżankę, wyrażając smutek i żal, że tak wielce oddana naszemu stowarzyszeniu Osoba nie będzie już dzielić się swym doświadczeniem z młodszymi koleżankami i kolegami, którzy trzy lata temu, w związku z pogarszającym się stanem zdrowia Danuty, przejęli po Niej kierownicze stery w Kielecko–Radomskim Oddziale SDRP. Danuta przewodniczyła oddziałowi od 28 maja 2008 roku. Lata, które poświęciła społecznej pracy w stowarzyszeniu, były pasmem wielu Jej osobistych sukcesów. Działała wielokierunkowo, mając na uwadze nie tylko członków SDRP, ale całe kielecko–radomskie środowisko dziennikarskie. Mottem Jej działania była zawsze integracja środowiska.

W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej żegnamy Redaktorkę Danutę Półrolę – Parol, Rodzinie i Bliskim przekazujemy wyrazy współczucia.

Jerzy Domański – przewodniczący ZG SDRP
Andrzej Maślankiewicz – sekretarz generalny ZG SDRP

DANUTĘ POŻEGNALI KIELECCY DZIENNIKARZE

Historyk z wykształcenia, dziennikarka z przekonania, miłośniczka muzyki klasycznej oraz morza. Urodziła się 16 lipca 1940 r. w Winnikach koło Lwowa, studiowała na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Pracę dziennikarską rozpoczęła w 1969 roku od kierowania oddziałem łódzkiego „Głosu Robotniczego” w Radomsku. Pracowała też jako nauczyciel historii w Radomsku, Kamińsku k. Piotrkowa Trybunalskiego, Pajęcznie. Od 1973 r. była związana z Kielcami, początkowo jako dziennikarka w dziale kulturalnym „Słowa Ludu”, a od 1976 r. „Echa Dnia”, w którym przepracowała ponad 40 lat. Po przejściu na emeryturę w 2001 roku, przez wiele kolejnych lat była nadal czynna zawodowo.

Współpracowała z „Kurierem Polskim” i „Tygodnikiem Demokratycznym” w Warszawie, szczecińską „Bryzą”, kieleckim miesięcznikiem kulturalno-artystycznym „Ikar”. Zajmowała się głównie tematyką kulturalną, społeczną, ochroną zdrowia. Pisała informacje, ale zdecydowanie lepiej czuła się w wypowiedziach publicystycznych: wywiadzie, reportażu, recenzji, felietonie. Popularyzatorka wiedzy o regionie. W latach 90. na łamach „Echa Dnia” opublikowała cykl artykułów i wywiadów ze znanymi ludźmi „Stąd nasz ród”, wydanych następnie (w l. 2000-2002) w dwóch tomach książki pod tym samym tytułem. Wrażliwa na potrzeby innych, pomagała w różny sposób, także piórem, publikując materiały interwencyjne. W latach 90. na łamach „Echa Dnia” prowadziła akcję „Pomóż bardziej potrzebującym”, aktywnie uczestniczyła w akcjach pomocy powodzianom.

Od lat 70. XX wieku Danuta Półrola-Parol działała w organizacjach dziennikarskich – SDP, a następnie SD RP, m.in. w Klubie Publicystyki Morskiej. Przez ponad 20 lat była przewodniczącą Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Kielcach. Była też członkinią Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Stowarzyszenia Działaczy Kultury Morskiej. Morze, obok muzyki klasycznej, było jej wielką pasją. Uczestniczyła w morskich podróżach m.in. do Brazylii, Wenezueli, Holandii, Portugalii. Efektem tych podróży były reportaże prasowe. Zaangażowana w pracę społeczną.

Za swoją działalność redaktor Półrola-Parol otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, w tym Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Ziemi Świętokrzyskiej, Zasłużony Działacz Kultury, złotą odznakę Zasłużony dla Żeglugi Śródlądowej, odznakę honorową Zasłużony Ziemi Gdańskiej. W 2015 roku została uhonorowana Nagrodą Miasta Kielce, a w 2017 za długoletnią pracę nagrodą marszałka województwa świętokrzyskiego. Zawsze skromna, wrażliwa na potrzeby innych, sama nie zabiegała o splendory. Oddana Rodzinie, niezwykle życzliwa dla przyjaciół i znajomych, w redakcji i poza nią.

W 2023 r. otrzymała Nagrodą Specjalną „Talent Mediów” Kielecko-Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, wręczanej wtedy po raz pierwszy, za cały dorobek i działalność na rzecz środowiska dziennikarskiego.

Odeszła dziennikarka z pasją i sercem. 21 czerwca spoczęła na Cmentarzu Starym w Kielcach. W ostatniej drodze towarzyszyło jej liczne grono przyjaciół i znajomych.

Żegnaj Danusiu!
Zarząd Kielecko-Radomskiego Oddziału SD RP

Komentarze

Jeden komentarz do “ŻEGNAMY DANUTĘ PÓŁROLĘ-PAROL”

  1. Irena
    sobota, 6 - lip - 2024, godz. 14:38

    Danusiu,

    poznałyśmy się przy okazji naszego dziennikarskiego szkolenia.
    Bardzo milo Cię wspominam. Pozostaniesz w mojej pamięci.

    Śpij spokojnie…

    Irena Hamerska

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...