ZDEFINIOWAĆ OD NOWA MISJĘ SPOŁECZNĄ TVP

| 15 wrz 2013  10:39 | Brak komentarzy

Z Lublina pisze Stanisław Wojnarowicz
Zmiany, jakie teraz dzieją się w TVP, wcześniej już dotknęły inne redakcje. Np. w Polskiej Agencji Prasowej już wiele lat temu fotoreporterów przeniesiono na działalność gospodarczą. Wiadomo też, że w TVP, zwłaszcza w Warszawie, są duże przerosty zatrudnienia – na etatach istnieją dziennikarze, którzy miesiącami nie realizują żadnego programu czy nawet materiału. Stąd też TVP wymaga na nowo zdefiniowania jej misji jako nadawcy publicznego i restrukturyzacji umożliwiającej realizację tej misji. Niezrozumiałe są zatem działania mające obniżyć koszty funkcjonowania TVP i jednoczesne tworzenie nowych anten.


Realizacja misji publicznej wymaga stałego /etatowego/ zespołu wysoko wykwalifikowanych kadr dziennikarskich. Dlatego należy się sprzeciwić przesuwaniu dziennikarzy do firm zewnętrznych, które z czasem mogą zerwać z nimi umowy o pracę. Wyprowadzenie dziennikarzy na zewnątrz zerwie ich więź z posłannictwem realizacji misji, a realizacja związanych z nią zadań przez osoby przypadkowe może obniżyć poziom programów.
Dlatego, nie wykluczając przedsięwzięć restrukturyzacyjnych, nalezy stanąć w obronie zwalnianych dziennikarzy. Sprawę innych grup zawodowych /realizatorów światła, dźwięku, montażystów, operatorów/ można pozostawić jako otwartą.

Lubelski ośrodek TVP swoje, zwiększone zadania, będzie realizował głównie przy pomocy sil zewnętrznych. Na etatach ma pozostać kilkuosobowa grupa dziennikarzy – głównie wydawcy podstawowego programu informacyjnego – Panoramy- oraz kadra kierownicza, sprawująca nadzór merytoryczny nad programami. Pozostali dziennikarze mają przejść do firmy zewnętrznej i w jej ramach realizować programy dla lubelskiej TVP. Firma ta ma im gwarantować zatrudnienie przez rok. To dla nich nie jest sytuacja komfortowa, ale i obecnie wielu z nich pracuje na umowach – zleceniach, itp. formach. Do firmy zewnętrznej ma też przejść kilka kolejnych osób z obsługi technicznej.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...