„Zbyt wyraziste poglądy” red. E. Michalik

| 17 mar 2015  14:58 | Jeden komentarz

Fot. Michał Mutor, źródło: rdc.pl

Fot. Michał Mutor, źródło: rdc.pl

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała specjalne oświadczenie dotyczące doniesień na temat nacisków na dziennikarzy Polskiego Radia RDC. Wątpliwości fundacji budzi decyzja rady programowej stacji, która chce wzywać na indywidualne rozmowy pracowników radia oraz wydanie orzeczenia w sprawie zakończenia współpracy z Elizą Michalik, która w RDC prowadziła audycję „Bez Pudru”.

Powodem zwolnienia były, jak usłyszała zainteresowana „zbyt wyraziste poglądy”. Współpraca z dziennikarzem „tak wyrazistym okazała się w radiu publicznym nieudanym eksperymentem”.

Prawdą jest, że dziennikarz powinien poglądy polityczne zachować na osobisty użytek, zaś na antenie ich nie demonstrować, niemniej praktyka nietransparentnego odsuwania od anteny lub relegowania dziennikarzy pracujących w mediach publicznych jest praktyką nie tylko niedobrą w demokratycznym społeczeństwie, ale wręcz zagraża wolności słowa.

„Media publiczne zarówno ze względu na swoją strukturę właścicielską, jak i pełnienie szczególnej misji, powinny prowadzić politykę kadrową w oparciu o względy merytoryczne, a nie polityczne czy światopolądowe” – podkreśliła w oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. SDRP jest podobnego zdania.

Rady programowe w mediach publicznych mają zgoła inne zadania niż weryfikowanie dziennikarzy. Dobrze więc będzie jeżeli członkowie rady programowej w RDC będą o tym pamiętali w codziennej praktyce swojego działania.

( Na podstawie Wirtualne Media)

Komentarze

Jeden komentarz do “„Zbyt wyraziste poglądy” red. E. Michalik”

  1. Grażyna
    sobota, 20 - lut - 2016, godz. 12:26

    Tej pani zbyt głęboko wstrzyknięto botoks. Poza tym, ze wygląda jak gliniana maska to i mózg jej sparaliżowało;)))

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...