Z KRONIKI PAN…I G. Raj owocowy

| 15 lip 2024  10:00 | Brak komentarzy

„Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy (…)”. Jeśli stragan z wiersza Juliana Tuwima zamienić na polską arenę, to ho, ho, ho! Część zarządców sprząta bazar, część złości odgarnianie śmieci. Podział. Nic nowego, a w wakacje chciałoby się więcej spokoju. – To zaszyj się w głuszy. Bez żadnych wiadomości – radzi prawdziwy turysta.…

Jeśli zostajesz w domu, to jedz garściami owoce. Zamiast newsów. Masz dwie wiadomości; dobra: masz tylko jedną złą wiadomość. Zła: nie masz złej wiadomości. Która też jest dobra. To dopiero jest salomonowe rozwiązanie. Bez krzywdy.

Są gorsze. Np.: – Podobno, ananas wyszedł z puszki. – Tak, a za co siedział? Rozmowa, oczywiście, blondynek. Dialog dalej: – Co ma tysiąc kalorii? – Nie wiesz, 500 tic-taców. Albo: – Chudniesz na tej diecie warzywno-owocowej? – Jasne, przywożą mi coraz mniejsze pudełka! Znajoma ma świetne powiedzenie: moja sylwetka jest dedykowana mojej wadze.

W sezonie ogórkowym przydałby się adekwatny dowcip. Przedszkolaków: – Gdzie są nasze zbiory – pyta żony hodowca ogórków? – Zalane. – Nie było ulewy! – Owszem, ale była zalewa octowa. Jeden uczeń, w memie, wspomina pobyt u rodziny: „Grzyby zamarynowaliśmy razem z ciocią”. Znawca, z sarkazmem: – Wszystkie grzyby są jadalne; niektóre tylko jeden raz. Na nic zalewa.

Obywateli wszak zalewa krew, że utarczki się nie kończą. Mimo wielu wydarzeń na świecie – a to debata prezydencka w USA, wybory we Francji, szczyt NATO, międzynarodowe wędrówki przywódców, piłkarskie mecze i wkrótce olimpiada. U nas sprawiedliwość ustawia się w kolejce. Opozycja obecna pobiera numerki z kolejkowicza, co w przenośni – opóźnia proces. Tenże zagmatwany dużo wcześniej. Jak odpowiedzi byłego prezesa Orlenu. W konwencji – Państwo nie rozumiecie, muszę wam wyjaśnić – do członków komisji. Wnikliwy obserwator, rzekł z przekąsem: – Mądrala, kurcze, do pouczania. Myśli, że idzie to łatwo, jak pobieranie dużej kasy. Jest przysłowie: „Oczy w niebo, ręce w cudzą kieszeń”. Wobec postępowań w sprawie malwersacji publicznych środków, pod ręką przysłowie: Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli. Dziennikarka, Joanna Solska, trafnie nazwała rządy poprzedników: gotówka i władza to było ich lepiszcze.

Jak ulał pasuje do dysponentów funduszu sprawiedliwości. Sejm, 12 lipca, uchylił immunitet posłowi. M. Romanowskiemu, który za ów fundusz bezpośrednio odpowiadał. Immunitetu nie ma też wiceminister M. Woś. Na skutki postępowania sądowego trzeba poczekać. PIS-ownia krzyczy, że to zemsta polityczna. Z rozpędu nawet tak mówi u uchyleniu immunitetu M. Błaszczakowi, choć ten pobawiony z powodu powództwa prywatnego. Przez generała, który chce dochodzić prawdy. Bo został pomówiony oświadczeniami byłego ministra w sprawie „bydgoskiej rakiety”.

Uczniowie piszą celnie w swoich wypracowaniach (Z humoru zeszytów, dawnej rubryki tygodnika Przekrój): w środku jabłka znajduje się ogryzek. Lub – kukurydza rośnie w kaburach i ma żółte zęby. Każde zęby warto pokazywać. W uśmiechu. Serotonina – humor szczęścia; poprawia nastrój. Specjaliści uważają, że wiśnie są jej aktywatorem. No to, am, am, bez kwasu. Przy okazji – sięgać warto po jagody i wszelkie kiszonki. Bo to źródło endorfin, zatem łagodzenie stresu i odczuwanie przyjemności. Stąd już krok do afrodyzjaków. Są nimi zwłaszcza owoce morze. Cynk i selen równa się samo dobro. Jest w przyprawach, choćby – w szafranie, kardamonie i anyżu. Ponadto – w granacie, awokado, truskawkach, pieczonym buraku, papryce chili, orzechach włoskich. Również – w selerze. Więc, tak relaksowo, wakacyjnie, można mu zapomnieć zdanie z Tuwima: „A to feler – westchnął seler”. O, choćby wobec serii głosowań na marszałka w województwie małopolskim.

Niektórzy rodacy wypominają obecnemu rządowi brak rzecznika prasowego. Chcą lepszej komunikacji z publiką. Tymczasem we Wrocławiu powstał Departament Marki Miasta, połączony z kilku dotychczasowych komórek. Ma głównie poprawić relacje z mieszkańcami. Ale też – z mediami, uczelniami i zagranicznymi miastami partnerskimi. Warto dodać, że w 2023 roku przyjechało tu ok. 6 mln turystów. Z wojaży po kraju: w Poznańskiem, jak wiadomo, kromka chleba, to sznytka. Cóż, na stacji benzynowej oferują bułkanapkę… Teraz krąży reklama o polskiej borówce amerykańskiej… Kulinarnie jeszcze: w kołobrzeskim kurorcie, w pewnej kawiarni, hasło: „Kawa ożywia umysł, a miłość – duszę”. Wszystkie te „przekąski” wiążą się z przerwą. Nie tylko w podróży. Hiszpańskie powiedzenie: Nie pędź, czas się nie skończy. Motto cukierników brzmi natomiast: ciasto pieniądz. Hm, sztuka własnego wypoczynku nic nie kosztuje!

Małgorzata Garbacz
Członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
Dolny Śląsk

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...