Z KRONIKI PANDEMII. Przekaz dnia

| 4 wrz 2022  17:29 | Brak komentarzy

Jeśli go brak, jak przez chwilę podczas wakacji, powstaje upiorny koktajl. Jedna trzecia społeczeństwa, wiadomo która, czuje się zagubiona. Inna jedna trzecia wysłuchuje banialuk powstałych z samodzielnego wnioskowania polityków. I znów słowa nie mogą się spotkać.

Jedyne, co uspokaja, to biało-granatowe gromady 1 września. Powrót do szkoły cieszy. Miło patrzeć, jak sztubacy chichrają się na ulicach. Odżywają koleżeńskie więzi. W tym roku – wśród 4,6 mln uczniów (w tym 400 tys. pierwszaków) będzie też ok. 200 tys. młodych Ukraińców.

Pamiętacie suchara? Pytają Jasia: – Jak brzmi liczba mnoga od „niedziela”? – Wakacje! Albo: – Czym różni się dobry uczeń od złego? – Złego leją rodzice, dobrego koledzy.

W tym temacie – prawdziwa informacja: jeden z ubezpieczycieli proponuje ubezpieczenie od hejtu w szkole. Szkoda, mówi krytyczny sąsiad, że nie proponuje ochrony przed ryzykiem zalania. Nie, nie – się, lecz – głupotą! Jak w takim oto żarcie. Rozmawiają licealiści: – Nasza nauczycielka mówi sama do siebie, czy wasza też? ˜ Nie, nasza myśli, że jej słuchamy. I pytanie, które śmieszne nie jest: – Po co młodzież poszła do szkoły? – Szukać nauczycieli.

Wkrótce nie będzie nawet można udawać, bo kadry zabraknie. Niedobór wynosi teraz 70 tysięcy, według ZNP. Namacalnie. Na razie nauczyciele biorą po kilka szkół i zszywają luki w zatrudnieniu. Wygląda więc, że ma kto uczyć. Wygląda. W oświacie przebój za przebojem. O podręczniku HiT nie wspominając… Bo ktoś nam chce podwędzić historię. Jak, dajmy na to, satyryk satyrykowi dowcip. Życie płynie.

Jak zatruta rzeka. W połowie sierpnia eksperci proponowali nawet ogłoszenie wzdłuż Odry stanu klęski żywiołowej. Ale sztab kryzysowy opieszały. Nie tylko on.

Z okładki „Angory” obywatele zrobili mem. Na tle śniętych ryb pan premier i napis w dymku: „Czekaliśmy aż się obudzą, aby ogłosić katastrofę”.

Minister klimatu wije się jak piskorz. Po pierwszych badaniach informuje, że nie stwierdzono substancji toksycznych. A zaraz potem mówi, że nie wyklucza się tej możliwości. W tym korycie – rzeki, pewnie też wszystko się rozmyje. Jasne, poszukiwanie winnych trwa i trwa. Policja ma bodajże ponad 70 zgłoszeń sprawców. Samorządowcy z czterech województw zlecili własne badania odrzańskiej wody. Niby zrobili rządzącym „a kuku”, ale zaraz będą mieli pod górkę z finansowaniem strat.

Nadal wiemy, że nic nie wiemy – kpi niejeden suweren. I chwali kolejny zryw rodaków przy wyławianiu martwych ryb. Widzowie piszą do Szkła Kontaktowego: „Odro, zaciśnij zęby i bądź optymistką” albo „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, ale w Odrze się zatrzymiem” oraz „Zaraz okaże się, że do Odry zostały wylane wina Tuska”. Dodajmy, że znane – reńskie. Cóż, życie jest małą ściemniarą, jak śpiewa Lemon.

No i wreszcie jakiegoś złota jest w nadmiarze. Mamy złotą erę podboju kosmosu. I teraz – złotą erę alg. One rozwijają się w słonej wodzie. Jest przyczyna. I jest przyducha. Przyducha decyzji. Oficjalnie podano, że wykryto 282 spusty do rzeki, bez pozwolenia wodno-prawnego. Oficjalnie. Społeczeństwo jest w szoku, bo samo policzyło z innych statystyk, że znacznie więcej.

– Sprecyzujemy dokładnie – obiecuje przedstawiciel rządzących. Nie powinien tak obiecywać. Bo to tautologia, czyli masło maślane. Krótka lekcja polskiego na początku roku szkolnego.

Ale obiecują wiele. Komentatorzy nie nadążają. Po komórkach krąży pytanie: – Co jest w stanie zastąpić honor? Odpowiedź: – Honorarium.

Pandemia gra już nawet nie drugie skrzypce. Estradowcy powiedzieliby, że na „bekstejdżu”, czyli za kulisami, się kotłuje. Czwartą dawką mogą się zaszczepić pracownicy służby zdrowia, od 17 sierpnia. Tego dnia minister zdrowia oznajmia, że wzrost zakażeń wyhamowuje. Od 25 do 31 sierpnia 2022 roku zachorowało około 22 tysięcy osób, 157 zmarło. A w ogóle, na świecie – od początku pandemii, odpowiednio, 600 milionów ludzi i 6,5 mln.

Do 30 września rząd w Polsce przedłużył obowiązek stosowania maseczek w szpitalach, aptekach itp. Europejska Agencja Leków zatwierdziła produkowane przez Pfizera i Modernę szczepionki przeciw wariantom omikrona BA1, BA2 i wcześniejszym. Ministerstwo Zdrowia podało, że za kilka tygodni będą u nas dostępne.

Wspomnienie z wakacyjnego wyjazdu. W pewnym domu uzdrowiskowym w Świeradowie-Zdroju, w bardzo widocznym miejscu, wisi już nie dezynfektor, lecz… alkomat (inaczej promiler; ładniejsza nazwa, prawda?). Dla tych, którzy nie lubią chodzić, jeszcze jeden obrazek. Na szlaku do wieży Sky Walk ulokowano parking, w odległości 600 metrów do wejścia na nią. Ma świetną reklamę: „Zaparkuj, bo bliżej już nie będzie”. Ale w ziomalach przekora jest. I wielu rozpędza się autem, mijając ów postój. Nadaremnie.

Wielu z elit władzy rozpędziło się w braniu kredytów. Emeryt, wnikliwy obserwator, powiada, że wcześniejszych wyborów nie będzie. Wszak „majo” te kredyty i „muszo” je spłacić. „No, ja cie, pogięło ich czy co?” – ze slangu młodzieżowego, czekać mamy do jesieni przyszłego roku. Chwila moment. A – zdaniem prof. Leszka Balcerowicza – perspektywa gospodarcza na przyszły rok jest najgorsza od 1989 roku. Do tego kary nałożone przez UE sięgają już 302 mln euro. Pieniędzy na KPO nie widać (ponoć nawet nasz wniosek nie został wysłany), a reparacje niemieckie – zdaniem fachowców – to chwyt propagandowy. I jeszcze – plajty przedsiębiorstw. Są duże miasta, w których, jak podaje TVN, znika miesięcznie kilkanaście lokali gastronomicznych. Z powodu za wysokich cen gazu i prądu oraz półproduktów. Wszystkim i do wszystkiego sprawcy dobrostanu nie dopłacą. Prof. Przemysław Litwiniuk z Rady Polityki Pieniężnej publicznie mówi, że „pomagać trzeba, ale potrzebującym”. A nie wszystkim swoim wyborcom.

Tylko my – szeregowi biznesmeni gospodarstw domowych – splajtować nie możemy. Rodzina, dzieci, dom. Ognisko, ostoja, oaza. W przypływie ironii mądry gościu szczerze radzi, by te trzy „o” chronić jak się da.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...