Z KRONIKI PANDEMII. Głos seniora

| 7 lut 2023  10:54 | Brak komentarzy

Głos seniora (nie ma tu lokowania produktu, bo po polsku). Pojawia się często, wszak seniorów przybywa. Mądrości życiowej też. Mem, jak muzyka, rozlał się po komórkach: „Ciężko być głupim w dzisiejszych czasach, bo konkurencja zbyt duża”.

Bezpieczniej wrócić do demografii. W listopadzie minionego roku urodziło się w Polsce najmniej dzieci od drugiej wojny światowej, ok. 305 tysięcy. Od 2013 roku mamy ujemny przyrost naturalny. Dane GUS-u są nieubłagane. Na jeden tysiąc osób w wieku produkcyjnym przypada 390 emerytów. Ministerstwo Finansów szacuje, że liczba ludności z obecnej – 37,9 mln spadnie do 32,5 mln w 2060 roku. Kto wkrótce wyskoczy z kasy, żeby starszyźnie zapewnić comiesięczny byt? Owszem, można się uspokoić uroczystością we wrocławskim Ratuszu, podczas której oklaskiwano dojrzałą aktywność. Jednak ekonomiczne realia doskwierają.

Mówią o nich demografka (m.in. prof. Irena Kotowska z Komitetu Nauk Demograficznych PAN), socjolożka, psycholożka, biznesmenka, naukowczyni (teraz feminatywy modne, czyli żeńskie – za przeproszeniem – końcówki). Po miesiącach ostrych starć z pandemią koronawirusa mało kto chce myśleć o przyszłości. Tu i teraz jest najważniejsze. Marek Przybylik, ostatnio komentator telewizyjny, radzi, aby się przyzwyczajać do tego, żeby się nie przyzwyczajać. Ot, weźmy bistro „Dobra zmiana” z Białegostoku. Nie wytrzymało. Rezygnuje – podał bodajże Onet. Drożyzna zamyka ten biznes. A inny? Do urn nie przychodzą rankingi, lecz wyborcy.

Dyrektywa unijna wiąże się z nakazem podawania przed obniżką tzw. ceny omnibus. Bałagan w sklepach jest, a dotyczy to także hoteli i restauracji. Na razie najwięcej „omnibusów” jest na scenie politycznej. Na tapecie – teraz pociągi. Drogie, wożą powietrze. Dowcipniś pyta czy rozkład jazdy to przepowiednia? Salwować się ucieczką. Byle nie po torach. Tramwaj mi tu jedzie, że będzie taniej. Czyli – nici. Po nich – do kłębka, do oszczędności. – Pamiętasz – pyta kumpel kumpla, w co zainwestować pieniądze? – W co? – W mocny alkohol, on zawsze ma 40%. Ktoś powiedział, że źródłem powodzenia jest upór.

Zostańmy w sklepie. Zasłyszane: klient prosi o kupony lotka. Sprzedawczyni: – Na chybił trafił? – Nie, na trafił! Zostańmy przy sprzedaży. Niektórzy przedsiębiorcy otrzymują ofertę kupna pozytywnych komentarzy w sieci. Firma radzi sobie nieźle; ma już setki kontrahentów. Handel, panie, to wiecznie żywy biznes. Jeszcze – novum, nie rewolucyjne wszakże, choć dla niektórych być może. Otóż, w internecie są (za proto.pl) tzw. certyfikaty (tokeny) potwierdzające własność i prawa autorskie cyfrowych obrazów, treści, muzyki itp. Kumacie, gdzie przenosi się świat? Małe otrzeźwienie: jest kampania społeczna „Jazda bez czytanki”, czyli zachęta, aby podczas jazdy samochodem nie korzystać z telefonów komórkowych. Jak wynika z danych Instytutu Transportu Samochodowego, robi tak aż 57 % kierowców. Mała próba zapanowania nad skutkami technologii cyfrowej warta odnotowania.

Internet kojarzy się z chmurą. A „Fakty” TVN podały, że na lotnisku w Gdańsku kilkanaście startów i lądowań odbyło się w strefie bez kontroli. Pytamy, czy jeszcze leci z nami pilot. Nie ten, rzec jasna, zaprogramowany na odpowiednie propagandowo kanały od 1 do 5, na urządzeniu, którym klikamy w ekran telewizora.

Niektórym podłostka myli się z błahostką! O, na przykład, rzecznik rządu rzekł, że kamienie
milowe zostały nam narzucone w drodze dialogu z Komisją Europejską. Obywatel – kpiarz pyta w tym miejscu – czy jest jeszcze jakieś państwo na świecie, którym dowodzi kabaret?!
Chodźmy na chwilę do ogrodu. Jak zaświeci mocniej słońce, trzeba pomyśleć o bieleniu drzew. Żeby szkodniki nie harcowały po korze. Może też pobielić niektórym mózgi, żeby szkodniki – myśli nie harcowały po innej korze.

Kolor biały – to ochrona zdrowia. Kiedyś. Teraz kolorowe są kitle, a czepki nawet wzorzyste. Może po to, zastanawia się krytyczny suweren, aby zwrócić uwagę, że tam się nadal źle dzieje. Pielęgniarki ostro protestują, bo podwyżki symboliczne. Pacjentów dużo i pracy też. Wirusy będą się szerzyły, jeśli przyjąć taki żart: Facet wścieka się: – Koniec z myciem rąk; dostałem rachunek za wodę; chyba basen by się napełnił. No, facet – wałek po prostu, wręcz – ostatni kasztan.
26 stycznia 2023 rolu odnotowano 540 zakażeń koronawirusem, w tym – 8 krakenem, nową kombinacją omikrona. Łagodniej przebiega, ale jest znowu bardziej zaraźliwa. Ciekawostka: fundusz covid-19 nadal działa. Podobno teraz z niego są finansowane różne inwestycje. Natomiast z funduszu Ministerstwa Edukacji i Nauki – willa story. Komu, komu nieruchomość z sadem, stawem, ulami itp. Kupczenie – zdaniem poirytowanego rodaka – państwowym majątkiem. Wygodne nie zawsze jest godne! Po komórkach wędruje mem: „Dojczyzna”. Sprawa się rypła. Satyryk Robert Górski po swojemu: „Dobro wraca. A dobra – raczej nie”.

Partię rządzącą cechuje… „opadająca” sinusoida nieruchomości. Wysoko, nisko, wysoko i tak dalej. Były wieże, potem ławeczki narodowe. Teraz wille. Co następne – altanki czy może namioty?! Wracają wiatraki. Don Kichot z nimi nie wygrał. Obywatele się zastanawiają, czy rządzącym nie zrobić testów combo (są już w aptekach na trzy wirusy) i zbadać trzy elementy: kompetencje przemyślane decyzje oraz nadwrażliwość konstytucyjną. Lub – społeczną.

Nie mylić z nadwrażliwością zębów. Raczej mowy. Wówczas tyle bredni nie wydobywałoby się z ważnych ust. Również zagranicznych. Polski czytelnik przejrzał wydany ostatnio pamiętnik księcia Harry`ego i w necie podzielił się uwagą: – Nie polecam; na końcu i tak babcia umiera. Społeczeństwo światowe już się cieszy zaplanowaną koronacją następcy królowej. Będzie oglądanie elegancji i blichtru. To zawsze poprawia nastrój.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...