Z KRONIKI PAN…I G. Pozamiatane!

| 6 lis 2023  19:32 | Brak komentarzy

W slangu młodzieżowym – jak najbardziej „załatwione, zrobione”. Naprawdę – zamiatanie trwa. Wielkie. Z niszczarkami w roli głównej. I dobrymi radami, żeby wszystkie płatności robić w gotówce. Bo nie ma śladu w przelewach bankowych. Po wyborach, niektóre banery jeszcze szpecą ulice. Muszą zniknąć do połowy listopada; potem kara do 5 tys. zł. Plastikowymi plakatami udało się obdarować niektóre schroniska dla zwierząt. Hm, propagandowa wyściółka.

Na początku października „epigoni minionych ośmiu lat” obniżyli poniżej 6 zł za litr ceny paliwa. Dobrodzieje, panie (teraz, na początku listopada, jest 6,50 zł i rośnie nadal). Cierpła skóra, bo wyborczych wywijasów było znacznie więcej. A obywatele wieszali na swoich balkonach tablice nawołujące, by maszerować do urn, jak 1 października w manifestacji „miliona serc”. Dowcip na podorędziu: Przełożony pyta: – Kowalski, czy żona często decyduje za was? – Nie. – To znaczy, rzadko? – Skądże, zawsze! R. Makłowicz (ten od gotowania) powiedziałby może, jak w reklamie „na kopytka pegaza” lub picobello (pysznie). Nie wszystkie wpadki ekipy rządzącej dało się rozmasować żartami (określenie komentatora Grzegorza Markowskiego).

Kampania – jaka była, każdy widział. Przekazywanie władzy idzie jak po grudzie. Za dużo błota, czy co – pyta ironicznie niejeden rodak. Rekordowa frekwencja wyborcza 74,38 % (najwyższa w dziejach III RP). Odnotujmy tylko, że na PIS głosowało ponad 7 mln ludzi, a na trzy ugrupowania opozycji demokratycznej – ponad 11,5 mln. Układ mandatów w Sejmie – odpowiednio 194 i 248. – Ale Prezydent A. Duda – dworuje sobie telewidz Szkła Kontaktowego, uprawia „dudawanie”; dla niego 194 równa się 248. Powstał mem: 1 + 9 + 4 to 14. Czyli tyle samo, ile 2 + 4 + 8 to 14. Człowiek taktowny powie – mijać się z prawdą. Gbur – rżnąć głupa. Referendum natomiast nieważne, bo frekwencja poniżej 50%. Przed 15 października dziennikarz radia RMF FM pytał na antenie Pawła Domagałę, czy on weźmie udział w referendum. Aktor odpowiedział, że nie, bo pytania są stanowczo za krótkie (aluzja do debaty w TVP) oraz nie zawierają gotowej odpowiedzi. Zgrabne!

Po wyborach, rodzimi i zagraniczni eksperci twierdzili, że nastąpiła ogromna mobilizacja społeczeństwa, przy jego głębokiej polaryzacji. I akcentowali bezprecedensową stronniczość mediów zwanych publicznymi. Mimo tego, skutek opisany wyżej. Z tzw. paktu senackiego (wspólna lista demokratycznej opozycji) weszło 66 osób. Ale „obie strony” cieszyły się z wyniku wyborczego. Z kawału, który wędruje po naszych smartfonach: pewien rolnik mówi, że jesteśmy po udanych wykopkach. Należy też odnotować, że głosowało więcej kobiet i więcej młodzieży niż poprzednio. Liczebnie, najbardziej swoją obecność przy urnach zaznaczyły osoby z grupy wiekowej 50 – 59 lat. Można rozkminiać, dlaczego… Ale – fakt, była radość w wielu społecznościach i środowiskach. Telewidz napisał do Szkła Kontaktowego: „Politycy, nie ważcie się tego zepsuć”. Inny przesłał sms: „Obecny premier ma większość. Ale działek”. Kaperowanie do rzekomej większości partii rządzącej – nie wychodzi. Sentencja: „Nędza moralna nie wynika z nędzy”.

Emeryt z mojego sąsiedztwa ubarwił nieco stary kawał: – pewien urzędnik, zmęczony niszczeniem i kopiowaniem dokumentów, wchodzi do baru. Barman: – A, to pan? A to nie był on. Być może wielu schodzących ze świecznika, założy czapkę-niewidkę. I zobaczymy tylko ogień… To skojarzenie ze znanym porzekadłem. Chyba, że ma się error (nastolatek mówi, że nie łapie się w lot). Wytrawny kpiarz rzekłby po angielsku, bo delikatniej brzmi „shame on you” (wstydź się).

Publika chce spokoju. Z polityki, w której z trudem uciera się zmiana władzy, pójdźmy jeszcze w lud. W poniedziałek, 6 listopada b. premier Donald Tusk ma przyjechać do Wrocławia. Chce podziękować wyborcom, którzy głosowali najdłużej w kraju, do trzeciej w nocy. Wytrwale stali w kolejce po demokrację. Pizzeria, która karmiła głosujących, wprowadziła na pamiątkę, pizzę „jagodność”. Odwiedziny na Jagodnie. Będzie godnie.

Na innym wrocławskim osiedlu – Lipa Piotrowska odbywają się rozgrywki planszowe. Nie takie zwykłe, bo międzypokoleniowe. Może tędy droga do odrodzenia wspólnoty? Czego warto sobie życzyć na 21 listopada, w Dzień Życzliwości? Polskie miasta już zdobią plakaty z hasłami, o pojednaniu! Na razie, zapraszajmy się na kawę lub herbatę. Nie mówcie tylko gospodarzowi „obojętnie”. Bo może odpowiedzieć: – Tego napoju akurat nie mam.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...