Z KRONIKI PAN…i G. Pigułka „po”

| 23 kwi 2024  22:24 | Brak komentarzy

Słodko-gorzka. Do przełknięcia po wyborach samorządowych. Wszystkie frakcje uznały, że wygrały. Przynajmniej w tej kwestii była zgoda. Pewien yutuber mówi – było legitnie, czyli słusznie.

Okazało się, że w 11 (lub 12) województwach będzie rządziła Koalicja Obywatelska sama lub z innymi, a w pozostałych pięciu – PIS. Dla porządku odnotujmy: frekwencja – 51,94 %. – Wielu rodaków pomyślało, że wybory 15 października były epokowe. Te są już zwyczajne. Nie trzeba iść do urn – tłumaczył marszałek Sejmu. Dla PIS – 34,27 % ( tj. 239 mandatów w Sejmikach), KO – 30,59 % (tj. 210 mandatów), TD – 14,25 %, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,23 %, Nowa Lewica – 6,32 %. W sztabach wręczano cięte kwiaty. Ciętych ripost jakoś nie było.

Rozpleniły się konferencje prasowe. Lans totalny. Jeden przemawia, wierna czereda celuje wzrokiem do kamer. A tematyka czasem mizerna. Guru PIS-owni, poseł Mariusz Błaszczak komentuje już wszystko. Frontman! Uważny obserwator uważa, że brakuje lekkości. I treści. Jednakże, były prezydent A. Kwaśniewski przestrzega, że ta partia ma elektorat, struktury i pieniądze. Więc nie lekceważyć. Cóż, są wybitni inaczej. Może podsunąć stare powiedzenie: jestem tak dobry w spaniu, że mogę to robić z zamkniętymi oczami. Ktoś strawestował myśl bodajże Tadeusza Kotarbińskiego, filozofa: Zdrowy sen nie tylko przedłuża życie lecz skraca też dzień roboczy.

Na szczęście – zdaniem R. Trzaskowskiego – skończyła się baneroza i szyldoza. Statystycznie podobno, każdy ze 190 tysięcy kandydatów wygenerował ok. 20 kg reklam. Tylko gdzieniegdzie przed drugą turą fruwały jeszcze pozrywane częściowo banery. Samorządowiec wygrał w pierwszej turze fotel prezydenta stolicy. Ale dostało mu się za filmik reklamowy, w którym on agituje, a żona gotuje. No to, po wyborach zrobił filmik: on pichci, a żona dziękuje wyborcom. Poczucie humoru zawsze w cenie.

Sejm coraz bardziej przypomina film, który jest wyświetlany dla nikogo. Nawet podczas debaty o terminacji ciąży ławy świeciły pustkami. Doprawdy, nie wiadomo czasem, czy temat jest wyczerpany. Czy mówca jest wyczerpany. Gdzie sens? Tu kłania się język mojego znajomego Czecha – „momentalnie niepritomny”, czyli chwilowo nieobecny. Lub „mam napad”, tj. mam pomysł. Na przykład ogłosić, że wiarygodność jest bezcenną walutą. W tym nurcie żart: wnuczek uwielbia ciasto z zakalcem i prosi o nie. Babcia: – Czy myślisz, że taki przysmak można zrobić na zawołanie?!

Fragment piosenki zespołu Feel: „Możesz iść szybciej niż niejeden chciałby biec. Możesz mieć wszystko, czego tylko chcesz. A każdą myśl zamień w pozytywne słowo. Pokaż na co Cię stać, ale niejeden raz(…). Słuchaj, słuchaj, jaj, jaj… Piękne słowa mówią wszystko lecz nie zmienią nic(…)”. Może na kształt „jadłodzielni”, stworzyć „słowodzielnie” i upowszechniać dobre, mądre myśli? Choć wiadomo, że liczą się tylko czyny. Rządzący zamiatają, czyszczą, wietrzą. Porządki nie tylko wiosenne. ABW weszła do domów wiceministrów sprawiedliwości i ich szefa w poprzedniej ekipie rządowej. Były krzyki wniebogłosy. A komentatorzy co rusz podają przykłady korupcji. Ryszard Petru ukuł powiedzenie, że bizancjum pozabudżetowych funduszy już nie ma się dobrze. A kpiarze przesyłają memy: „W głowie się nie mieści. Tym bardziej, że ciasna. Sprawców”. Trochę to tak, jak malutkie logo na plakatach kandydatów PIS. Skarlało? Niektórzy zblamowali się. Wstyd.

Taki patent. Poprzednia administracja rządowa nie ofuknęła nikogo. Zresztą, na wiele newsów nie ma odpowiedzi. Orlen dał kasę (440 tys. zł) na promocję filmu o Zenku; namawiane były też Lotos i Energa. Już nie wspominając o środkach na śledzenie niektórych polityków ówczesnej opozycji. Konrad Piasecki z TVN nie doczekał się jasnej odpowiedzi, dlaczego także futrowano bogate spółki. I jeszcze perełka. Portal proto.pl podał (inne portale także), że firma R. Lewandowskiego otrzymała ćwierć miliona złotych na promocję… CPK. Cóż, to pikuś, w ogromnym koszcie 155 miliardów złotych całej inwestycji. Inne przekroczenia poziomu bezczelności są większego kalibru – podsumowują specjaliści.

Świadomy obywatel chciałby, aby były nagłaśniane nie tylko wpadki i przekręty poprzedników. Ma swoją wersję powiedzenia z kampanii B. Clintona, z 1992 roku: „Komunikacja, głupcze” (było: gospodarka). Informować, wyjaśniać, tłumaczyć załatwione sprawy. I może „załatwionych” szkodników…

Samorządy chciałyby dostać do kieszeni. A nie – po kieszeni. W 748 gminach dogrywka. Frekwencja wyniosła 44,06 %. W miastach wojewódzkich wygrali kandydaci KO; w innych – też zyskali przewagę. O co się bili? O samorządową podmiotowość. Właściwie – o swoich mieszkańców. Żeby już żadna partia nie wzięła sobie państwa na własność. Aktor Michał Żebrowski rzekł, nieodkrywczo lecz publicznie: – Polska jest młodszych i starszych; nasza po prostu. Zawsze przyda się „pigułka przed”. Cynizmem, głupotą, marnotrawstwem. Publika i tak oceni.

Małgorzata Garbacz
Członkini SDRP RP Dolny Śląsk

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...