Z kroniki pan…i G. Marsz! na marsz

| 17 maj 2023  16:38 | Brak komentarzy

4 czerwca 1989 roku – ważna data w naszej historii. Tego dnia odbyły się demokratyczne wybory do parlamentu. Wygrali opozycjoniści. To był koniec socjalizmu. I od dziesięciu lat, uchwałą Sejmu, to Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Jeszcze jakieś pytania, czy iść?!

Na razie rodacy jeżdżą po ciekawych miejscach w kraju. Nie tylko lokalsi tłumnie odwiedzają miejscowe atrakcje. Pałaców, zamków, ogrodów u nas dostatek. Choćby – w Opolskiem – zamek w Niemodlinie i pobliski – w Kopicach (jeszcze ładniejszy), arboretum w Lipinie. Lub – na północ od Wrocławia – Pawłowice i, oczywiście, zamek książęcy w Oleśnicy. I jeszcze – arboretum koło Sycowa. Wszędzie kwitnąco – tulipany, różaneczniki. Oraz – renowacje, które cieszą najbardziej. Podobnie – jak poczucie humoru.

W parku w Szczodrem (niegdyś izolatorium podczas epidemii ospy, w 1963 roku) siedzi sobie kumak pogodowy. Rzeźba, która swoim wyglądem przepowiada: jak pada deszcz – jest mokra, śnieg – cała biała, w słońcu – błyszczy, a we mgle – jej nie widać. Brawo dla pomysłodawców. Przypomina się pytanie: Auto skręca w prawo. Która opona się mniej zużywa? Odpowiedź: Zapasowa.

Malkontent ma skojarzenie, że my zapasowego kraju nie mamy. Z naszego nieba znikają, drony, balony i rakiety. Znawcy mówią, że to piramidalny skandal. Owa rakieta (6 m długości i 1,5 tony wagi), która może przenosić broń atomową, przeleciała 400 km. I spadła na ziemię, w grudniu. W kwietniu znalazła ją spacerowiczka w lesie, pod Bydgoszczą. Teraz odpowiedzialnym spada szczęka, bo trzeba to wyjaśnić. Obywatelom spada ciśnienie z powodu indolencji w ministerstwie. Albo – w wojsku. „Nie wiadomo” – to zawsze jest dobre wyjaśnienie. Niepojęta szkodliwość decyzyjnej pustki.

Krąży w narodzie mem, że może to spadająca gwiazda była i należało pomyśleć życzenie. A jeden telewidz napisał, że rakiety nie szukali, bo pomyśleli, że jak sama wleciała to i sama wyleci. Zezłoszczony suweren powtarza za ekspertami, że dramatyczna niekompetencja niweczy poczucie bezpieczeństwa. A tam, poczucie. Niweczy bezpieczeństwo. Fachury z rządu i generałowie deklarują, że monitorują przestrzeń powietrzną. Czy ktoś monitoruje za dużą przestrzeń w głowach tych, którzy tłumaczą, że nie wytłumaczą? Poszerza się przepaść między tym, jak reagują, a jak powinni.

Bywa, że coś jest za małe. Pewna nanopartia (mikroskopijna, znaczy się) zmieniła nazwę. Na arenę wchodzą też nowe: Trzecia Droga. Widać, że politycy kreatywni. Pod ręką jest cytat z piosenki zespołu „Leszcze”: „Kombinuj dziewczyno, nim twe wdzięki przeminą”. Społeczeństwo łaknie pozytywów. Aktorka, Dorota Pomykała, w jakimś wywiadzie opowiedziała żart: Żona prosi męża – zrób dla mnie coś miłego, przytul, pogłaszcz, pochwal. Nazajutrz rano mąż… umył jej samochód. Było jej nie w smak. Jak innemu dowcipnisiowi: „Jest jej tak dobrze, że dobrze, że dobrze jej tak!”. Odkurzona sentencja, jak ulał pasuje do tego, co wokół. Członkowie kabaretu Neo-Nówka ze sceny dworują sobie z „Wiadomości” – niosących jedynie słuszne informacje”. – Jak te łosie – wierzą w nie telewidzowie. No, pojeeechali. Jak po feldze.

Dowcipni obserwatorzy proponują grę w trybunał. Rzucasz kostką, aż wypadnie ci suma 9. Albo 11, albo 13. Zasady gry przyjdą z zewnątrz. Tak, jak dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze pojawiły się w kasie, więc trzeba było je rozdać. Ot, cała filozofia. A dziennikarze pełni są oburzenia, że władza sprawuje władzę dla samej władzy. A nie dla dobra obywateli. Defraudacja. Oj, za trudne słowo. Po prostu ktoś znowu skręcił kasę na lewo. Krytycy idą dalej: system już się sam kontroluje, politycy nad nim nie panują. Sprawdzi to unijna instytucja.

Portal proto.pl podał, że w minionym roku NCBR wydało na reklamę 6,5 mln zł. Zgryźliwiec: – Lepiej niech się reklamują niż dzielą z firmami kolegów. Znany z ciętego języka PSL-wiec, publicznie rzekł, że naczelny satrapa rozdaje lenna swoim mandarynom. No, do rany przyłóż. Debeściak – w młodzieżowym slangu.

Zostańmy chwilę w bajkowym świecie. Powiew tradycji. 6 maja, podczas koronacji Karola III, biskupi dzielili kartki z tekstem do przeczytania, dla monarchy i innych. Czterdziesta ceremonia (ostatnia była 70 lat temu) – spektakularne widowisko. Miała analogowy akcent. By nie powiedzieć – papierowy, przy wielkim blichtrze uroczystości.

A co tam, panie w ochronie zdrowia? Od 11 maja 2023 r. nie ma w Polsce wymogu szczepień przeciw covid-19. Dla porządku: w tygodniu od 27.04. do 3.05. odnotowano 1272 zakażenia, 17 osób zmarło. Od 1 lipca ma zostać odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Przynajmniej jedna zwyczajna zapowiedź. Bo te w obietnicach wyborczych – to nadzwyczajna hojność partii rządzącej. Jej przedstawiciel pytany, skąd będą pieniądze na 800 +, darmowe autostrady i leki, rezolutnie odparował: – Z nowego budżetu przecież, który uchwalimy. Ludzie kochani, nie można niczego mieć w tyle. I tyle.

Małgorzata Garbacz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...