Z KRONIKI PAN…I G. Gra w gumę

| 6 gru 2023  11:21 | Brak komentarzy

Pamiętacie: dwie osoby miały „spętane” gumą nogi, a jedna przeskakiwała. Było to 3 x „s”. Sprawność, skoczność, skuteczność. Kto teraz bierze udział w tej gumowej grze? Dla ułatwienia – sprawność zamieńmy na sprawczość. Ostatnio prezydent jednak oznajmił, że nie będzie przeciągał.

Cierpliwość rodaków zostaje nagrodzona. Jeszcze tylko kilka dni. I stare (cokolwiek to znaczy) odejdzie do lamusa. Nową władzę czekają generalne porządki. Oj, będzie przeciąg podczas wiosennego wietrzenia państwa. Na zapas się wszak nie martwmy, bo i teraz zadań po kokardę. I jeszcze to odśnieżanie, bo sypie. Sąsiad na mojej ulicy lata z łopatą już od piątej rano. Owszem, wcześnie ma czarny chodnik, ale też wszystkich sąsiadów wokół obudzonych! W pobliskich sklepach popyt na sól. Nie, nie do sypania „w tryby” odchodzących, choć się prosi.

Zima jest jak kobieta. Ładnie wygląda. Ale wkurza od rana, bo skrobanie auta. Miód na serca obywateli leje nowy marszałek Sejmu. Świetny język, refleks, inteligencja. W sondażach ma już najwyższe zaufanie. Można przeciwnika powalić słowami? Można! Ludzie z przyjemnością oglądają „sejmflix”. W następnym odcinku tego serialu, z pewnością dużo zwrotów akcji. W pierwszym głosowaniu, w nowym Sejmie, na Sz. Hołownię głosowało 265 posłów; wymagana większość to 230 (przeciw było 193). Wyborcy partii rządzącej przeżyli szok poznawczy. Marszałek powiedział chwilę później, że polityka to nie przemoc, to troska. Prosił, aby partii nie mylić z patrią (ojczyzna). Widz Szkła kontaktowego napisał: – Jak będę miał syna, dam mu imię Szymon, a jak córkę – Hołownia.

Nowa osoba w fotelu marszałka i inna jakość debaty. Można rzec: DDM: dystans, dowcip, mądrość. Wiem, wiem – skrót kojarzy się z pandemią – dystans, dezynfekcja, maseczki. No, teraz nie zawadzi wrócić do tego, bo koronawirus znów szaleje. Krakeny, erisy i inne warianty kładą do łóżek podobno – zdaniem ekspertów – po kilkadziesiąt tysięcy obywateli dziennie. Nie wszystko pokazują statystyki testowe. Pacjenci chorują i przechodzą na stronę zdrowych. To tak, jak nasze państwo. Myjcie chociaż ręce. Czyste ręce mają mieć znowu dobry czas… I nie dla lansu.

Oszołomiona partia rządząca, po wyborach, najpierw walnęła kimkę. Jak duży niedźwiedź w gawrze. Ale, dzięki wsparciu w wiadomym pałacu, otrząsa się i powoli rusza na łowy. Przygotowała dekalog polskich spraw. Tak, jakby tylko dziesięć było do naprawienia! Cóż – gena ideologii nie wydłubiesz (jak powiada pewna aktorka). Inna natomiast robi szyderę z odwracania kota ogonem. Katarzyna Kwiatkowska nazywa to kotologią. Za dawnym kabareciarzem, chce się dodać – „stosowaną”. Rozeszły się w kraju newsy, że autobusy przywiozły polityków na Nowogrodzką. A co – pyta wytrawny kpiarz – sami nie chcieli przyjść, bo się pakują, czy co?! Zwycięża serwilizm, czyli bezkrytyczne podporządkowanie; służalczość wręcz niewolnicza. Dobra, już nie pytajmy – dlaczego.

Lud żąda zmian, a ewakuacja długo trwa. Ostatnie synekury do zagospodarowania. Gospodarowanie zupełnie odłożone na bok. Przypuszczenie graniczące z pewnością – zaznacza pilny obserwator rodzimych polityków z prawej strony, że jeszcze niejeden diabeł wyskoczy na biały śnieg. W łeb go? Nie ma czym. Jak w kawale: Przychodzi klient do sklepu: – Są szufle do odśnieżania. – Nie ma. – A miotły – pyta dalej. – Też nie ma. – To czemu nie zamkniecie sklepu – kupującemu puściły nerwy. – Bo kłódek też nie ma – sprzedawca odpowiada przytomnie.

Leszek Balcerowicz podsumowuje publicznie: W Polsce, po PIS-ie mamy rekordowe odsetki od długów. Narastający kryzys wydatków publicznych. Nieodpowiedzialne rozdawnictwo. Jeszcze trochę to potrwa. Bo dotychczasowy premier poparcia szuka chyba wśród botów w parlamencie – komentują ironiści. A jego rząd rotacyjny zyskał określenia: polityczny kabaret, kosztowny spektakl, erzac, farsa, atrapa. Po prostu – LOL. To skrót angielskiego powiedzonka: Lot of Laughs, czyli bardzo zabawne.

Wcześniej było inauguracyjne posiedzenie Sejmu. Marszałek senior znakomicie wypełnił swoją rolę. Marek Sawicki z PSL (dziewiąta kadencja w parlamencie) zebrał brawa i pochwały. Proszę, zza kurtyny wychodzą sami sympatyczni politycy. Tak trzymać. Duży wzrusz – w uczniowskim slangu.

„Księga grzechów” z ośmiu lat i tak będzie opasłym tomem. Szli po bandzie – zdaniem wielu ziomali i dalej wbijają ostro. Albo mają zupełną odklejkę (zrozumiałe, prawda?) Jakiś lek na niestrawność? Przyda się. Włodzimierz Wróbel, znany prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, świetnie podsumował bodajże utworzenie instytutu badań nad średniowieczem, za grube pieniądze publiczne: – To nie jest kontrowersja. To skandal!

Czy lubicie przebój zespołu Scorpions – Wind of change (Wiatr zmian). Jest tam taki fragment: „Zabierz mnie tam, gdzie dzieci jutra dzielą się swoimi marzeniami”. Jeden polityk z lewicy uważa (i nie tylko on), że trzeba zszyć Polskę. Nie, nie dratwą. Kolorowym kordonkiem raczej. Przecież my, to jedno plemię. Nie obrażać nawzajem epitetami, bo suwerenom krew się gotuje. Niektórzy przypominają znane zdanie: „Keep calm and carry on” – zachowaj spokój i rób swoje. Głosił wojenny plakat, w 1939 roku, opracowany, aby podtrzymać morale obywateli podczas wojny. My, Polacy, mamy swój slogan. Na nasze wojenki, oby minione. Może mniej ambitnie zaczerpnięty z piosenki Kasi Klich: „Znów się zepsułeś i wiem, co zrobię, zamienię ciebie na lepszy model”. Wypada szukać go nie tylko pod choinką.

Małgorzata Garbacz,
Członkini SDRP Dolny Śląsk

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...