Wykryć sprawców przestępstw dokonanych na dziennikarzach na Ukrainie
Dziennikarze RP | 24 lut 2014 09:18 | Brak komentarzy
Międzynarodowa misja partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dziennikarzy oraz wolności mediów potępiła przemoc stosowaną wobec dziennikarzy na Ukrainie i wezwała władze tego kraju do pełnego wykrycia sprawców.
W Kijowie, w dniach 19 – 20 lutego 2014 roku, przebywała międzynarodowa misja partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dziennikarzy oraz wolności mediów. Poruszona brutalną egzekucją publiczną (!), dokonaną przez bandytów na młodym pracowniku tygodnika WIESTI, Wiaczesławie Wieremiju potępiła ten brutalny czyn, jak i pozostałe przestępstwa wobec pracowników mediów. – Delegacja misji złożona była z przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (FIJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), dziennikarzy ukraińskich – przedstawiciele Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy, Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy, a także Międzynarodowe Wsparcie dla Mediów, Fundacja Open Society, reporterzy bez Granic i przedstawiciele OBWE ds. wolności mediów.
W swym raporcie opublikowanym w portalu FIJ przedstawiciele misji piszą m. in., iż od końca listopada 2013 roku, a więc od początku konfliktu politycznego na Ukrainie ponad 160 dziennikarzy zostało rannych. Wielu z nich zranionych zostało przez siły bezpieczeństwa świadomie i żaden przypadek nie został dotąd odpowiednio zbadany.
– Wzywamy społeczność międzynarodową – piszą uczestnicy misji – do wykorzystania wszystkich możliwości do wykrycia przestępstw dokonanych na dziennikarzach, a szczególnie ujawnienia morderców Wiaczesława Wieremija, który został brutalnie pobity po okazaniu legitymacji dziennikarskiej, a następnie postrzelony w brzuch. Działo się to w centrum miasta po wyciągnięciu go z taksówki, gdy wracał z Majdanu. Przewieziony do szpitala, wkrótce zmarł. Tylko w dniach 18 i 19 lutego zraniono 27 dziennikarzy. 18 lutego zablokowano też kanał 5 programu telewizyjnego w całym kraju.
Delegacja miała za zadanie zbadać warunki, w jakich wykonują swój zawód ludzie mediów. A ponadto zastanowić się – wobec ciągłych światowych już ataków na dziennikarzy obsługujących różne wydarzenia – w jakich warunkach pracują, a także jakie przedsięwzięcia należy podejmować, by ich chronić oraz jak realizowana jest wolność mass mediów.
*
Wykrycie sprawców przestępstw dokonanych na dziennikarzach, jak i wszystkich mordów i zranień dokonanych na uczestnikach protestów przypadnie nowych władzom. Będziemy pilnie przyglądali się tym poczynaniom informując naszych czytelników.
Portal DziennikarzeRP.org.pl
Komentarze
Pozostaw komentarz: