Wykryć sprawców przestępstw dokonanych na dziennikarzach na Ukrainie

| 24 lut 2014  09:18 | Brak komentarzy

Fot: RIA Novosti / Alexei Furman

Fot: RIA Novosti / Alexei Furman

Międzynarodowa misja partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dziennikarzy oraz wolności mediów potępiła przemoc stosowaną wobec dziennikarzy na Ukrainie i wezwała władze tego kraju do pełnego wykrycia sprawców.

W Kijowie, w dniach 19 – 20 lutego 2014 roku, przebywała międzynarodowa misja partnerstwa w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dziennikarzy oraz wolności mediów. Poruszona brutalną egzekucją publiczną (!), dokonaną przez bandytów na młodym pracowniku tygodnika WIESTI, Wiaczesławie Wieremiju potępiła ten brutalny czyn, jak i pozostałe przestępstwa wobec pracowników mediów. – Delegacja misji złożona była z przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (FIJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), dziennikarzy ukraińskich – przedstawiciele Krajowego Związku Dziennikarzy Ukrainy, Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy, Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy, a także Międzynarodowe Wsparcie dla Mediów, Fundacja Open Society, reporterzy bez Granic i przedstawiciele OBWE ds. wolności mediów.

W swym raporcie opublikowanym w portalu FIJ przedstawiciele misji piszą m. in., iż od końca listopada 2013 roku, a więc od początku konfliktu politycznego na Ukrainie ponad 160 dziennikarzy zostało rannych. Wielu z nich zranionych zostało przez siły bezpieczeństwa świadomie i żaden przypadek nie został dotąd odpowiednio zbadany.

– Wzywamy społeczność międzynarodową – piszą uczestnicy misji – do wykorzystania wszystkich możliwości do wykrycia przestępstw dokonanych na dziennikarzach, a szczególnie ujawnienia morderców Wiaczesława Wieremija, który został brutalnie pobity po okazaniu legitymacji dziennikarskiej, a następnie postrzelony w brzuch. Działo się to w centrum miasta po wyciągnięciu go z taksówki, gdy wracał z Majdanu. Przewieziony do szpitala, wkrótce zmarł. Tylko w dniach 18 i 19 lutego zraniono 27 dziennikarzy. 18 lutego zablokowano też kanał 5 programu telewizyjnego w całym kraju.

Delegacja miała za zadanie zbadać warunki, w jakich wykonują swój zawód ludzie mediów. A ponadto zastanowić się – wobec ciągłych światowych już ataków na dziennikarzy obsługujących różne wydarzenia – w jakich warunkach pracują, a także jakie przedsięwzięcia należy podejmować, by ich chronić oraz jak realizowana jest wolność mass mediów.

*

Wykrycie sprawców przestępstw dokonanych na dziennikarzach, jak i wszystkich mordów i zranień dokonanych na uczestnikach protestów przypadnie nowych władzom. Będziemy pilnie przyglądali się tym poczynaniom informując naszych czytelników.

Portal DziennikarzeRP.org.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...