WYBITNY SIATKARZ PRZYJACIEL DZIENNIKARZY NIE ŻYJE

| 26 paź 2022  08:27 | Brak komentarzy

Zdjęcie: PAP

24 października 2022 r. zmarł Tomasz Wójtowicz – jeden z najwybitniejszych siatkarzy świata, mistrz globu z Meksyku w 1974 roku, złoty medalista olimpijski z Montrealu w 1976 roku. Miał 69 lat.

– Tomek nie był celebrytą, choć niejeden celebryta mógłby pozazdrościć mu popularności. Skromny i życzliwy zaskarbiał sobie sympatię od pierwszego spotkania, a od kiedy zamieszkał w Stasinie, Lublin miał Go na co dzień, tłum sympatyków zgęstniał bardzo, wspomina red. Ewa Zawiślak.

I dodaje: z dziennikarzami Lublina, naturalnie, Tomek miał powiązania profesjonalne jako wielki sportowiec, ale rychło ta relacja przerodziła się w bliższą znajomość i Tomek był NASZ. Kolega, przyjaciel, kumpel. No i sponsor. Dom w Stasinie i Piwnica „Pod Fortuną”, której był współwłaścicielem, zawsze stały otworem dla dziennikarzy. Były miejscem spotkań, zebrań, oficjalnych i towarzyskich. Tomek uczestniczył w naszych biedach i świętach, bardziej cenił koleżeńską obecność niż dyplomy. Nasze spotkania u Niego, rozmowy, nie tylko o wielkim sporcie, pozostaną na zawsze w pamięci dziennikarzy z Lubelskiego Oddziału SDRP.

– Tomasz Wójtowicz karierę sportową, przypomina red. Andrzej Szwabe, zaczynał w lubelskim MKS, a po połączeniu z AZS występował w drugoligowym zespole MKS-AZS, z którego przeniósł się do Avii Świdnik, awansując z nią do ekstraklasy i zdobywając jedyny jak dotąd w historii seniorskiej siatkówki na Lubelszczyźnie brązowy medal. Jako zawodnik Avii trafił do prowadzonej przez Huberta Wagnera reprezentacji Polski, która w 1974 roku w Meksyku zdobyła mistrzostwo świata, a dwa lata później w Montrealu złoty medal olimpijski. W latach osiemdziesiątych, kiedy to grał w klubach włoskich, uznawany był za najlepszego atakującego na świecie. W reprezentacji Polski zaliczył 325 występów-.

W ogłoszonym w 2000 roku przez Międzynarodową Federację Siatkówki – FIVB plebiscycie na najlepszego siatkarza XX wieku, Wójtowicz znalazł się w finałowej ósemce. Zwycięstwo przypadło Amerykaninowi Karach Kiraly’emu.

– Tomasz Wójtowicz był pierwszym Polakiem, który w 2002 roku wprowadzony został do panteonu siatkarskich sław, jakim jest Volleyball of Fame w Holyoke w amerykańskim stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan stworzył nową grę dającą początek dzisiejszej siatkówce.  Volleyball of Fame to ogromne centrum sportu z pałacem siatkarskich sław. W muzealnej części tego kompleksu gromadzone są pamiątki po najlepszych siatkarzach w świecie, ich życiorysy, wywiady, nagrania oraz bogata dokumentacja fotograficzna z najważniejszych wydarzeń w tej dyscyplinie sportu. Po Wójtowiczu zaszczytu wprowadzenia do panteonu siatkarskich sław doznali trzej inni Polacy – Stanisław Gościniak (2005 rok), Edward Skorek (2006) i Hubert Jerzy Wagner 2010),- dodaje A. Szwabe.

W lutym ubiegłego roku Tomasz Wójtowicz odznaczony został  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w marcu rada miasta podjęła uchwałę o nadaniu mu honorowego obywatelstwa Lublina. Został także honorowym obywatelem Świdnika. Jego imieniem nazwana została hala Globus w Lublinie, gdzie m.in. swoje mecze rozgrywają siatkarze LUK Lublin, a w najbliższą środę rywalizować o Superpuchar Polski będą ZAKSA Kędzierzyn i Jastrzębski Węgiel. Przed miesiącem rozegrany tam został pierwszy międzynarodowy turniej Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza, którego patron był pomysłodawcą i podczas którego po raz ostatni spotkał się publicznością i kolegami ze „złotej drużyny Wagnera”.

Od blisko trzech lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Z wielkim żalem żegnamy WIELKIEGO SPORTOWCA i PRZYJACIELA

Tomku, pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci.
Odpoczywaj w pokoju!

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...