Włodzimierz Amerski 11.02.1949 – 14.10.2020

| 19 paź 2020  09:57 | Jeden komentarz

17 września 2020 r. – Włodek, bo tak nazywają Go przyjaciele – mówił: moje miesiące, jeśli nie tygodnie, są już policzone. Okazało się, że chodziło o tygodnie…

14 października 2020 r., po ciężkiej chorobie, zaledwie w wieku 71 lat, odszedł nasz Przyjaciel, redaktor, publicysta Włodzimierz Amerski z Gdańska.

Był dziennikarzem „ z krwi i kości”, z pasją opisującym problemy Polski, Pomorza, także innych krajów, przez ostatnie lata nawet pro publico bono. Zapewne dużą rolę w wyborze życiowej drogi odegrało jego sportowo-dziennikarskie wykształcenie: ukończył bowiem Akademię Wychowania Fizycznego i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na UW. A przeszedł długą dziennikarską drogę: był fotoreporterem w gdańskim oddziale Krajowej Agencji Wydawniczej, Polskiej Agencji Prasowej, reporterem „Dziennika Bałtyckiego”, publicystą „Wieczoru Wybrzeża”, reporterem telewizji Sky Orunia, TV Trójmiasto, , publicystą tygodnika „Kaszuby”, rzecznikiem prasowym AWF w Gdańsku-Oliwie, redaktorem telewizji osiedlowej Gdańsk Rozstaje, publicystą „Gazety Gdańskiej” i portali internetowych wybrzeże 24.pl oraz dobre wiadomosci.eu. Założył też i prowadził własny portal: http://amerdki.blogspot.com

Włodek kochał podróże i poznawanie świata. Uczestniczył w wielu wydarzeniach krajowych i międzynarodowych, m. In. w wyprawie polarnej PAN na Spitsbegen, co dokumentował fotoreportażami, publikowanych na łamach ilustrowanych tygodników, a jego zdjęcia zdobywały nagrody w renomowanych konkursach. Za swoją działalność na rzecz regionu został też wyróżniony odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”. Z racji swojej aktywności, życzliwości, serdeczności wobec ludzi, zdobył wielu przyjaciół nie tylko na Pomorzu, ale również w innych regionach kraju, także w środowisku dziennikarskim. Był aktywnym członkiem najpierw Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1982 r. – Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla nas red. Włodzimierz Amerski był, jest i będzie po prostu: Włodkiem z Gdańska. I takim Go zapamiętamy…

Przyjaciele ze Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 października 2020 r. o godz. 12:00 na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Komentarze

Jeden komentarz do “Włodzimierz Amerski 11.02.1949 – 14.10.2020”

 1. Dating and Women
  sobota, 19 - lis - 2022, godz. 13:14

  Dating and Women

  Włodzimierz Amerski 11.02.1949 – 14.10.2020 – Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP : Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...