Włącz Radio Kampus i poznaj historię Radia Wolna Europa

| 2 lip 2015  19:56 | Brak komentarzy

jannowakjezioranski
97,1 FM – na antenie Radia Kampus, do 1 sierpnia, w każdą sobotę, o godzinie 10.00 – będą emitowane audycje o Janie Nowaku-Jeziorańskim, dyrektorze Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.


W 60-minutowych audycjach poznamy historię jednej z najwybitniejszych postaci polskiej historii XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej Jan Nowak- Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, kurier z Warszawy i przede wszystkim człowiek czynu uznał, że Polska w efekcie porozumień z Jałty i Poczdamu znalazła się – nie z własnej woli – w sferze wpływów radzieckich. W przeciwieństwie do wielu emigrantów wojennych nie mogących odnaleźć się w nowej rzeczywistości zaangażował się więc w sprawę polską. Początkowo związał się z polską sekcją BBC, następnie ruszył do Waszyngtonu, by tam kłaść podwaliny pod przyszłą Sekcję Polską Radia Wolna Europa.
Osiem audycji stanowi chronologiczny zapis jego życia i działalności. W każdej są wywiady i wypowiedzi historyków (m.in. prof. Rafała Habielskiego), a także fragmenty audycji Rozgłośni Polskiej RWE. Warto więc włączyć Radio Kampus (97.1 FM).
Harmonogram emisji audycji:

 • 4 i 11 lipca: Jan Nowak-Jeziorański jako dyrektor rozgłośni; działalność radiowa;
 • 18 lipca: „Mówi Józef Światło”- ucieczka Józefa Światły na Zachód;
 • 25 lipca: Radio Wolna Europa na celowniku władz PRL;
 • 1 sierpnia: rozstanie z RWE- odejście Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Radia Wolna Europa.

Dotychczas wyemitowano trzy audycje, dostępne w formie podcastu do odsłuchania:

Audycje przygotowała i zrealizowała Fundacja Szkolnictwo Dziennikarskie dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm jutra”.

baj

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...