Włącz Radio Kampus i poznaj historię Radia Wolna Europa
Dziennikarze RP | 2 lip 2015 19:56 | Brak komentarzy
97,1 FM – na antenie Radia Kampus, do 1 sierpnia, w każdą sobotę, o godzinie 10.00 – będą emitowane audycje o Janie Nowaku-Jeziorańskim, dyrektorze Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
W 60-minutowych audycjach poznamy historię jednej z najwybitniejszych postaci polskiej historii XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej Jan Nowak- Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, kurier z Warszawy i przede wszystkim człowiek czynu uznał, że Polska w efekcie porozumień z Jałty i Poczdamu znalazła się – nie z własnej woli – w sferze wpływów radzieckich. W przeciwieństwie do wielu emigrantów wojennych nie mogących odnaleźć się w nowej rzeczywistości zaangażował się więc w sprawę polską. Początkowo związał się z polską sekcją BBC, następnie ruszył do Waszyngtonu, by tam kłaść podwaliny pod przyszłą Sekcję Polską Radia Wolna Europa.
Osiem audycji stanowi chronologiczny zapis jego życia i działalności. W każdej są wywiady i wypowiedzi historyków (m.in. prof. Rafała Habielskiego), a także fragmenty audycji Rozgłośni Polskiej RWE. Warto więc włączyć Radio Kampus (97.1 FM).
Harmonogram emisji audycji:
- 4 i 11 lipca: Jan Nowak-Jeziorański jako dyrektor rozgłośni; działalność radiowa;
- 18 lipca: „Mówi Józef Światło”- ucieczka Józefa Światły na Zachód;
- 25 lipca: Radio Wolna Europa na celowniku władz PRL;
- 1 sierpnia: rozstanie z RWE- odejście Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Radia Wolna Europa.
Dotychczas wyemitowano trzy audycje, dostępne w formie podcastu do odsłuchania:
- 13 czerwca: Jan Nowak-Jeziorański – kurier z Warszawy; jak zostaje emisariuszem Armii Krajowej (http://bit.ly/1eTZboF);
- 20 czerwca: dziennikarz polskiej sekcji BBC (http://bit.ly/1JiduwY);
- 27 czerwca: początki Radia Wolna Europa i jego Polskiej Sekcji w Nowym Jorku (http://bit.ly/1NqOipz).
Audycje przygotowała i zrealizowała Fundacja Szkolnictwo Dziennikarskie dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm jutra”.
baj
Komentarze
Pozostaw komentarz: