Wielka gala w Lublinie PREZENTACJA LEKSYKONU DZIENNIKARZY LUBELSZCZYZNY

| 5 paź 2015  15:39 | Brak komentarzy

Gala w Lublinie_002
„Leksykon dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny” trafił na rynek. Jego oficjalna prezentacja, zorganizowana przez LO SDRP, odbyła się 1 października 2015 r. w wypełnionej niemal do ostatniego miejsca sali widowiskowej Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Uczestniczyli w niej licznie dziennikarze, zwłaszcza ci, których biogramy znalazły się w tej publikacji, oraz wielka rzesza sympatyków prasy, radia i telewizji.

Prezydenta Miasta Lublina dra Krzysztofa Żuka reprezentował jego zastępca wiceprezydent Krzysztof Komorski. Obecni byli również dyrektor Wydziału Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego woj. lubelskiego Bogdan Kawałko i prezes LSM Jan Gąbka. Środowisko naukowe Lublina było reprezentowane przez prodziekan Wydziału Politologii UMCS kierownika Zakładu Dziennikarstwa tej uczelni prof. dr hab. Iwonę Hofman oraz dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych KUL prof. dr hab. Karola Klauzę. Obecni byli także przedstawiciele sponsorów tej pionierskiej w regionie publikacji, a to dyrektor naczelny SPSK nr 4 w Lublinie dr n. med. Marian Przylepa i prezes LSS Społem w Lublinie Mieczysław Zapał; MPK Lublin reprezentowała rzecznik prasowa Weronika Opasiak.

W dziennikarskiej gali w Lublinie uczestniczył sekretarz generalny ZG SDRP red. Andrzej Maślankiewicz, a także przewodniczący LO SDP Jacek Przesmycki.

Gala w Lublinie_003

Spotkanie, w trakcie którego podkreślono znaczenie dziennikarstwa w budowie społeczeństwa pluralistycznego, ze znanym sobie wdziękiem i lekkością prowadziła red. Grażyna Hryniewska, artystycznie zaś uświetniła solistka zespołu GATE, nauczyciel śpiewu w szkole Muzycznej YAMAHA w Lublinie AGNIESZKA WIECHNIK.

Dziennikarski wieczór z „Leksykonem dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny” osłodziła swym sztandarowym wyrobem o wyrafinowanym smaku – tortem Williams – CUKIERNIA WILLIAMS Andrzej Ochal, zaś w jego organizacji nieocenioną rolę odegrali pracownicy życzliwego dziennikarzom Domu Kultury LSM z dyr. Andrzejem Zdunkiem na czele.

Leksykon, przypomnijmy, został wydany z inicjatywy Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Jego redaktorem jest znany dziennikarz i medioznawca, laureat Akademickiego Lauru Dziennikarskiego AKLAUD 2014 ustanowionego przez trzy wyższe uczelnie Lublina – KUL, UMCS i WSPA – red. Alojzy Leszek Gzella /SDP/.

Leksykon zawiera ponad tysiąc biogramów i nazwisk osób pracujących oraz publikujących w środkach masowego przekazu woj. lubelskiego w latach 1944 – 2014. Znalazły się w nim sylwetki pionierów odradzającego się po II wojnie światowej w Lublinie polskiego dziennikarstwa, a nade wszystko dziennikarzy i redaktorów związanych z naszym regionem przez wiele lat pracy twórczej i życia. Uwzględnione w nim zostały również osoby publikujące w wydawnictwach tzw. drugiego obiegu w latach osiemdziesiątych minionego stulecia oraz w kościelnych.

Leksykon został wydany w akademickim formacie B5 w nakładzie 500 egzemplarzy, w tym 100 w oprawie twardej. Wydrukowany został przez Drukarnię i Wydawnictwo Akademickie Wyższej Szkoły Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie.

Książka ukazała się przy finansowym wsparciu następujących instytucji i firm: Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, Polskie Radio. Regionalna Rozgłośnia w Lublinie RADIO LUBLIN S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Lublin Sp. z o.o., Lubelska Spółdzielnia Spożywców SPOŁEM w Lublinie, HANESCO – Nieruchomości Sp. z o.o. w Lublinie, MULTIDRUK S.A. Lublin, PGE Dystrybucja S.A. Lublin. /SW/

Gala w Lublinie_009

Gala w Lublinie_008

Gala w Lublinie_006

Gala w Lublinie_007

Gala w Lublinie_005

Gala w Lublinie_004

Zdjęcia: Mirosław Trembecki 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...