Wieczór z pisarką i muzyczną „Pasją”

| 16 lut 2020  15:50 | Jeden komentarz

Po raz drugi swój skromny udział w Dniach Seweryna Pieniężnego, cyklu organizowanego przez warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, miał regionalny oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Tym razem w piątek, 14 lutego 2020 r. „Scena Literacka” Książnicy Polskiej w Olsztynie gościła pisarkę Helenę Piotrowską oraz muzyczny zespół „Pasja” z Dobrego Miasta. Oba wydarzenia wywołały wiele emocji i wzruszeń.

Helena Piotrowska od lat zajmuje się dziennikarstwem i twórczością literacką, specjalizując się w pisaniu biografii postaci zasłużonych dla regionu Warmii i Mazur, ale także mniej znanych, za to z niezwykłą przeszłością. Stąd spotkanie autorskie poświęcone bohaterom jej książek, których wydała już kilkanaście. Począwszy od wspomnień o Wojciechu Muchlado, wybitnym choreografie, instruktorze Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”, w którym występowała również, a jakże, Helena Piotrowska. Potem napisała biografie malarza i muzealnika Hieronima Skurpskiego, projektantki tkanin artystycznych Barbary Hulanickiej (pod świetnym tytułem „Hulajnitka”), trenera i działacza olimpijskiego Mariana Rapackiego, zawodniku wyścigów motocyklowych Kazimierza Kurgana, dyrektorki szkoły specjalniej Janiny Triebling, a także książki o wychowankach domów dziecka i – ostatnio – opowieść o pochodzącym z Wołynia Janie Rutkowskim, który po wojnie na stałe związał się z Olsztynem.


Jednym słowem – literatura faktu w najczystszym wydaniu, ocalająca naszą codzienną historię od zapomnienia. Spotkanie z pisarką nabrało dodatkowego waloru dzięki prowadzącemu z nią mądrą rozmowę Łukaszowi Ślusarczykowi, wicedyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej. Natomiast Helena Piotrowska wystąpiła już jako kandydatka SDRP.

Taką intrygującą historię, godną uwiecznienia, ma również rodzinny zespół wokalny „Pasja”, będący emanacją Dobromiejskiego Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych PASJA. Kontynuuje on tradycję założyciela zespołu, którym był Stefan Kubiński, jeden z pierwszych osadników w Dobrym Mieście, a na pewno pierwszy szewc w tym mieście. W zespole występują jego córki, wnukowie i krewni oraz zięć Andrzej Kuptel, lider zespołu, pracującego pod kierunkiem Dariusza Ejsymonta, który aranżuje wszystkie śpiewane przez „Pasję” utwory. Tym razem, skoro to były Walentynki, zaprezentowano premierowy koncert „Kochajmy się”. Z prawdziwą pasją zaśpiewano 15 piosenek o różnych odcieniach miłości, głównie popularnych przebojów polskich (Krystyny Konarskiej, Krzysztofa Krawczyka, Skaldów, Happysad i innych) oraz zagranicznych, w tym utworu z filmu „Love story” i piosenki Leonarda Cohena „Tańczmy aż po miłości kres”. Za to po raz pierwszy w Olsztynie mogliśmy poznać przebojowy utwór o Dobrym Mieście „Tu na zawsze zostać chcę”.

MK
Fot. Andrzej Adamowicz

Komentarze

Jeden komentarz do “Wieczór z pisarką i muzyczną „Pasją””

  1. Marek Książek
    wtorek, 18 - lut - 2020, godz. 20:14

    Oczywiście Andrzej Kuptel, lider dobromiejskiej „Pasji” jest członkiem oddziału SDRP w Olsztynie.

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...