„Wiater w oczy”…

| 26 sie 2019  08:39 | Brak komentarzy

… czyli satyra według niepokornego Tomasza Wiatera, wystawa w stołecznym Muzeum Karykatury (ul. Kozia 11). Można ja oglądać do 1 września.

Ostatni moment, aby wybrać się na wystawę dla dorosłych i … z poczuciem humoru. Wiater „nie oszczędza młodych i starych, biednych i bogatych, wierzących i ateistów, o politykach i ateistach nie wspominając. … Artysta mocnymi „podmuchami” rozedrganej kreski …kładzie na łopatki. … Przyprawia nas o bóle pękającego ze śmiechu brzucha i – jak prawdziwy Wicher – o skoki ciśnienia”. To najlepsza recenzja i zachęta do obejrzenia (koniecznie) tej wystawy, pióra Elżbiety Laskowskiej, dyrektor muzeum.

fot. Ireneusz Sobieszczuk

Dla naczelnego tygodnika „Nie” Wiater jest poprzez swoje rysunki jego „czołowym felietonistą”. Rzadka to umiejętność. Docenia ją kolega z branży – Henryk Sawka: „Gdyby pojawiła się polska wersja francuskiego CHARLIE HEBDO, jeden rysownik nie musiałby starać się o przyjęcie, gdyż to do niego skierowano by pierwsze kroki. … Byłby to oczywiście Tomasz Wiater”.

Na wystawie pokazano ponad 200 rysunków i oryginalnych form rzeźbiarskich – a wszystko o władzy, polityce i religii. Autor posługuje się mocną kreską i jest to pokaz mocnej satyry.

Barbara Janiszewska

Wiater na finisażu swojej wystawy

 

31 sierpnia (sobota) o godz. 12.00 w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ul. Koziej 11 odbędzie się spotkanie z Tomaszem Wiaterem w ramach finisażu wystawy „Wiater w oczy”. Wystawa zawiera około 300 obiektów wybranych ze zbiorów muzeum oraz z prywatnej kolekcji artysty – oryginalne rysunki, którym towarzyszą formy rzeźbiarskie wykonane specjalnie na potrzeby ekspozycji.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...