WARSZTATY DLA DZIENNIKARZY. TEMAT: Siecioholizm, pracoholizm i zakupoholizm

| 10 mar 2016  16:34 | Brak komentarzy

warsztaty

Siecioholizm, pracoholizm czy zakupoholizm określane są przez ekspertów epidemią XXI wieku.  Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, zdecydowana większość Polaków nie uznaje istnienia tych uzależnień. Osoby na nie cierpiące darzone są niechęcią i postrzegane jako „same sobie winne”. Fundacja Inspiratornia, chcąc przeciwdziałać krzywdzącym stereotypom, zaprasza dziennikarzy zainteresowanych tematem współczesnych uzależnień na warsztaty.

Już dziś rusza nabór do projektu adresowanego do dziennikarzy. Będą oni mogli wziąć udział w trzech dwudniowych warsztatach poświęconych siecioholizmowi, patologicznemu hazardowi i pracoholizmowi.

– Uzależnienia behawioralne to zjawisko, które pojawiło się wraz ze zmianami społecznymi i technologicznymi ostatnich kilkudziesięciu lat – mówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia. – Wzrastające tempo życia, stres i konsumpcjonizm są bowiem czynnikami, które sprzyjają ich występowaniu.

W latach 2012 i 2015 Fundacja CBOS opublikowała badania poświęcone oszacowaniu rozpowszechnienia tych uzależnień w Polsce, udowadniające istnienie problemu. Coraz częściej zaczęły też powstawać grupy samopomocowe skupiające siecioholików, hazardzistów oraz pracoholików, a terapeuci zaczęli się szkolić, by nieść im pomoc.

– Z roku na rok, dzięki wiedzy, jaką zdobywamy, rosną szanse zahamowania tej epidemii. Jest tylko jeden problem – dodaje Ruszpel. – Powszechności występowania tych uzależnień i wiedzy ekspertów, towarzyszy… bardzo niska świadomość społeczna. Uzależnienia behawioralne traktowane są jako przejaw słabości charakteru, złej woli, fanaberia.

Przykładowo: w opinii Polaków (badania CBOS 2012) uzależniony od hazardu to ten, który „szuka łatwych pieniędzy”, zakupoholiczka to osoba „próżna”, a pracoholik to „karierowicz”. Badani stwierdzali też, że hazard jest mniej szkodliwy niż nikotynizm, a siecioholizm to niegroźne przyzwyczajenie. Zdaniem ankietowanych leczenie większości tego rodzaju uzależnień nie powinien finansować NFZ.

– Chcemy pokazać społeczeństwu, jak złożonym problemem są uzależnienia behawioralne; przedstawiając historie osób uzależnionych, chcemy dowieść, jak bardzo aktualny i poruszający jest to temat. Dlatego zapraszamy dziennikarzy na warsztaty i liczymy na ich udział w projekcie – mówi Ruszpel.

Warsztaty poprowadzą pracownicy Fundacji Inspiratornia, a także reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska oraz pisarz i dziennikarz Remigiusz Grzela – oboje specjalizujący się w pogłębionych i wnikliwych portretach psychologicznych opisywanych bohaterów.

Warsztaty odbędą się w Warszawie, w trzech terminach:

  • 14-15 kwietnia – siecioholizm i inne uzależnienia behawioralne
  • 12-13 maja – hazard i inne uzależnienia behawioralne
  • 16-17 czerwca – pracoholizm i inne uzależnienia behawioralne

Udział w warsztatach jest nieodpłatny.

Dodatkowe informacje i zgłoszenia poprzez formularz na stronie: www.fundacja-inspiratornia.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...