Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki

| 21 sie 2014  20:45 | Brak komentarzy

Pałac Szustra, fot: Wikipedia

Pałac Szustra, fot: Wikipedia

Na kulturalnej mapie Polski wśród wielu organizacji pozarządowych, których w 2012 r. zarejestrowanych było 80 tys. – kultura i sztuka zajmuje drugie miejsce. Organizacją, która zasługuje na szczególną, uwagę jest Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – trzecia co do wielkości placówka posiadająca zbiory będące częścią narodowego zasobu bibliotecznego – obok Biblioteki Narodowej i Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Niezwykle ważnym elementem działalności Towarzystwa jest wkład w dziedzictwo kulturowe Polski, które jest przecież częścią uniwersalistycznych wartości Europy. Bezcenne zbiory biblioteczne liczące 47 tys. pozycji wydawniczych, prace archiwalne i muzealne, gromadzenie piśmiennictwa muzealnego oraz działalność naukowo badawcza – to wielka misja do spełnienia.

Bieżący rok to 144 rok działalności WTM, działalności będącej spuścizną założeń statutowych, idei krzewienia kultury muzycznej jego wielkich założycieli – Moniuszki, Sikorskiego, Wieniawskiego, Karłowicza. Towarzystwo realizujowało zarazem szeroko zakrojony program kultury muzycznej uwzględniający różne aspekty odbioru muzyki poważnej.

Od ponad 20 lat kreatorem programowej działalności WTM jest Andrzej Mrowiec. Zawsze życzliwy dla wszelkich inicjatyw związanych z kulturą, nie chętnie o sobie mówi. W kwietniu ubiegłego roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Warszawy”. I nie tylko kierowanie tą niezwykle ważną dla polskiej kultury placówką o tym zadecydowało. Obok zarządzania Warszawskim Towarzystwem Muzycznym jest zaangażowany w działalność organizacji pozarządowych w stolicy. Zna więc potrzeby i oczekiwania warszawskiej społeczności. Warszawiacy chętnie odwiedzają Pałac Szustra – siedzibę Towarzystwa, gdzie szczególną uwagę przyciągają cykliczne kameralne koncerty muzyki poważnej, muzyki nie tylko założycieli WTM, ale także współczesnych twórców. Koncerty stanowią realizacje szeroko zakrojonego programu krzewienia kultury muzycznej uwzględniającego różne aspekty odbioru muzyki poważnej.

Od ponad 50 lat w przedszkolach i szkołach prowadzone są koncerty muzyczne oraz spektakle teatralne, gdzie np. baśnie są formą wprowadzenia dzieci w świat muzyki poważnej.

Ważnym elementem kształcenia ogólnego dzieci i młodzieży, zwłaszcza gdy w szkołach zlikwidowano nauczanie muzyki, jest udostępnienie różnym grupom wiekowym możliwości uczestniczenia w ogniskach muzycznych. Niestety środowiska zajmujące się edukacją niewiele robią, aby nauczanie muzyki przywrócić. I choć wciąż się o tym mówi, mówi się za mało.

Właśnie dlatego tak ważne jest organizowanie koncertów umuzykalniających dla dzieci, począwszy już od wieku przedszkolnego. Coraz więcej młodzieży uczestniczy w koncertach, które podobnie organizuje Warszawska Filharmonia. Obok spotkań z muzyką Warszawskie Towarzystwo Muzyczne organizuje wystawy przybliżające młodzieży twórczość wielkich kompozytorów, a także audycje dla dzieci. Uczestnicy ognisk muzycznych mają szansę zaprezentować swoje umiejętności na organizowanych w warszawskich Łazienkach koncertach.

Dzięki działalności Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego ponad 250 osób z różnych grup wiekowych uczestniczy w ogniskach muzycznych, gdzie prowadzone są zajęcia dla różnych grup wiekowych m.in. w klasie gry na instrumentach, w klasie śpiewu solowego, a także piosenki. Złożenie egzaminu owocuje uzyskaniem dyplomu ukończenia szkoły muzycznej pierwszego stopnia.

Środki na działalność WTM pozyskuje z budżetu państwa, z samorządów oraz od sponsorów prywatnych. Realizowana od 5 lat ciekawa inicjatywa „Królewskie Arkady Sztuki” to pomoc finansowa m. st. Warszawy. Dzięki tej pomocy warszawiacy oraz licznie odwiedzający Warszawę w okresie wakacji turyści mogą spotkać się w scenerii Arkad Kubickiego u podnóża wschodniej elewacji Zamku Królewskiego z muzyką kompozytorów klasycznych, a także współczesnych. Zróżnicowana propozycja stylów oraz repertuaru to zarówno muzyka, teatr jak też taniec. W prezentacjach muzycznych słuchacze mają możliwość spotkać się z muzyką instrumentalną, wokalną, a nawet z jazzem.

Od lat WTM pozyskuje środki na organizację Międzynarodowego Festiwalu Organowego Jana Sebastiana Bacha organizowanego we współpracy z Europejskim Festiwalem Organowym oraz na czwartkowe i niedzielne koncerty chopinowskie, które na stałe weszły do kalendarza imprez organizowanych w Pałacu Szustra.

W Pałacu Szustra odbywają się także spotkania i regularne spektakle, choć dla niewielkiej widowni, ale za to w kameralnym klimacie zabytkowych wnętrz. Wśród realizowanych we wnętrzach Pałacu Szustra spektakli na szczególna uwagę zasługuje jedyny w Polsce VIDEO TEATR Lothe Lachmann „Poza”, w którym aktorom występujących na scenie towarzyszy projekcja elektronicznego obrazu z rzutnika czy komputera. Ciekawym realizowanym projektem jest spektakl „Labirynt Teatralny” dla dzieci w wieku 6 -12 lat.

Elżbieta Grec

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...