W TVP SA: „Koniec żartów, zaczęły się schody”

| 23 kwi 2015  14:10 | Brak komentarzy

23 kwietnia, 78 pracowników Leasing Team wyrzuconych z TVP SA, dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików zostało wezwanych na godzinę 10-tą, do siedziby przy ul. Taśmowej 7, aby odebrać wypowiedzenia umów o pracę.

Czy tak właśnie to sobie wyobrażali? Rozmawiałam z kilkoma kolegami… granda, skandal, czujemy się nie tylko upokorzeni, ale i strasznie oszukani..to najczęściej padające opinie.

Panuje totalne rozgoryczenie, często graniczące z rozpaczą…dla wielu z nas Telewizja była jedynym miejscem pracy, byliśmy jej oddani i lojalni w stosunku do niej, choć często wielu z nas kuszono wieloma innymi medialnymi propozycjami. Wielu z nas to niemłodzi już dziennikarze, nie o takich walczy rynek medialny…nie poszukuje też dobrych „rzemieślników” ale przede wszystkim „gwiazdorów”, na których można zbić kasę.

Jak się w takiej sytuacji znaleźć ? Po 20, 30 latach pracy trudno myśleć o „wyrzuceniu na bruk”, choć taka wizja pojawia się coraz częściej.

Zapewnienia, że jeśli się założy działalność gospodarczą, możliwość kontynuacji współpracy z TVP będzie nadal obowiązywała, jest tak samo wiarygodna jak słowa Prezesa Brauna, że outsorsing nie oznacza zwolnień grupowych.

Z ostatnich informacji związkowych i doniesień prasowych dowiadujemy się: Outsourcing pod lupą fiskusa. Firmy mogą mieć kłopoty”… i dalej „Jeżeli kontrakty z agencjami pracy tymczasowej okażą się nieważne, firmy mogą mieć kłopoty. Nawet jeżeli usługodawca płacił zaliczki na PIT, skarbówka wykaże zaległość podatkową…” Plany uporządkowania rynku outsourcingu pracowniczego to efekt ostatniego spotkania z szefem administracji podatkowej Jackiem Kapicą. Uczestniczyli w nim nie tylko poszkodowani przedsiębiorcy, ale również posłowie.

Afera wybuchła, gdy okazało się, że kontrolowane przez Zdzisława K. agencje pracy tymczasowej nie płaciły za outsourcingowanych pracowników zaliczek na PIT i składek ZUS.

Zarząd TVP też może mieć w związku z tym poważne kłopoty.

OZ LT ZZPTiTMP Wizja, 21 kwietnia, wystąpił do Ministra Władysław Kosiniak – Kamysza z prośbą o:

wyznaczenie mediatora dla sporu zbiorowego wszczętego w związku z nieuwzględnieniem żądań związkowych przez Pracodawcę LeasingTeam Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Taśmowa 7”

W środę ZZPTiTMP Wizja wystąpił także z pilną petycją do Okręgowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Pracy, po raz kolejny zresztą. W piśmie tym czytamy m.in.:

zwracamy się z prośbą o pilne rozpoczęcie kontroli, o którą Związek wnioskował pismem Wizja/LT/11/2015 z 19.03.2015. Efektem działań, o których bezprawności informowaliśmy w w/w piśmie, jest prowadzony obecnie proces zwolnień grupowych. Wszystkim pracownikom wręczono wypowiedzenia warunków pracy i wynagradzania, które mają obowiązywać od 1 sierpnia 2015 r.

Jednocześnie 78 z tych osób poinformowano, że zostaną zwolnione grupowo również z dniem 1 sierpnia 2015r. W dniu jutrzejszym, w czwartek 23 kwietnia, o godz. 10:00 pracownicy zostali wezwani, aby odebrać wypowiedzenia umów o pracę.

Cały proces, począwszy od ocen pracowniczych, o których kontrolę wnioskowaliśmy, aż po obecne zwolnienia grupowe, które są jego efektem, jest prowadzony z naruszeniem prawa.

Zwracamy się z prośbą o obecność inspektora pracy w dniu jutrzejszym w LeasingTeam.

Naszym zdaniem jest to niezbędne dla prawidłowej oceny działań zarządu LeasingTeam i jest niezbędnym elementem tej kontroli.”

Autorzy” tzw. outsourcingu dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików z Telewizji Polskiej do LeasingTeam twierdzili, że nie chcieli zwolnień  grupowych doświadczonych pracowników TVP. I dlatego przekazali ich do agencji pracy tymczasowej. Teraz to LeasingTeam zwalnia grupowo bądź wypowiada warunki pracy i płacy byłym pracownikom TVP.

I w tak oto prosty sposób Telewizja pozbyła się ludzi w białych rękawiczkach.

Związek Wizja, reprezentujący interesy wielu pracowników TVP zaprasza na konferencję prasową, na której zostanie przedstawiona aktualna sytuacja oraz pokazane mechanizmy, jakie zastosowano, aby upokorzyć i poniżyć twórców Telewizji Polskiej. Zostaną odsłonięte kulisy tej operacji.

Konferencja odbędzie się w piątek, 24 kwietnia, o godzinie 14:00,w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

Katarzyna P.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...