W stulecie urodzin Andrzeja Wróblewskiego-Ibisa powstaje Nagroda IBISA
Dziennikarze RP | 28 lip 2022 22:08 | Brak komentarzy
W setną rocznicę urodzin Andrzeja Wróblewskiego-Ibisa Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia Nagrodę Jego imienia.
Będzie to Doroczna Nagroda Młodych Dziennikarzy Warszawy i Mazowsza.
Patron Nagrody, Andrzej Ibis Wróblewski, dziennikarz, krytyk muzyczny i językoznawca związany był przez wiele lat z „Życiem Warszawy”. W tym roku, 26 lipca, przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Ibisa Wróblewskiego. Ustanowienie nagrody – w porozumieniu z jego żoną Elżbietą Wojnowską – traktujemy jako wyraz pamięci i wdzięczności dla wybitnego dziennikarza i społecznika, który nie ustawał w krzewieniu zasad poprawnej polszczyzny i piękna rodzimego języka.
Korzystamy z tej rocznicy, aby ogłosić powstanie nagrody i opublikować jej regulamin. Używany przez Andrzeja Wróblewskiego pseudonim Ibis stanie się znakiem nagrody (plakietka z ideogramem Ibisa) i jej obiegową nazwą (Nagroda Ibisa).
Zarząd Oddziału Warszawskiego SDRP
Spotkanie przy grobie Andrzeja Ibisa Wróblewskiego
W setną rocznicę urodzin wybitnego dziennikarza, społecznika i językoznawcy, Andrzeja Ibisa Wróblewskiego, delegacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej złożyła kwiaty na jego grobie na Cmentarzu Wojskowym ma Powązkach. Zapalono świece na płycie nagrobnej.

Na zdj. od lewej: Andrzej Maślankiewicz, Marek Kuliński, Elżbieta Wojnowska, Tomasz Miłkowski i Andrzej Łukasz Wróblewski
W symbolicznej uroczystości wzięła udział wdowa Elżbieta Wojnowska, która wraz z mężem m.in. tworzyła Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz ich młodszy syn, Andrzej Łukasz Wróblewski.
SDRP reprezentowali: Andrzej Maślankiewicz – sekretarz generalny SDRP, Marek Kuliński – przewodniczący Naczelnego Sadu Koleżeńskiego i członek Zarządu Oddziału Warszawskiego SDRP oraz przewodniczący Zarządu Tomasz Miłkowski.
Zebrami wspominali z podziwem niezmordowaną pracę Ibisa i jego wkład w krzewienie poprawnej polszczyzny. Elżbieta Wojnowska dziękowała za pamięć o jej mężu i ustanowienie Nagrody jego imienia, wyrażając nadzieję, że ta nagroda będzie iść śladami wytyczonymi przez Ibisa, kultywując piękno języka ojczystego.
Komentarze
Pozostaw komentarz: