W stulecie urodzin Andrzeja Wróblewskiego-Ibisa powstaje Nagroda IBISA

| 28 lip 2022  22:08 | Brak komentarzy

W setną rocznicę urodzin Andrzeja Wróblewskiego-Ibisa Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia Nagrodę Jego imienia.

Będzie to Doroczna Nagroda Młodych Dziennikarzy Warszawy i Mazowsza.

Patron Nagrody, Andrzej Ibis Wróblewski, dziennikarz, krytyk muzyczny i językoznawca związany był przez wiele lat z „Życiem Warszawy”. W tym roku, 26 lipca, przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Ibisa Wróblewskiego. Ustanowienie nagrody – w porozumieniu z jego żoną Elżbietą Wojnowską – traktujemy jako wyraz pamięci i wdzięczności dla wybitnego dziennikarza i społecznika, który nie ustawał w krzewieniu zasad poprawnej polszczyzny i piękna rodzimego języka.

Korzystamy z tej rocznicy, aby ogłosić powstanie nagrody i opublikować jej regulamin. Używany przez Andrzeja Wróblewskiego pseudonim Ibis stanie się znakiem nagrody (plakietka z ideogramem Ibisa) i jej obiegową nazwą (Nagroda Ibisa).

Zarząd Oddziału Warszawskiego SDRP


Spotkanie przy grobie Andrzeja Ibisa Wróblewskiego

W setną rocznicę urodzin wybitnego dziennikarza, społecznika i językoznawcy, Andrzeja Ibisa Wróblewskiego, delegacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej złożyła kwiaty na jego grobie na Cmentarzu Wojskowym ma Powązkach. Zapalono świece na płycie nagrobnej.

Na zdj. od lewej: Andrzej Maślankiewicz, Marek Kuliński, Elżbieta Wojnowska, Tomasz Miłkowski i Andrzej Łukasz Wróblewski

W symbolicznej uroczystości wzięła udział wdowa Elżbieta Wojnowska, która wraz z mężem m.in. tworzyła Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz ich młodszy syn, Andrzej Łukasz Wróblewski.

SDRP reprezentowali: Andrzej Maślankiewicz – sekretarz generalny SDRP, Marek Kuliński – przewodniczący Naczelnego Sadu Koleżeńskiego i członek Zarządu Oddziału Warszawskiego SDRP oraz przewodniczący Zarządu Tomasz Miłkowski.

Zebrami wspominali z podziwem niezmordowaną pracę Ibisa i jego wkład w krzewienie poprawnej polszczyzny. Elżbieta Wojnowska dziękowała za pamięć o jej mężu i ustanowienie Nagrody jego imienia, wyrażając nadzieję, że ta nagroda będzie iść śladami wytyczonymi przez Ibisa, kultywując piękno języka ojczystego.

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...