W Olsztynie współpraca dziennikarzy i literatów

| 1 lut 2019  11:33 | Jeden komentarz

Mamy zaszczyt poinformować, że nasz kolega red. Andrzej Cieślak z Olsztyna został wybrany prezesem Oddziału Związku Literatów Polskich w Olsztynie. Wśród propozycji programowych znalazł się m. in. zapis o propozycji współpracy z naszym Stowarzyszeniem.

Po kilku latach letargu wznowiono działalność Oddziału, w przekonaniu, że dzieła po-przedników nie wolno zaprzepaścić. Zagubieni po śmierci Prezesa ś.p. Józefa Jacka Rojka olsztyńscy literaci nie mogli zdecydować się na wznowienie działalności.

Wreszcie 19 stycznia 2019 roku w Klubie „U Artystów” dawnej siedzibie ZLP, obecnie służącym tylko jako adres korespondencyjny udało się zebrać kworum już w I terminie, wyznaczonym na godzinę 12. Przybyli wg podpisanej listy obecności: Jerzy Górczyński, Paweł Jaszczuk, Władysław Katarzyński, Stefan Połom, Jerzy Sałata, Bolesław Uryn. Gośćmi byli także Natalia Tejs i Janusz Połom oraz Andrzej Cieślak. Jerzy Górczyński bez wstępu zaproponował przyjęcie do grona członków Oddziału mieszkańca Olsztyna Andrzeja Cieślaka, który ze względów formalnych był członkiem Oddziału Warszawskiego. Członkowie wyrazili na to zgodę przez aklamację.

Po tym akcie Jerzy Górczyński zaproponował powierzenie Cieślakowi funkcji przewodniczącego spotkania. Po zatwierdzeniu tej propozycji Andrzej Cieślak w kilku zdaniach uzasadnił konieczność wznowienia działalności oraz zaproponował uczczenie chwilą ciszy odeszłych, w tym J. J. Rojka.

Przewodniczący przekształcił spotkanie w zebranie sprawozdawczo- wyborcze. Na początek, w uznaniu zasług literackich i organizacyjnych Nestora Olsztyńskich literatów Stefana Połoma A. Cieślak zaproponował przyznanie Mu tytułu Honorowego Prezesa, co zostało za-akceptowane. Wręczono S. Połomowi stosowny list podpisany przez wszystkich obecnych członków Oddziału. Odczytano list członkini Oddziału Hanny Jolanty Wiśniewskiej z Działdowa, która złożyła rezygnację z członkostwa ze względów rodzinnych.


W trakcie zebrania obecni wypowiadali się na nurtujące ich tematy. Następnie przewodniczący ogłosił wybory do zarządu. Jerzy Górczyński zgłosił kandydaturę Andrzeja Cieślaka, Stefan Połom Władysława Katarzyńskiego, Andrzej Cieślak Pawła Jaszczuka. Przez podniesienie ręki zaakceptowano propozycję. Zarząd publicznie podzielił między siebie funkcje. Zaakceptowano: Andrzeja Cieślaka jako prezesa, Władysława Katarzyńskiego jako wiceprezesa, Paweł Jaszczuk został członkiem Zarządu. Jerzemu Górczyńskiemu powierzono dwie funkcje: Rewizora oraz Sędziego Sądu Koleżeńskiego.

A. Cieślak przedstawił zebranym minimum programowe, w którym znalazły się m.in.:

 1. Promocja regionu we własnych wydawnictwach,
 2. Spotkania raz na kwartał,
 3. Powołanie koła młodych, bez przynależności formalnej do ZLP,
 4. Nawiązanie współpracy z SD RP oraz powrót do współpracy ze SSK „Pojezierze”,
 5. Wystąpienie do Biblioteki Narodowej o pulę numerów ISBN,
 6. Nawiązanie współpracy instytucjonalnej z Urzędem Marszałkowskim i Miejskim w Olsztynie,
 7. Założenie strony www,
 8. Jeden raz w roku współorganizacja pikników z książką,
 9. Reaktywowanie konkursu literackiego np. o „Laur Łyny”,
 10. Dobrowolne, dodatkowe oskładkowanie i zabieganie o sponsorów,
 11. Wspólnie z wszystkimi stowarzyszeniami dziennikarsko- literackimi ogłoszenie zbiórki książek dla Polonii;
 12. Rozważenie wstępnie zainteresowanych kandydatów do członkostwa w ZLP.

Przewodniczący omówił stan zaległości składkowych oraz aktualne stawki. Stefan Połom zaproponował Zarząd jako delegatów na Zjazd ZG ZLP. Propozycję zaakceptowano.

Na tym zebranie zakończono. Termin kolejnego zebrania zostanie podany w oddzielnym trybie.

ac

Komentarze

Jeden komentarz do “W Olsztynie współpraca dziennikarzy i literatów”

 1. Marek Książek
  sobota, 2 - lut - 2019, godz. 09:18

  Gratuluję reaktywacji ZLP w Olsztynie i wyboru naszego kolegi Andrzeja Cieślaka na przewodniczącego oddziału. Z pewnością nawiążemy współpracę. Marek Książek, przew.ZO SDRP

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...