„W jedności siła”…

| 30 lip 2015  12:21 | Brak komentarzy

w_jednosci_sila
Pod takim hasłem odbyło się (28 lipca roku 2015) uroczyste spotkanie z okazji 120. rocznicy powstania polskiego ruchu ludowego.

W gościnnych ogrodach Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego spotkali się przedstawiciele kilku pokoleń „ludowców”. Byli wśród nich b.wicepremier Jarosław Kalinowski, marszałek Adam Struzik, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL Jan Bury. PSL-owscy koalicjanci nie mogli w tych obchodach uczestniczyć, ponieważ w tym samym czasie we Wrocławiu odbywała się Rada Ministrów (czyli byli tam wicepremier Janusz Piechociński – prezes PSL, min. Władysław Kosiniak-Kamysz i min. Marek Sawicki).


W 2015 roku polski ruch ludowy świętuje swoje 120-lecie. Dokładnie 28 lipca 1895 roku powołano na zjeździe w Rzeszowie pierwsze w naszych dziejach Stronnictwo Ludowe. W roku jubileuszowym warto przypomnieć dwie ważne rocznice związane z najwybitniejszymi działaczami ruchu ludowego. 21 czerwca minęła 75. rocznica bohaterskiej śmierci Macieja Rataja, a 31 października będziemy obchodzić 70. rocznicę śmierci Wincentego Witosa.

Żadna partia działająca obecnie nie może się pochwalić 120-letnią tradycją. „Ludowcy” byli posłami do Sejmu Galicyjskiego, do Sejmu Pruskiego, do wiedeńskiej Rady Państwa, a nawet nieliczni do rosyjskiej Dumy. Pełnili najwyższe godności w II Rzeczypospolitej (premier Wincenty Witos).

Tematów do wystąpień, rozmów „o wartościach, historycznej i współczesnej” nie zabrakło. Były także odznaczenia i okolicznościowe medale.

Czas umilały występy kapeli kurpiowskiej ROK z Łomży i zespołu „Warszawa” z AWF. Humorów nie popsuł nawet deszcz.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...